Wystawa prac Cezarego Łutowicza Od 31 lipca do 25 października w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym w oddziale Muzeum Sztuki Złotniczej można oglądać wystawę biżuterii Cezarego Łutowicza „Krzemień pasiasty”.
W holu gmachu głównego muzeum zgromadzono prace artysty, który wprowadził krzemień pasiasty do polskiej i światowej biżuterii. Muzeum Nadwiślańskie, chcąc podkreślić zasługi Cezarego Łutowicza dla polskiej sztuki złotniczej, a także upamiętnić czterdziestopięciolecie pracy zawodowej oraz pierwszą wystawę jego biżuterii w muzeum, prezentuje dorobek artysty.
Pierwsza wystawa
Organizatorom zależy na podkreśleniu faktu, że w 1985 r. w Muzeum Sztuki Złotniczej, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego, została zorganizowana całoroczna wystawa prac artysty, która odegrała znaczącą rolę w wypromowaniu biżuterii z krzemieniem pasiastym. Obecna wystawa ma charakter jubileuszowy. W tym roku bowiem mija 45 lat pracy twórczej artysty, którego nazwisko na zawsze związane będzie z tym kamieniem. Jak czytamy w tekście kuratorskim autorstwa Anieli Ryndziewicz, jak wielka musiała być to fascynacja, wrażliwość i wyobraźnia artystyczna, aby w „kamieniu spotkanym na drodze”, zobaczyć tak niezwykły potencjał. Ile trzeba było zaangażowania, determinacji, wytrwałości i optymizmu, by tworząc z niego unikatową biżuterię, tak rozpropagować go w Polsce, Europie i świecie, podnieść do rangi wizytówki naszego kraju, do rangi kamienia polskiej dyplomacji, a wreszcie klejnotu królewskiego.
Artysta renesans u
Cezary Łutowicz jest artystą wszechstronnym, którego nazwisko na zawsze związane zostanie z krzemieniem pasiastym. Ten urodzony w Białymstoku artysta z miłości, i to nie tylko do krzemienia, na stale osiadł w Sandomierzu i od 1972 r. tworzył swoją biżuterię. Cezary Łutowicz nie tylko tworzył i tworzy biżuterię z kamieniem optymizmu, ale także jest jego wielkim propagatorem. Upowszechnia wiedzę na jego temat i uczy młodych twórców wykorzystywania tego na wskroś polskiego kamienia w biżuterii. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem wraz z Muzeum Okręgowym w Sandomierzu warsztatów złotniczych „Krzemień pasiasty – kamień optymizmu” oraz inicjatorem nazwania Sandomierza Światową Stolicą Krzemienia Pasiastego. Cezary Łutowicz miał ponad 20 wystaw indywidualnych, był uczestnikiem kilkudziesięciu zbiorowych. Ekspozycje biżuterii z krzemieniem pasiastym prezentował w różnych miastach Europy oraz Azji (Indie, Chiny). Wielokrotnie nagradzany. Jego prace znajdują się w siedmiu muzeach Polski, trzy w zbiorach Watykanu, jedna w międzynarodowej kolekcji Galerii Sztuki w Legnicy, kilka w kolekcji Magdaleny Kwiatkiewicz, Galeria Yes. Autor projektu i wykonawca łańcucha ceremonialnego burmistrza miasta Sandomierza. Zainteresowania: ogród, jazz, fotografia – członek ZPAF. W wolnej chwili – po dwunastu latach starań o zezwolenie – zakotwiczył niebo na Rynku w Sandomierzu.