Artykuły z działu

Przeglądasz dział TARGI (id:44)
w numerze 06/2013 (id:126)

Ilość artykułów w dziale: 1

pj-2013-06-01

Branżowe Targi w Warszawie

Od 4 do 6 października odbyła się w Warszawie 14. edycja targów biżuterii i zegarków Złoto Srebro Czas. Swoje wyroby biżuteryjne oraz narzędzia jubilerskie, maszyny i opakowania zaprezentowało 305 wystawców z kraju i zagranicy.

pj-2013-06-09Targi dały możliwość zapoznania się z tendencjami panującymi w modzie biżuteryjnej i zegarkowej w Polsce. Odwiedzający mieli możliwość zobaczyć oraz kupić srebrną i złotą biżuterię zdobioną kamieniami szlachetnymi, biżuterię designerską oraz autorską wykonaną przez polskich artystów–złotników. Imprezie, jak co roku, towarzyszyły liczne wystawy współczesnej sztuki złotniczej.

 

Sukces w stolicy

pj-2013-06-10Warszawskie spotkanie branży zakończyło się sukcesem. Zarówno wystawcy, jak i odwiedzający byli zdania, że tegoroczne targi obfitowały w udane transakcje handlowe. Szczególnym zainteresowaniem kupujących cieszyła się bursztynowa biżuteria. Wyroby, w których eksponowany był „polski skarb”, znalazły swoich entuzjastów zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Na brak uwagi nie mogli narzekać także twórcy biżuterii autorskiej. Ich kolekcje nie tylko zachwycały odbiorców, ale także były chętnie kupowane. Odwiedzający zwracali szczególną uwagę na biżuterię unikatową, podkreślającą indywidualny styl jej twórcy. Klienci chętnie także odwiedzali stoiska z kamieniami jubilerskimi. Moda na biżuterię z mocno zaakcentowanym kamieniem sprawiła, że podczas targów bardzo dobrze sprzedawały się kamienie jubilerskie, zarówno te szlachetne, jak i ozdobne. Przybywający na targi zainteresowani byli także zakupem biżuterii złotej, inkrustowanej kamieniami szlachetnymi. Po raz pierwszy od kliku lat biżuteria złota sprzedawała się bardzo dobrze, a odwiedzający chętniej podpisywali kontrakty handlowe.

 

Imprezy towarzyszące

14. spotkanie branży obfitowało także w wiele wydarzeń mających na celu popularyzację wiedzy na temat biżuterii oraz zaprezentowanie polskiej sztuki złotniczej. Jednym z najważniejszych wydarzeń była wystawa „Granice srebrnych przestrzeni. Polska biżuteria drugiej połowy XX wieku”. Zaprezentowana biżuteria pochodziła ze zbiorów prof. Ireny Huml, a jej uzupełnienie stanowiły eksponaty z Muzeum Sztuki Złotniczej, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Ekspozycja ta została przygotowana przez Galerię Sztuki w Legnicy, Międzynarodowe Centrum Targowe i Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym. Na wystawie zaprezentowano ponad 300 obiektów reprezentujących powojenną biżuterię spółdzielni rzemieślniczych (m.in. Imago Artis, Orno, Warmet, Ryt), państwowych zakładów produkcyjnych oraz tworzących w tym okresie artystów-projektantów, zarówno nieżyjących już, jak Jadwiga i Jerzy Zaremscy, Józef Fajngold, Mamert Celmiński czy Henryk Grunwald, jak i aktywnych zawodowo do dziś, m.in. braci Zaremskich, Zofii i Witolda Kozubskich, Marka Nowaczyka, Jacka Byczewskiego, Andrzeja Bossa czy Wojciecha Rygały. Wystawa była pierwszą próbą wszechstronnego ujęcia zjawiska polskiej biżuterii drugiej połowy minionego wieku w panoramicznej perspektywie lat w mikroskali – niezależnie od ogólnej oceny poziomu artystycznego i technicznego obiektów. Targom towarzyszył także konkurs sztuki złotniczej Prezentacje 2013. Tematem tegorocznej, 13. edycji Konkursu Biżuterii Artystycznej Prezentacje było „Zużycie sztuki”. Temat miał być inspiracją do głębszego zastanowienia nad określeniem „sztuka”, jej dewaluacją i przemijaniem, ale także próbą dotarcia do jej prawdziwej istoty. Podczas tegorocznej edycji konkursu w skład jury wchodzili prof. Andrzej Szadkowski – przedstawiciel Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, jako przewodniczący; Paweł Kaczyński – zeszłoroczny laureat konkursu Prezentacje; Joanna Bijok – przedstawiciel MCT; Jolanta Borowiec – dyrektor programowa Polsat Cafe oraz Iza Malczyk – przedstawiciel Galerii Trendymania. Jury przyznało pierwszą nagrodę Mariuszowi Fatydze za pracę „Warszawa 1951”. Druga nagroda przyznana została Annie Szewczyk-C iesielskiej z II Studio TT Tomasz Kargul za pracę „Będziemy piękni jak dawniej, będziemy działać sprawniej”, a trzecią nagrodę otrzymała Marta Rudnicka za pracę „Epilog”.

