Biżuteria z żywicy cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno w naszym kraju, jak i poza jego granicami. Materiał ten daje bowiem nieograniczone możliwości tworzenia. Powstają z niego małe arcydzieła sztuki jubilerskiej, ale także kolorowe ozdoby sprzedawane na straganach.
W Polsce coraz częściej prowadzone są warsztaty, na których można poznać sposoby tworzenia biżuterii z żywicy. Można spodziewać się, że po modzie na biżuterię sutaszową przyjdzie moda na tę z żywicy.
Możliwość twórczej realizacji
– Żywica jest materiałem niezwykle atrakcyjnym zarówno dla początkujących twórców, jak i artystów – mówi Marcin Bagiński, projektant biżuterii. – Ograniczeniem dla twórcy staje się tylko wyobraźnia – dodaje. Żywica jest materiałem syntetycznym, który stał się ostatnio niezwykle chętnie wykorzystywany w tworzeniu biżuterii. W hurtowniach jubilerskich można kupić prefabrykaty z żywicy w postaci kulek, wisiorków, ale także żywicę, która posłuży do wykonania biżuterii według własnych pomysłów. – Twórcy biżuterii coraz chętniej eksperymentują z żywicą i łączą ją z metalami szlachetnymi – mówi Marcin Bagiński. – Zdarza się, że w żywicy „zatopione” zostają kamienie szlachetne – dodaje. Początkowo biżuteria z żywicy kojarzona była z tanią ozdobą. Jednak dzięki szerszemu jej wykorzystaniu powstają z niej niekonwencjonalne wzory biżuterii. Jeszcze do niedawna na polskim rynku najczęściej można było spotkać się z tanią, importowaną z Chin i Tajlandii, biżuterią wykonaną z żywicy. Jednak teraz po ten materiał sięgają znani i uznani polscy projektanci biżuterii, co sprawia, że ozdoby wykonane z żywicy epoksydowanej oferowane są klientom w galeriach z biżuterią autorską. – Twórcy eksperymentują z żywicą nadając jej niecodzienne kształty, łącząc z ciekawymi materiałami, powoli staje się ona „normalnym” materiałem jubilerskim – mówi Marcin Bagiński. – Nowoczesne, syntetyczne materiały pozwalają na eksperymentowanie z formą i kształtem biżuterii a także nadają biżuterii nowe znaczenia – dodaje.
Im ciekawiej tym lepiej
Biżuteria wykonana z żywicy epoksydowanej znalazła uznanie wśród klientów. – Polacy powoli uczą się eksperymentować z biżuterią, bawić się konwencją – mówi Marcin Bagiński. – Dlatego też chętnie sięgają po ozdoby wykonane z żywicy – dodaje. Na ulicach polskich miast najczęściej można zobaczyć kobiety, które zakładają kolorowe korale, pierścionki czy bransoletki wykonane z syntetycznych koralików. Jednocześnie chętnie kupowana jest biżuteria z żywicy, w której zatopione zostały „wspomnienia”. Dużą popularnością cieszy się biżuteria z żywicy tworzona na konkretne zamówienie klientów, w której zatopione zostają niezwykle ważne dla zamawiającego pamiątki, takie jak pępowina czy pierwszy ząb dziecka. – Polacy chcą posiadać biżuterię, która będzie niosła ze sobą ich własną historię – mówi Marcin Bagiński. – Praca z żywicą umożliwia tworzenie biżuterii osobistej – dodaje. Nie można nie zauważyć, że biżuteria z żywicy coraz częściej kupowana jest także przez klientów galerii z biżuterią autorską. Polacy bowiem uczą doceniać oryginalność stylu artysty a także wybierać biżuterię podkreślającą ich osobowość. – W galeriach z biżuterią autorską biżuteria z żywicy cieszy się dużą popularnością ze względu na wzornictwo – mówi Bartłomiej Miaksowiecki, pracownik sklepu z biżuterią autorską Aryt. – Klienci chcą posiadać kosztowności, które będą nie tylko drogocenne, ale także oryginalne, dlatego też chętnie decydują się na niekonwencjonalne materiały i wzory – dodaje. Im ciekawsze wzornictwo i zaskakujące łączenie materiałów tym większe zainteresowanie kupujących. Jak podkreślają pracownicy galerii z biżuterią autorską rosnącym zainteresowaniem klientów cieszy się pastelowa, wyrazista biżuteria z żywicy. – Duże, asymetryczne wzory bransoletek i pierścionków oraz naszyjniki z żywicznych figur geometrycznych w ostatnim czasie przyciągają uwagę klientów – mówi Bartłomiej Miaksowiecki. Powodzeniem wśród klientów galerii cieszy się także biżuteria „kwiatowa”. – Początkujący twórcy chętnie zatapiają w żywicy kwiaty – mówi Marcin Bagiński. – Warto pamiętać, że biżuteria odwołująca się do natury zawsze znajduje swoje grono entuzjastów – dodaje. Swoich zwolenników znajduje także biżuteria, która powstaje z połączenia żywicy, metali i kamieni szlachetnych. W kolekcjach biżuterii autorskiej można znaleźć złote pierścionki inkrustowane „żywicznym oczkiem”. Twórcy w swoich projektach wykorzystują żywicę i tkaniny, które oprawiają w srebro.
Moda na oryginalność
Obserwując świat mody jubilerskiej nie można nie zauważyć, że jednym z najczęściej wykorzystywanych przez twórców materiałem jest żywica. Pojawia się ona w kolekcjach biżuterii uznanych twórców. Ozdoby wykonane z żywicy można znaleźć zarówno na modowych wybiegach, jak i na straganach ze sztuczną biżuterią. Zainteresowanie ozdobami wykonanymi z żywicy rośnie i można zaryzykować stwierdzenie, że w przez najbliższe kilka sezonów stanie się ona sprzedażowym pewniakiem.