Przeglądasz dział AKTUALNOŚCI (id:116) w numerze 04/2013 (id:123)
Ilość artykułów w dziale: 5
|
 |
Już po raz drugi Królewskie Miasto Sandomierz ma przyjemność zaprosić na optymistyczne spotkanie! Od 7 września do 30 października odbędzie się II Festiwal Krzemień Pasiasty – Kamień Optymizmu.

Dwa lata temu został zorganizowany I Festiwal. Sukces wydarzenia, nader sympatyczny jego odbiór przez publiczność, uczestników, artystów i mieszkańców Sandomierza, zmobilizował do przygotowania drugiego spotkania. Wtedy świętowano 40 lat krzemienia pasiastego w biżuterii, teraz uwaga będzie skierowana na Muzeum Okręgowe w Sandomierzu i znajdującą się w nim jedyną w świecie muzealną kolekcję krzemienia pasiastego w biżuterii i obiektach sztuki.
Warsztaty złotnicze
8 Sandomierskie Warsztaty Złotnicze odbędą się w dniach 7-19 października, zaś sam festiwal startuje już 7 września. Głównym wydarzeniem będzie otwarcie wystawy i ogłoszenie wyników II Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Autorskiej Krzemień Pasiasty – Kamień Optymizmu. Organizatorzy zaplanowali mnóstwo innych spotkań i atrakcji, szczególnie w dniach 7-8 września i 13-15 września.
Wielki kiermasz
Szczegółowy program jest jeszcze w przygotowaniu, ale wiele już wiadomo. Od 7 do 15 na sandomierskim rynku odbędzie się II Optymistyczny Kiermasz Krzemienia Pasiastego, zaś na dziedzińcu zamku będzie można pobyć w osadzie z epoki kamienia wśród szałasów, ludzi w skórach, wziąć udział w przygotowywaniu posiłków i włączyć się w prace naszych przodków. Od 7 września będą również czynne wszystkie wystawy (a będzie ich aż 12!). Poza tym – odbędą się na prezentacje, spotkania i filmy, pokazy mody inspirowanej krzemieniem pasiastym, pokazy archeologii eksperymentalnej (w tym łupania krzemienia i rozpalania ognia w neolicie), spektakle plenerowe, wycieczki szlakiem krzemienia pasiastego, koncerty, wspólne śpiewanie przy ognisku i pieczonym mięsie, happeningi, warsztaty biżuterii. Będzie istniała możliwość budowy pierścienia Światowej Stolicy Krzemienia Pasiastego, skosztowania potraw z dymiących kociołków, rajdu pieszego do Krzemionek, akcji fotograficznych, oraz spróbowania, jak smakują „krzemyki pasiaste” w wersji mięsnej i na słodko… Warto zarezerwować sobie weekend 6-8 lub 13-15 września w Sandomierzu!
Ponad 150 firm z Polski i zagranicy zaprezentuje ofertę, głównie biżuterię i precjoza z bursztynem oraz srebrem, na 14. Targach Bursztynu Ambermart. Targi są otwarte dla szerokiej publiczności, tak aby nie tylko handlowcy z całego świata, ale i mieszkańcy Trójmiasta mogli zapoznać się z pracą pomorskich twórców biżuterii. Ambermart będzie się odbywał w Centrum Wystawienniczo- Kongresowym Amberexpo od 29 do 31 sierpnia.
W 2012 roku targi odwiedziło ponad 3. tys. gości z 30 krajów, głównie z państw Unii Europejskiej, ale i z Chin, Rosji i krajów arabskich. Co ważne, poprawiła się frekwencja kupców ze Stanów Zjednoczonych. Targi Ambermart objęte zostały prowadzonym przez Ministerstwo Gospodarki programem promocji branży jubilersko-bursztynniczej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka „Promocja polskiej gospodarki na rynkach międzynarodowych”. – W ramach tego programu na targach Ambermart 2013 odbędą się lubiane przez publiczność pokazy mody i biżuterii – zapowiada Ewa Rachoń, komisarz targów Ambermart. – Publiczność zapraszamy również do głosowania na najatrakcyjniejszą biżuterię – w konkursie internetowym na stronach www.amber.com.pl i www. ambermart.pl (głosować można w dniach 3 – 25 sierpnia) – dodaje. Uczestnicy targów będą mieli możliwość udziału w seminarium „Bursztyn, srebro i diamenty”. Branżyści, którzy chcą pogłębić wiedzę o bursztynie bałtyckim, mogą wziąć udział w szkoleniu organizowanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników „Kurs wiedzy o bursztynie”. Ekspozycja targowa obejmie, podobnie jak w latach ubiegłych,cieszącą się nieodmiennie dużym zainteresowaniem publiczności wystawę wzorców żywic kopalnych i ich imitacji z kolekcji Gabrieli Gierłowskiej. W Laboratorium Bursztynu rzeczoznawcy Między-narodowego Stowarzyszenia Bursztynników, pracownicy naukowi Muzeum Ziemi PAN oraz Politechniki Gdańskiej, identyfikować będą bursztyn. Ekspozycja „Życie w lesie bursztynowym” zainauguruje wystawę edukacyjną w nowej siedzibie Muzeum Inkluzji Uniwersytetu Gdańskiego.
Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się kolejna, trzecia edycja Święta ulicy Mariackiej – tym razem pod hasłem „Mariacka w Kwiatach”. W sobotę (31 sierpnia) po zakończeniu targów artystyczny i kulturalny duch Ambermartu przeniesie się na ulicę Mariacką – w naturalną scenografię jednej z najpiękniejszej ulic starego Gdańska, gdzie ulokowały się pracownie i galerie bursztynnicze.
Współpraca pomiędzy marką Guess i DJ Tiesto zaowocowała wprowadzeniem na polski rynek zegarków linii Special Edition Tiesto Watch. Nowa kolekcja zegarków wyróżnia się sportowym stylem. Bransoleta zegarka wykonana została ze stali szlachetnej.

