Artykuły z działu

Przeglądasz dział TECHNOLOGIE (id:125)
w numerze 04/2018 (id:167)

Ilość artykułów w dziale: 1

pj-2018-04

Miniaturyzacja narzędzi i maszyn jubilerskich

Narzędzia i maszyny jubilerskie są stale udoskonalane, aby mogły spełniać oczekiwania producentów biżuterii. Z roku na rok stają szybsze i wydajniejsze. Teraz przyszedł czas na ich miniaturyzację.

pj-2018-06a-22

Niemal wszyscy producenci sprzętu jubilerskiego dostrzegli potrzebę dostosowania maszyn jubilerskich do nowych wymagań klientów, którzy poza jakością i funkcjonalnością kupowanego sprzętu, oczekują także sprzętu skrojonego na miarę danego producenta biżuterii.

Kieszonkowe maszyny

Pracownie jubilerskie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt do produkcji biżuterii mają swoje ograniczenia. Maszyny jubilerskie służące do odlewu, piece, polerki jubilerskie, jak powszechnie wiadomo, zajmują dużo miejsca. Przeznaczone są zazwyczaj także do produkcji dużych ilości biżuterii. W dzisiejszych czasach, kiedy klienci oczekują biżuterii spersonalizowanej, a producenci biżuterii odpowiadają na ich oczekiwania i oferują biżuterię w krótkich seriach, nie ma potrzeby kupowania wielkich maszyn jubilerskich. Mamy zatem do czynienia z miniaturyzacją sprzętu, którzy dzięki swojej wielkości zmieści się w każdej pracowni, pozwala oszczędzić materiał, a także sprawia, że producenci biżuterii mogą szybko reagować na potrzeby rynku. – Wielkie kombajny jubilerskie przeznaczone były dla producentów biżuterii, którzy sprzedawali tysiące egzemplarzy tego samego modelu – mówi jubiler Witold Dąbrowski. – Dziś rzadko która firma ma takie zamówienia. Każdy producent biżuterii wyprowadza na rynek krótkie serie, a nawet pojedyncze egzemplarze biżuterii, dlatego też mniejsze maszyny są idealnym rozwiązaniem – dodaje. Należy także zauważyć, że nie tylko producenci masowej biżuterii wypuszczają na rynek biżuterię, robią to także pracownie jubilerskie i artyści. – Twórca biżuterii pracujący w swoim warsztacie zwyczajnie nie ma miejsca na wielkie maszyny – tłumaczy Witold Dąbrowski. – Nowoczesna mała maszyna w zupełności spełnia jego oczekiwania – dodaje.

Minispektrometry

Na rynku jubilerskim w ostatnim czasie pojawiły się także przenośne spektrometry, które pozwalają na badanie kamieni szlachetnych w zaciszu pracowni, a nawet na zabieranie urządzenia ze sobą w celu zbadania kamieni u sprzedawcy. Mimo że spektrometry uległy miniaturyzacji, to – jak zapewniają ich producenci – umożliwiają wykrycie nawet syntetycznych diamentów HPHT (diamentów tworzonych w prasie HPHT z dostępem powietrza). Małe przenośne spektrometry są tak zaprojektowane, aby zapewnić firmom jubilerskim możliwości technologiczne, które do tej pory były zastrzeżone dla dobrze wyposażonych laboratoriów gemmologicznych. Należy podkreślić, że obsługa miniaturowych urządzeń także nie jest trudna. Jak zapewniają ich producenci, obsługiwać je i otrzymywać wiarygodny odczyt mogą nawet osoby nieznające się na gemmologii. – Oczywiście wyniki badania autentyczności kamieni szlachetnych, jakie możemy pozyskać z minispektrometru, nie dają nam 100 proc. pewności. W tym celu należyprzesłać kamienie szlachetne do laboratorium – wskazuje Witold Dąbrowski. – Jednak z całą pewnością ułatwiają kupno kamieni, są znacznie precyzyjniejsze niż nawet najlepsze oko znawcy – dodaje.

Drukarka 3D dla każdego

Technologia CAD/CAM została wprowadzona w świat jubilerski pod koniec 1990 r. I mimo początkowych obiekcji co do tej nowinki technologicznej, w ciągu zaledwie pięciu lat stała się prawie masowo wykorzystywana przez jubilerów na całym świecie. Dziś twórcy niemal nie wyobrażają sobie już etapu projektowania bez CAD/CAM . Producenci biżuterii wykorzystują tę technologię do tworzenia modeli, które następnie są podstawą do zrobienia wielu kopii. – Posiadanie nowoczesnej technologii umożliwiającej wydruk modelu znacznie ułatwia pracę. Pozwala oszczędzić czas, ale także wykonywać nawet najbardziej skomplikowane wzory – mówi Witold Dąbrowski. – Minidrukarki zrewolucjonizowały polski rynek jubilerski. Dzięki swoim rozmiarom oraz cenie mogą znaleźć się w każdej pracowni jubilerskiej – dodaje. Drukarki 3D są stale udoskonalane i miniaturyzowane, aby ułatwić pracę projektantów biżuterii. Minidrukarki 3D mogą znaleźć się w niemal każdym warsztacie i studiu projektowym, a ich obsługa nie wymaga specjalnych umiejętności.

Małe, a tanie

Należy zauważyć, że miniaturyzacja sprzętu sprzyja także jego dostępności. Mniejsze maszyny jubilerskie są znacznie tańsze i może sobie na nie pozwolić niemal każdy twórca biżuterii. Producenci maszyn i narzędzi jubilerskich tworzą urządzenia, analizując konkretne potrzeby rynku, i wprowadzają sprzęt, który zadowala każdego użytkownika. I mimo swojej wielkości pozwala na stworzenie biżuterii na wysokim poziomie. – Dziś mało który twórca biżuterii wykonuje swoje projekty w całości sam. Większość projektuje swoje wyroby, a następnie zleca ich wykonanie innym – zauważa Witold Dąbrowski. – Dzięki miniaturyzacji twórcy biżuterii stopniowo mogą zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości sprzęt i samodzielnie w swojej pracowni wykonać wszystkie prace. Takie rozwiązanie niweluje dodatkowe koszty związane z pośrednictwem i pracą innych podmiotów gospodarczych – dodaje.