13 września oficjalnie otwarte zostało pierwsze w Krakowie prywatne Muzeum Bursztynu. Mimo że muzeum działa już od połowy lipca przy ul. Św. Jana 2, oficjalne otwarcie nastąpiło przy licznie zgromadzonej publiczności.
Muzeum Bursztynu powstało z inicjatywy Tomasza Mikołajczyka. Człowieka, który od 20 już lat związany jest z bursztynem. Mikołajczyk został w 2009 roku uhonorowany Medalem Prezydenta Gdańska, a w 2011 roku Kryształowym Medalem Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. A teraz zdecydował się na stworzenie pierwszego w Polsce prywatnego muzeum bursztynu.
Zbiory bursztynu
W Muzeum Bursztynu zgromadzono eksponaty pokazujące naturalną urodę bursztynu bałtyckiego, świadczące o jego unikalności. W Muzeum istnieje możliwość poznania historii powstawania i obróbki kamienia. Zbiory bursztynu znajdujące się na wystawie uwrażliwiają na piękno oraz różnorodność form i barw jantaru. Na powierzchni ponad 250 mkw. można zapoznać się z historią bursztynu i podziwiać wyroby – począwszy od jubilerskich, od klasycznych bursztynowych korali, przez naszyjniki, a na rzeźbach skończywszy. W gablotach obok siebie znajdują się naturalne formy tej skamieniałej żywicy zestawione z inspirującymi przykładami ich wykorzystania w sztuce współczesnej, czy też znaleziska archeologiczne – z bursztynową biżuterią stylizowaną na dawną.
W nowym Muzeum oprócz wystawy stałej zatytułowanej „Bursztyn – jego piękno i dzieje”, którą przygotowała Polska Akademia Nauk Muzeum Ziemi z Warszawy, warto obejrzeć wystawy czasowe: sztukę dawną oraz sztukę współczesną. Odwiedzający mają także możliwość obejrzenia wystawy Collection Supernatural, na której zaprezentowane są wyselekcjonowane, najpiękniejsze wyroby z bursztynu bałtyckiego lub nim zdobione oraz naturalne bryły wyjątkowej urody. Na wystawie zgromadzono przykłady bursztynniczego kunsztu i niekonwencjonalne sposoby wykorzystania tego fascynującego kamienia w sztuce użytkowej, jak również ciekawe formy naturalne. Wszystko po to, by pokazać, jak różne bursztyn może mieć oblicza i jak wiele znaczy w rękach dobrego jubilera czy kreatywnego artysty. Muzeum oferuje także możliwość spotkania z autorytetami w branży bursztynniczej (autorami książek o bursztynie, projektantami, rzemieślnikami i artystami). Docelowo w krakowskim muzeum będą odbywały się kursy i szkolenia. Muzeum Bursztynu prowadzi nie tylko działalność edukacyjną i popularyzatorską. W sklepiku muzealnym można zapoznać się i zakupić tradycyjną i nowoczesną biżuterię oraz dzieła sztuki użytkowej z bursztynu. Historię i współczesne losy skamieniałej przed 40 milionami lat żywicy dodatkowo przybliża czytelnia, w której zgromadzono ciekawe publikacje.
Badanie jantaru
Z myślą o czystości handlu bursztynem i uczciwości praktyk kupieckich, w muzeum powstało Laboratorium Bursztynu, gdzie na nowoczesnym spektrometrze prowadzone są badania autentyczności tego kamienia. Spektrometr jest jedynym w Krakowie – i jednym z trzech wykorzystywanych w tym celu w całej Polsce – aparatów tego typu. Muzeum Bursztynu mieści się przy ulicy św. Jana 2 i jest czynne codziennie od godziny 9 do 21. Wstęp jest bezpłatny.