POLSKI JUBILER » DZIAŁY » GEMMOLOGIA
Od 1 do 11 września odbył, się przetłumaczony i zorganizowany wyłącznie dla grupy polskiej, kurs diamentów surowych Introducing to Sorting and Planning of Rough Diamonds HRD Antwerp. Kurs obejmował zakres wiedzy dotyczącej wyrzeźbienia pięknego klejnotu, jakim jest oszlifowany diament, z jego surowej, kryształowej formy. Szkolenie, jak każdy kurs Instytutu HRD…
/
Czytaj artykuł...
W Paradise rząd pozwala górnikom wykorzystać zmechanizowane metody wydobycia. Głównymi odbiorcami kamieni szlachetnych są kupcy z Tajlandii i Japonii. Urządzenie używane przez szlifierzy nazywa się hanapôruwa i składa się z drewnianej ramy z pionowymi ramionami podtrzymującymi wyżłobiony drewniany cylinder, który linka łączy z prętem. Cynlinder jest połączony z dyskiem. Szlifierz…
/
Czytaj artykuł...
Wydobycie górnicze w Karawita Wydobycie górnicze jest zdecydowanie najczęściej stosowaną metodą wydobycia na Sri Lance. Wymaga ono budowy pionowych kopalni o głębokości do 30 metrów, z poziomymi tunelami, których długość sięga 10 metrów. Kopalnia zbudowana jest z tylko z paproci i drewna. Paprocie zapobiegają przesączaniu się wody (wody podziemne lub…
/
Czytaj artykuł...
Ratnapura, leżąca 101 km na południwy wschód od Kolombo, jest dużym miastem oraz stolicą prowincji Sabaragamuwa i obszaru Ratnapura. Powszechnie wiadomo, że Tajlandia przoduje w metodach traktowania kamieni jubilerskich, zwłaszcza szafirów i rubinów. Należy zauważyć, że Sri Lanka zalegalizowała obrót geudy z Tajlandią 1 sierpnia 1987 r., kiedy to tajscy…
/
Czytaj artykuł...
Na Sri Lance handel kamieniami szlachetnymi zdominowany jest przez muzułmanów, potomków Maurów. Ich umiejętności oceny kamieni szlachetnych, a także działalność handlowa, pochodzi jeszcze z czasów, kiedy Berberowie z Afryki Północnej zdominowali rejon od Morza Śródziemnego do Oceanu Indyjskiego. Niezwykle ciekawa wydaje się kopalnia Thammannawa. Złoże znajduje się na 6°22’14.08”N i…
/
Czytaj artykuł...
„Sri Lanka jest znana od 2 tys. lat dzięki swojej historii powiązanej z kamieniami szlachetnymi oraz produkcji kamieni jubilerskich – wyjątkowej, zarówno jeśli chodzi o jakość, jak i różnorodność. Rozważając ilości i liczne odmiany, które są teraz wydobywane, można stwierdzić, że nigdzie indziej na świecie nie występuje taka różnorodność, stężenie…
/
Czytaj artykuł...
Rynek kamieni jubilerskich składa się w nierównych częściach z sektora diamentów jubilerskich, sektora kamieni kolorowych i sektora pereł. Około dwadzieścia lat temu zapoczątkowane zostały na świecie duże zmiany polityczne, które znalazły swój wyraz także w zmianie reguł gospodarczych. Zmiany na rynku kamieni szlachetnych W odniesieniu do kamieni jubilerskich czynnikiem…
/
Czytaj artykuł...
Na naturalny moissanit natrafiono dotychczas jeszcze tylko w kimberlitach diamentonośnych oraz w meteorytach. Nie powinno to dziwić, synteza węglika krzemu wymaga wysokiej temperatury (2500-2700oC) i beztlenowego środowiska, bo krzem i węgiel chętniej łączą się z tlenem niż ze sobą. Pierwotnie używano nazwy moissanit (SiC) dla odróżnienia naturalnego węglika krzemu od…
/
Czytaj artykuł...
Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, znana powszechnie jako Konwencja Waszyngtońska albo CI TES, czyli Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora, to międzynarodowy układ regulujący i kontrolujący transgraniczny handel roślinami i zwierzętami oraz wytwarzanymi z nich przedmiotami. Niektóre…
/
Czytaj artykuł...
Udział kamieni kolorowych w światowym rynku jubilerskim szacowany jest obecnie na 7-8 proc. i z każdym rokiem rośnie, szczególnie na rynkach azjatyckich. Wartościowo jest to około 10-12 mld dolarów rocznie. Z tego blisko jedna trzecia przypada na rubiny i szafiry, a ponad dziesiąta część na szmaragdy (fig. 1). Z rynkowego…
/
Czytaj artykuł...
Już blisko dwa wieki temu podejmowano pierwsze poważne próby syntezy diamentu. Sukcesem zakończyły się dopiero w drugiej połowie XX wieku. Wytyczono wówczas dwie drogi syntezy diamentu jubilerskiego, nazwane odpowiednio: HPHT (High pressure and high temperature) i CVD (Chemical vapor deposition). Wyjątkowa rola diamentu wynika z jego niezwykłych właściwości.…
/
Czytaj artykuł...
Magnetyzm to jedna ze starszych dziedzin fizyki, którą interesowano się już pięć tysięcy lat temu. Powodem było szczególne zachowanie magnetytu, minerału przyciągającego tajemniczą siłą opiłki żelaza (fig. 1). Jego nazwa wiąże się z Magnesią – miastem w starożytnej Grecji. Do XIX wieku wykorzystanie magnetyzmu ograniczało się do kompasu magnetycznego. Odkrycia…
/
Czytaj artykuł...