 

Złoto i Srebro w Rzemiośle

Podczas 14. edycji targów Złoto Srebro Czas ogłoszono również wyniki konkursu organizowanego przez Ogólnopolską Komisję Zegarmistrzowsko-Jubilerską Związku Rzemiosła Polskiego oraz Międzynarodowe Centrum Targowe i Pracownię Sztuk Plastycznych Złoto i Srebro w Rzemiośle. Celem konkursu jest promowanie złotników i jubilerów oraz jakości i profesjonalizmu w sztuce złotniczej. Tematem tegorocznego konkursu w kategorii seniorzy były „Tajemnice zamknięte w kamieniach”, a w kategorii juniorzy – „Sen o Warszawie”. Pierwsze nagrody otrzymali Jolanta Jajszczyk i Maciej Walczak, autorzy pracy „Księżycowy gnojak” oraz Mirosław Lemiński za pracę „Światełko w tunelu”. Drugie miejsce w kategorii wiekowej seniorów otrzymała Katarzyna Klimas za pracę „Ultra Kolor”, a trzecia nagroda przyznana została Janowi Krzysteczce za „Monstrancję «Ten, który jest»”. W kategorii juniorów druga nagroda trafiła do Szymona Wesołowskiego za pracę „Doda skrzydeł”, a trzecia do Alicji Falkowskiej za „Royal Łazienki Music Festiwal – Nocne wspomnienie”. Wyróżnienie otrzymał Karol Rutkowski za „Ukryte lęki Warszawy”.

 

Nagrody specjalne

Warszawskie targi stały się także okazją do uhonorowania czterech osób specjalną nagrodą im. Eugeniusza Galimskiego, zmarłego w ubiegłym roku prezesa Międzynarodowego Centrum Targowego i Pracowni Sztuk Plastycznych, organizatorów targów Złoto Srebro Czas. Statuetkę, która swoim kształtem przypomina trzy słowa: złoto, srebro i czas, w podziękowaniu za kontynuację jego dzieła oraz męską przyjaźń, otrzymali Stefan Duk, Jerzy Macur, Robert Pytlos i Tomasz Stajszczak. 14. edycja targów Złoto Srebro Czas była także okazją do przyznania tytułu Złotnika Roku. W tym roku kapituła Medalu Świętego Eligiusza przyznała honorowy medal wraz z tytułem Złotnika Roku Stanisławowi Leśce z Kluczborka za fachowość, aktywne uczestnictwo w promowaniu złotników i jubilerów oraz osiągnięcia w dziedzinie szkoleń adeptów sztuki złotniczej. Medal przyznawany jest przez kapitułę w składzie przedstawicieli Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, Międzynarodowego Centrum Targowego, Ogólnopolskiej Komisji Złotniczo- Jubilerskiej ZRP oraz laureata poprzedniej edycji Medalu Św. Eligiusza.