Artykuły z działu

Przeglądasz dział AKTUALNOŚCI (id:116)
w numerze 01/2013 (id:114)

Ilość artykułów w dziale: 9

pj-2013-01-01

Mobilna rewolucja

Powszechna bankowość mobilna, czyli możliwość obsługi konta na telefonie komórkowym, smartfonie lub tablecie, to kolejny etap w rozwoju szybkiego i wygodnego dostępu do finansów. Można wprawdzie powiedzieć, że m-banking w Polsce jeszcze raczkuje, ale płatności mobilne funkcjonują na polskim rynku już od pewnego czasu.

 

 

Korzystamy z nich płacąc za pośrednictwem telefonu za parking czy bilet komunikacji miejskiej. Nic zatem dziwnego, że banki próbują zainteresować tą formą zarządzania finansami również klientów biznesowych.

 

Wygodna dla jubilera

Przedsiębiorca prowadzący działalność w branży jubilerskiej, który zmuszony jest niejednokrotnie do opuszczania swojej firmy, ma kłopot z wykonaniem przelewu. Bo akurat w pobliżu nie ma oddziału banku, ani nie ma ze sobą laptopa, żeby zrobić to przez internet. Taki przedsiębiorca doskonale wie, jak przydatny może się okazać dostęp do rachunku za pomocą telefonu komórkowego. W ten sposób można nie tylko wykonać przelew, lecz także sprawdzić czy na koncie są już pieniądze np. od kontrahenta. Prace nad stworzeniem efektywnego, uniwersalnego i bezpiecznego rozwiązania umożliwiającego płacenie telefonem, trwały na całym świecie od lat. Jednym ze sposobów wykonywania transakcji za pomocą telefonu są specjalne aplikacje. Można również zarządzać kontem łącząc się ze stroną internetową banku za pośrednictwem przeglądarki w telefonie. Atutem takiego rozwiązania jest uniwersalność. Nieważne, czy jest się posiadaczem Nokii czy iPhone’a, system działa tak samo we wszystkich rodzajach aparatów. Różnica między wymienionymi sposobami korzystania z bankowości mobilnej polega na tym, że używając specjalnej aplikacji nie trzeba łączyć się ze stroną internetową banku. Korzystniejsze dla klientów jest korzystanie z aplikacji – jest ono tańsze, a ilość wysyłanych w ten sposób danych dzięki ich skompresowaniu jest znacznie mniejsza.

 

Odpowiedni bank

Aplikacje mobilne, które znajdują się w ofercie banków, m.in. Raiffaisen Bank, Getin Noble Bank, Citi Handlowy, Alior Bank, BZ WBK czy Pekao SA działają na systemach operacyjnych Android, iOS, BlacBerry, Symbian oraz Windows Phone, które stanowią około 90 procent rynku urządzeń mobilnych. Dostępne na rynku oferty aplikacji bankowości mobilnej obejmują funkcje przydatne przy korzystaniu z urządzeń mobilnych oraz część transakcyjną dostępną w ramach pakietu usług bankowości elektronicznej. W części informacyjnej można zapoznać się z ofertą banku, lokalizacją bankomatów i placówek czy aktualnymi kursami walutowymi. Część transakcyjna jest dostępna po aktywacji aplikacji i zalogowaniu. Klient korzystając z aplikacji mobilnej może uzyskać aktualną informację o saldzie na rachunkach oraz statusie przesłanych transakcji. Dzięki pracy w trybie on-line możliwa jest realizacja przelewów krajowych i zagranicznych, w tym również do ZUS i urzędów skarbowych, zakładanie i zrywanie lokat. Możliwa jest akceptacja płatności wprowadzonych w bankowości internetowej oraz akceptacja przelewów przez kilka osób łącznie, zgodnie z nadanymi uprawnieniami. Aby skorzystać z bankowości mobilnej można pobrać aplikację z serwisu internetowego banku, w którym prowadzona jest obsługa firmy. Aplikacja jest również dostępna do pobrania bezpośrednio ze sklepu internetowego dostawcy systemu operacyjnego danego urządzenia. Korzystanie z bankowości mobilnej wymaga oczywiście przestrzegania podstawowych wymogów bezpieczeństwa. Pobranie aplikacji może być wykonane tylko na numer telefonu zaufanego a aktywacja programu wymaga wprowadzenia identyfikatora oraz kodu aktywacyjnego. Urządzenie za pośrednictwem którego będzie odbywała się komunikacja z bankiem (komórka, smartfon, tablet) musi być zabezpieczona za pomocą programów antywirusowych.

