Artykuły z działu

Przeglądasz dział EKONOMIA (id:54)
w numerze 06/2011 (id:98)

Ilość artykułów w dziale: 1

Banki dbają o firmy

Małe i średnie firmy to sektor bardzo ważny dla banków. Ostanie tygodnie pokazują wzrost zainteresowania tą grupą klientów. Mali przedsiębiorcy mogą czuć się zadowoleni, gdyż banki przypomniały sobie o nich i wiele z nich przygotowało specjalne oferty.

Z myślą o klientach stworzona została oferta, dzięki której przedsiębiorca w ramach jednej weryfikacji i bez zabezpieczenia materialnego może skorzystać z kredytu obrotowego w rachunku bieżącym, kredytu obrotowego w rachunku kredytowym lub gwarancji bankowej. Warunkiem jest maksymalne zaangażowanie w kwocie nie większej niż 500 tysięcy złotych z tytułu jednego lub kilku produktów oferowanych w ramach takiego pakietu.


DOSTĘPNOŚĆ OFERTY

Produkty są łatwo dostępne i – poza wekslem oraz pełnomocnictwem do rachunku – nie wymagają rzeczowych zabezpieczeń wierzytelności. W zależności od potrzeb firmy, może ona elastycznie dobierać najdogodniejsze w danej chwili rozwiązania kredytowe z okresem finansowania nawet do 2 lat. Firmy szukają różnych form finansowania działalności gospodarczej. Jedną z nich jest – jak dotąd rzadko kojarzona w tej roli – pożyczka hipoteczna. Pożyczkę hipoteczną można określić jako produkt uniwersalny. Łączy ona w sobie kredyt obrotowy przeznaczony na bieżącą działalność oraz kredyt inwestycyjny – przeznaczony na konkretną inwestycję. Dużym udogodnieniem dla klienta jest możliwość pozyskania środków na finansowanie działalności bez konieczności dokumentowania celu, na jaki środki te zostaną przeznaczone. Pożyczkę można również przeznaczyć na spłatę zaciągniętych wcześniej zobowiązań kredytowych. Takie rozwiązanie pozwala na skonsolidowanie wszystkich kredytów w jeden i poprawia płynność finansową firmy.


POŻYCZKA HIPOTECZNA

Pożyczka hipoteczna skierowana jest do przedsiębiorstw, w których w skład majątku wchodzą nieruchomości. Zabezpieczenie w postaci hipoteki daje pożyczkodawcy większe poczucie bezpieczeństwa, co nie jest bez znaczenia przy ocenie wniosku kredytowego. Ostateczna kwota pożyczki zawsze jest uzależniona od zdolności kredytowej firmy oraz wartości zabezpieczenia (nieruchomości). Pożyczka hipoteczna daje możliwość długoterminowego finansowania – nawet do 15 lat. Dłuższy okres spłaty pozwala na dopasowanie wysokości rat kredytowych do możliwości finansowych firmy. W niektórych bankach istnieje możliwość wyboru waluty pożyczki. W zależności od preferencji firmy i struktury jej przepływów finansowych może ona zadłużyć się w euro, dolarach lub złotówkach. Bank pozwala swobodnie wybrać częstotliwość spłaty – miesięcznie lub kwartalnie oraz możliwość wykorzystania – jednorazowo lub w transzach.


PŁYNNOŚĆ FINANSOWA

Zmartwieniem wielu firm – szczególnie w okresie spowolnienia gospodarczego – jest zachowanie płynności finansowej poprzez utrzymanie odpowiedniego poziomu rezerw gotówkowych. Przedsiębiorca dynamicznie prowadzący działalność gospodarczą duże ilości gotówki zamraża w formie kaucji związanych z przetargami, zabezpieczeniem wykonania usługi czy kontraktu. Jest to sytuacja kłopotliwa dla przedsiębiorcy i często oznacza długie oczekiwanie na końcowe rozliczenie i zwrot środków. Również i w tym przypadku banki proponują firmom atrakcyjne rozwiązanie. Jest to gwarancja bankowa. Stanowi ona pisemne zobowiązanie banku podejmowane na zlecenie klienta, do zapłacenia określonej sumy pieniężnej na rzecz osoby lub firmy uprawnionej w przypadku, gdy zleceniodawca gwarancji nie wywiąże się ze swoich zobowiązań określonym w tym dokumencie. Z punktu widzenia beneficjenta transakcji, gwarancja bankowa jest równoważna kaucji. Ale w przeciwieństwie do kaucji nie zmusza do zamrożenia określonej kwoty gotówki. Jest więc istotnym elementem służącym zachowaniu płynności firmy. Zastosowanie gwarancji bankowej jest szczególnie przydatne w takich przypadkach jak: gwarancja przetargowa, dobrego wykonania kontraktu, celna, zapłaty za towar lub wykonane usługi. Ze względu na szeroki zakres zastosowania tego produktu powinien się on znaleźć w sferze zainteresowania wielu klientów: importerów i eksporterów, podmiotów posiadających koncesję na składy celne czy działalność handlową lub usługową. Warto zwrócić uwagę, że gwarancja jest doskonałym narzędziem do budowania wiarygodności firmy wobec kontrahentów, zwłaszcza tych z którymi dopiero rozpoczynamy współpracę.


