Artykuły z działu

Przeglądasz dział DZIEDZICTWO (id:34)
w numerze 04/2019 (id:174)

Ilość artykułów w dziale: 1

pj-2019-04

Biżuteria Picassa

Pablo Picasso jest artystą, który zmienił oblicze sztuki współczesnej. Znamy go głównie jako malarza kubistę i abstrakcjonistę, ale musimy pamiętać, że był on także twórcą biżuterii. Nie tylko projektował, ale także samodzielnie wykonywał obiekty biżuteryjne.

pj-2019-04v-20

Biżuteria jest najmniej znaną działalnością artystyczną Picassa. A należy pamiętać, że był to twórca wszechstronny. Wykorzystywał wszystkie dostępne media, aby ukazać swoją wizję świata. Eksperymentował z technikami artystycznymi i tworzył rzeźby, grafiki, ceramikę oraz biżuterię.

Pierwsze projekty

Na początku swojej kariery Pablo Picasso wykonał serię precjozów, najprawdopodobniej odlanych na południu Francji przy pomocy swojego dentysty, dr. Chatagniera. Trzy obiekty przekazał Françoise Gilot, matce dwojga jego dzieci, Claude’a i Palomy Picasso. Później Gilot przekazała biżuterię Carole Mallory, która była wówczas zaręczona z Claudem, i od tego czasu biżuteria jest w jej posiadaniu. Pierwszym, a być może najważniejszym, jest rzeźbiony wisiorek „Satyr”. Satyry, minotaury, byki i walki byków zajmowały ważne miejsce w wielu pracach Picassa i stały się bardzo ważnym motywem dla artysty. Drugi to broszka przedstawiająca profil małego Claude’a, wyryty w srebrze. Trzeci to okrągły dysk symbolizujący Słońce.

Biżuteria dla kochan ki

W latach 30. Picasso wykonał serię biżuterii dla swojej kochanki Dory Maar. Wśród nich było wiele broszek, pierścionków i rzeźbionych amuletów, które Picasso zrobił dla niej podczaswojny domowej w Hiszpanii. Wśród pamiątek znalazła się broszka, cztery wisiorki i wstępnie wykonana biżuteria, w której Picasso wstawił miniaturowe portrety, głównie samej Maar. Mało osób zdawało sobie sprawę, że taka biżuteria w ogóle istniała, aż do śmierci męża Dory Maar, w którego domu znaleziono liczne obiekty, które poświadczają wielki talent artysty. Toni Greenbaum, ekspert w dziedzinie biżuterii modernistycznej, w katalogu wydanym z okazji aukcji biżuterii Picassa, pisała: „Wielu artystów – nawet znakomitych postaci – tworzyło biżuterię dla bliskich i ozdoby te nie były szczególnie interesujące jako biżuteria, po prostu ciekawe historycznie. Ale sam fakt, że potrafił [Picasso] ją wykonać i że zrobił to dla Dory Maar, jest bardzo ekscytujący – niezależnie od tego, co to jest i czy łączy się stylistycznie i estetycznie. Każde nowe odkrycie takie jak to jest przełomowym wydarzeniem”. Warto zauważyć, że wśród miłośników Picassa Dora Maar jest najbardziej znana jako „Płacząca kobieta”, której twarz pojawia się też w jego arcydziele „Guernica”.

Biżuteria lat 50. i 60.

Pablo Picasso pod koniec lat 50. nawiązał współpracę z producentem biżuterii Françoisem Hugo i wspólnie tworzyli biżuterię, która po dziś dzień zachwyca. François Hugo był prawnukiem pisarza Victora Hugo. Kreatywność płynęła w jego żyłach i od najmłodszych lat interesował się biżuterią. Z wykształcenia złotnik, specjalizował się w biżuterii religijnej. Kiedy stał się znany w kręgach surrealistycznych, Dorothea Tanning (żona Ernsta), Jean Arp i Jean Cocteau poprosili go również (i jego syna Pierre’a) o produkcję biżuterii. W 1967 r. włoski projektant biżuterii GianCarlo Montebello i jego żona Teresa Pomodoro (siostra Gio i Arnaldo) założyli GEM Montebello i wyznaczyli sobie za cel produkcję biżuterii artystycznej. A jednym z projektantów tej biżuterii był Pablo Picasso. Biżuteria artysty zachwyca po dziś dzień, udało mu się bowiem wykonać użytkową formę złotniczą, nie pozbawiając jej swojej wizji rzeczywistości. Patrząc na jego dzieła, nie trzeba się już zastanawiać, jak to się stało, że Paloma Picasso stała się jedną z najważniejszych projektantek biżuterii na świecie.

Córka równie utalentowana jak ojciec

Paloma Picasso dorastała we Francji i tam rozwinęła swój talent projektantki biżuterii. Zawodowo związała się z firmą jubilerską Tiffany & Co. Pierwszą swoją kolekcję wprowadziła na rynek w 1979 r. Córka artysty fascynuje się sztuką ulicy oraz urbanizacją i te inspiracje możemy znaleźć w jej projektach. Paloma wprowadziła kolorowe kamienie jubilerskie do kolekcji firmowanych przez Tiffany.  Marta Andrzejczak Opracowano na podstawie katalogu do wystawy „Uncovering the Mystery of the Picasso Jewels”