POLSKI JUBILER » NUMERY » 2016 » 01/2016

Polish Jewelry Market

Polish jewelry market is valued by experts at around 1.5 billion US dollars per year. The online jewelry market is a 250 million-dollar industry and still grows. The jewelry market has been undergoing significant changes which prove that jewelry showroom customers have considerable interest in purchasing costly luxury items. Jewelry…

01/2016, JEWELER MARKET (ENG)

List do redakcji

Szanowna Redakcjo, z dużym zdziwieniem przeczytałem artykuł „Zofia i Witold Kozubscy laureatami Prezentacji 2015” zamieszczony w „Polskim Jubilerze” nr 6/2015. Cieszy mnie oczywiście fakt opublikowania informacji o konkursie i jego laureatach, dziwią natomiast zarzuty pod adresem jury. Tym bardziej, że w tym artykule zostaliśmy z nimi skonfrontowani po raz pierwszy.…

01/2016, OPINIE

STFZ odkodowuje folk

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza do Galerii Wystaw Czasowych na wystawę OD/KODOWANIE, poświęconą recepcji sztuki tradycyjnej i folkloru w pracach współczesnych artystów, architektów, projektantów i złotników. Zagadnienie inspiracji twórczością ludową wśród malarzy, rzeźbiarzy, grafików, architektów czy projektantów stanowi atrakcyjny temat dla historyków sztuki i kuratorów wystaw, którzy co jakiś…

01/2016, WYSTAWA

Połączenie bizantyjskiego przepychu ze współczesnym polskim dizajnem

Rozmowa z Walerią Ługowską, projektantką biżuterii, o sztuce, miłości do przedmiotu oraz współczesnym rynku jubilerskim Polski Jubiler: Czym dla pani jest biżuteria? Czy traktuje ją pani jako formę wyrazu artystycznego, czy może jako przedmiot sztuki użytkowej? Waleria Ługowska: Od zawsze biżuteria była czymś bardzo ważnym w moim życiu. Urodziłam się…

01/2016, DOBRE BO POLSKIE

Hiperrealizm i recykling

Biżuteria z surowców wtórnych na stałe zagościła na rynku jubilerskim. Nikogo nie dziwi wykorzystywanie zużytych kapsli, elementów z popsutych komputerów, zegarków, szkła czy mebli do tworzenia biżuterii. Projektanci biżuterii wykorzystują niemal wszystko co wpadnie w ich ręce, aby stworzyć oryginalną biżuterię. Cena biżuterii z materiałów ogólnodostępnych uzależniona jest od uwarunkowań…

01/2016, PRODUKT

Pierścionek na całe życie

Pierścionki zaręczynowe coraz częściej tworzone są na zamówienie u artystów złotników albo wybierane w galeriach z biżuterią autorską. Polacy szukają oryginalnego wzornictwa oraz nowatorskich rozwiązań w łączeniu materiałów jubilerskich. Właściciele salonów jubilerskich, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, zamawiają kolekcje biżuterii autorskiej, a także coraz częściej zatrudniają projektanta, który wraz z narzeczonymi…

01/2016, TEMAT MIESIĄCA

Złota, platynowa, a może tytanowa obrączka

Klienci wybierając obrączkę w salonie jubilerskim stają się coraz bardziej wymagający. Dobrze wiedzą ile przeznaczą na ich zakup, mniej więcej wiedzą, jaki model im się podoba, ale zaczynają eksperymentować z metalami, z których są one wykonane. Najpopularniejsze są wciąż obrączki wykonane z białego lub żółtego złota. Dość dobrze sprzedają się…

01/2016, TEMAT MIESIĄCA

Srebro jako biżuteria ślubna

Właściciele salonów jubilerskich zauważają nowy trend pojawiający się w modzie ślubnej – narzeczeni coraz częściej decydują się na biżuterię wykonaną ze srebra. Z jednej strony o wyborze decyduje cena produktu, z drugiej wyszukane wzornictwo. Dizajn w srebrnej biżuterii ślubnej jest bardziej wyszukany, a artyści starają się zaskoczyć swoich odbiorów. Wzornictwo…

01/2016, TEMAT MIESIĄCA

Przyszłość to druk 3D

Rozmowa z Karoliną Zielonko, współwłaścicielka 79diamenty.pl, o „wydrukowanej” biżuterii oraz o przyszłości rynku jubilerskiego. Polski Jubiler: Na jakiej zasadzie działają drukarki 3D drukujące złotą biżuterię? Na jakim materiale pracują? W jakiej postaci jest złoto, które poddane jest procesowi drukowania? Karolina Zielonko, współwłaścicielka 79diamenty.pl: Drukarki drukują z wosku lub z żywicy.…

01/2016, TEMAT MIESIĄCA

Pierścionek zaręczynowy z drukarki

Moda na nowoczesne technologie dotarła na rynek pierścionków zaręczynowych i obrączek ślubnych. Klienci salonów jubilerskich coraz częściej pytają o biżuterię wykonaną przy użyciu technologii 3D. Polacy chcą posiadać, szczególnie w przypadku biżuterii ślubnej, przedmiot niekonwencjonalny. A takie, przynajmniej na razie, są klejnoty 3D. Jak podkreślają specjaliści, upowszechnienie się drukarek 3D…

01/2016, TEMAT MIESIĄCA

Oszpetniki, czyli biżuteria buntu

Młodzi ludzie na całym świecie buntują się przeciwko społeczeństwu, wykorzystując do tego celu biżuterię. Biżuteria, powszechnie uważana za ozdobę, stała się sposobem manifestacji poglądów. Młodzi ludzie kontestując wszechobecny kult ciała, oszpecają się. A to tego celu wykorzystują biżuterię, która w ich użyciu przestaje być ozdobą, a staje się komunikatem, symbolem…

01/2016, PROBLEM BRANŻY

Przyszłość branży projektant biżuterii

Polscy projektanci odnoszą coraz większe sukcesy na świecie. Ich projekty doceniane są na światowej sławy konkursach i wystawach. A to z kolei sprawia, że wzornictwo przemysłowe cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród studentów, którzy próbują znaleźć swoje miejsce na rynku pracy. Również na rynku jubilerskim można zaobserwować pojawienie się coraz…

01/2016, AKTUALNOŚCI
Strona 1 z 212