BEZPIECZNE SPOSOBY FINANSOWANIA

Banki chcąc zdobyć lojalność coraz bardziej wymagających klientów, korzystających z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, integrują usługi finansowe, wprowadzają nowe funkcjonalności i nową jakość obsługi. Coraz częściej proponują przedsiębiorcom pakiety produktów i usług bankowych stanowiące kompleksową ofertę – od prowadzenia rachunku bieżącego zaczynając poprzez dostęp do źródeł finansowania działalności, bankowość elektroniczną w szerokim zakresie obsługiwanych transakcji, a na atrakcyjnych formach lokowania nadwyżek finansowych kończąc. Te ostatnie cieszą się również dużym zainteresowaniem klientów. Istotne jest znalezienie takiego sposobu inwestowania środków, który najlepiej będzie odpowiadał potrzebom przedsiębiorstw. W okresie budowania swojej rynkowej pozycji przedsiębiorstwa unikają zamrażania swoich środków finansowych na dłuższy okres. Stąd też poszukują bezpiecznych i wygodnych sposobów inwestowania. Nadal najpopularniejszym sposobem lokowania środków są terminowe lokaty bankowe. Powszechność i popularność tej formy lokowania wynika z prostej konstrukcji usługi. Aby założyć lokatę bankową należy określić kwotę wpłaty oraz okres jej trwania. Rozliczenie następuje po upływie terminu lokaty. Dysponując większą kwotą wolnych środków pieniężnych warto założyć kilka lokat na mniejsze kwoty na ten sam okres niż jedną o większej wartości. Pozwoli to na swobodne korzystanie z własnych środków w przypadku gdy firmie potrzebna będzie tylko część środków zgromadzonych na lokatach. Pozostałe wolne środki, ulokowane jako odrębne lokaty, będą nadal procentować. Przy podjęciu decyzji o złożeniu lokaty trzeba jednak pamiętać, że jej oprocentowanie nie jest równe realnym zyskom.


KONTO OSZCZĘDNOŚCIOWE DLA FIRM

Niektóre banki oferują również konta oszczędnościowe. Bank wypłaca odsetki za okres, w którym środki faktycznie znajdowały się na tym rachunku. Nie ma określonego czasu, w ciągu którego środki powinny „przebywać” na rachunku oszczędnościowym. W każdym momencie można je przelać z powrotem na rachunek główny. Usługa ta jest coraz bardziej popularna zwłaszcza wśród mniejszych podmiotów gospodarczych, które korzystają głównie z usług banków internetowych. Wygodna forma są również konta lokacyjne. Łączą one korzyści rachunku bieżącego oraz lokaty. Możliwe jest dokonywanie wpłat i wypłat bez utraty odsetek i jednocześnie korzystanie z wyższego oprocentowania.


FUNDUSZE INWESTYCYJNE

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się fundusze inwestycyjne. Na rynku są zarówno fundusze dedykowane wyłącznie firmom, jak i fundusze w które mogą inwestować wszyscy. Z praktyki wynika jednak, że podmioty gospodarcze, jeśli już korzystają z tego rodzaju inwestycji, to są to fundusze rynku pieniężnego. Rzadko inwestują w inne rodzaje funduszy ze względu na związane z tym ryzyko spadku wartości ich jednostek uczestnictwa. A prawie każdy, kto kieruje dziś firmą, szuka bezpieczeństwa, stabilności i pewności zwrotu zainwestowanego kapitału. W trudnych czasach klienci weryfikują swoje podejście do lokowania oszczędności, dlatego instytucje finansowe kładą duży nacisk na rozwój oferty dostosowanej do zróżnicowanych potrzeb klientów.