Zegarek Tiesto posiada kwarcowo-analogowy mechanizm, mineralne szkiełko o podwyższonej odporności na zarysowania oraz wodoszczelność na poziomie 10 ATM. Dodatkową funkcją oraz ozdobą cyferblatu zegarka jest rozbudowany na dwie subtarcze datownik.

Do egzaminu przystąpiły dwie równorzędne klasy zespołu Szkół Plastycznych im Jacka Malczewskiego w Częstochowie – Liceum Plastycznego i Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych.

OSS P reprezentowało czworo abiturientów: Magdalena Kanawka, Błażej Kowalczyk, Kinga Siążnik i Marek Torbus, których promotorami byli Radosław Wójcik i Jacek Gawlak. Tematy prac dyplomowych obrazowały szerokie spojrzenie młodych ludzi na współczesną biżuterię. Począwszy od współczesnej architektury, motywów roślinnych przez elementy mobilne, kończąc na inspiracji kulturami Dalekiego Wschodu.
W obronach uczestniczył obserwator z Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi prof. Andrzej Szadkowski, który przyznał dwa wyróżnienia – Magdalenie Kanawce oraz Kindze Siążnik. W mowie końcowej szczególnie podkreślił wysoki poziom prac, świetne rozwiązania designerskie oraz doskonały poziom warsztatowy, jaki prezentują uczniowie szkoły. (rw)
Na turystycznej mapie Krakowa pojawiło się nowe miejsce: pierwsze w Krakowie Muzeum Bursztynu, gdzie na niespełna 300 mkw. nowocześnie zaaranżowanej przestrzeni bursztyn – jego geneza, historia i teraźniejszość – prezentowany jest w sposób atrakcyjny i wieloaspektowy.

Na świecie tego typu przedsięwzięć jest wiele, w Polsce to pierwsze tak profesjonalne prywatne Muzeum Bursztynu. Jego misją jest edukacja, a jednym z narzędzi jej realizacji jest wystawa Bursztyn – jego piękno i dzieje, przygotowana przez Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, pokazująca naturalną urodę bursztynu bałtyckiego, świadcząca o jego unikatowości i dostarczająca cennej wiedzy na temat powstawania i historii obróbki. Na szczególną uwagę zasługuje niecodzienna aranżacja: w gablotach obok siebie znajdują się naturalne formy tej skamieniałej żywicy zestawione z inspirującymi przykładami ich wykorzystania w sztuce współczesnej czy też znaleziska archeologiczne z bursztynową biżuterią stylizowaną na dawną. W ramach misji edukacyjnej w muzeum działa Laboratorium Bursztynu, gdzie na nowoczesnym spektrometrze – jedynym w Krakowie i jednym z trzech wykorzystywanych w tym celu w całej Polsce – prowadzone są badania autentyczności bursztynu.

W samym sercu Krakowa powstała nowoczesna Bursztynowa Komnata. W jej eleganckich wnętrzach eksponaty muzealne opowiadają fascynującą historię bursztynu, a w sklepie muzealnym miesza się tradycja z nowoczesnością – od klasycznych bursztynowych korali, poprzez zachwycająco kobiece naszyjniki czy bransolety, po unikatowe rzeźby i przedmioty użytkowe.