Wyjątkowy jubileusz

Inhorgenta Munich odbywać się będzie od 22 do 25 lutego. Jedna z najważniejszych międzynarodowych imprez targowych będzie w tym roku obchodziła wyjątkowy jubileusz: 40-lecie istnienia.

pj-2013-01-17

 

Targi przyciągają co roku około 1200 wystawców i ponad 30 000 branżowych kupców z całego świata. Swoim zakresem targi obejmują wszystkie segmenty branży jubilerskiej: biżuterię i zegarki z metali szlachetnych, kamienie szlachetne, biżuterię designerską i lifestylową, maszyny, narzędzia i opakowania jubilerskie oraz rozwiązania marketingowe. Hala B2 przeznaczona jest na biżuterie premium – tu znajdziemy najbardziej renomowane marki, biżuterię ze szlachetnych kruszców: platyny i złota z diamentami, perłami i innymi kamieniami szlachetnymi.

pj-2013-01-18Hale B2 i B3 określane są jako lifestylowe i są jednymi z najczęściej odwiedzanych – dotyczą bowiem dynamicznie rozwijającego się segmentu biżuterii markowej ściśle związanej z modą i obecnymi trendami oraz modułowej. W hali B2 znajduje się ponadto odrębny obszar poświęcony obrączkom ślubnym i partnerskim. C1 nazywana jest halą kamieni. Jeśli ktoś szuka diamentów, rubinów, szmaragdów czy jakichkolwiek innych kamieni szlachetnych to koniecznie powinien odwiedzić właśnie to miejsce. Hala C2 jest najbardziej znanym w branży synonimem nowoczesnego i awangardowego wzornictwa i najlepszej biżuterii autorskiej. To właśnie w C2 spotykają się galerie z całego świata i renomowane sklepy jubilerskie w poszukiwaniu nowości i oryginalnych wzorów. Zlokalizowane są tam także platformy grupujące młodych projektantów: Brand New–New Brand, Forum Innovation oraz Forum Silversmith’s poświęcone użytkowym obiektom ze srebra.

Gdańsk Stolicą Branży

Od 20 do 23 marca w Gdańsku odbędzie się 20. edycja Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich. W Gdańsku swoje produkty zaprezentuje 450 firm z Polski, Belgii, Czech, Litwy, Niemiec, Ukrainy i Włoch, a także kupcy z ponad 50 krajów świata.

pj-2013-01-16

Targi mają charakter branżowy, są dostępne wyłącznie dla osób i firm związanych z biżuterią, sztuką jubilerską i sztuką użytkową. Program imprezy tradycyjnie przygotowany będzie przy współpracy naszych wieloletnich partnerów m.in. Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich, Wysokiej Rady Diamentów z Antwerpii, Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu, Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników oraz Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych.

Zegarek dla aktywnych

Rok 2013 marka zegarków Atlantic rozpoczyna mocnym uderzeniem, wprowadzając na rynek nową odsłonę sportowej linii zegarków Searock. W ofercie po raz pierwszy pojawiły się modele zegarków z gumowym paskiem.

Zegarki z linii Atlantic Searock charakteryzuje mocny, sportowy design. Efekt taki osiągnięto dzięki zastosowaniu masywnego pierścienia w połączeniu z paskiem wykonanym z gumy. Takie rozwiązanie to zupełna nowość wśród zegarków marki Atlantic. Ponadto cieszy się ogromną popularnością wśród mężczyzn, którzy na co dzień lubią sportowy styl i potrzebują zegarków wygodnych i odpornych na zabrudzenia. Atlantic Searock należy do rodziny szwajcarskich chronografów, które niezwykle precyzyjnie odmierzają czas zabieganym mężczyznom. Datownik umieszczony między indexem 4 i 5 godziny, przełamuje klasyczny design i nadaje ciekawego wyglądu.

pj-2013-01-15

Kolorem przewodnim każdego zegarka z nowej kolekcji jest czerń. Jednak w zależności od modelu kolor bazowy połączono ze srebrem i czerwienią. Modele z linii Atlantic Searock będą idealnym dopełnieniem zarówno casualowych jak i sportowych stylizacji. Szczególnie polecane odważnym mężczyznom lubiącym kontrastowe połączenia. Ceny modelu Atlantic Searock ze stalową kopertą to 2 280 zł.

Wspólny punkt widzenia

Od 14 lutego w warszawskiej GALERII DUBIEL przy Al. Waszyngtona 24 będzie można obejrzeć wystawę: „Biżuteria – wspólny punkt widzenia”.

Jest to drugi zbiorowy pokaz absolwentów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego. Dwudziestu z nich, którzy w różnych latach kończyli studia na tej uczelni, za namową kuratora wystawy, dr Jarosława Kolca, postanowiło spotkać się na wspólnej wystawie. Większość artystów działa w grupach twórczych, które narodziły się w murach łódzkiej uczelni. I tak – „GRUPA G” to Magdalena Kieruzel, Magdalena Paszkiewicz i Michalina Owczarek, „Grupa AU+” – Marcin Bogusław, Bartosz Chmielewski, Filip Jackowski, Michał Wysocki, zaś w skład „Grupy G7” wchodzą Jarosław Kolec, Rafał Kozubowicz, Kacper Schiffers, Jakub Śliwowski, Maciej Świtulski, Michał Wyszomirski (tym razem nieobecny) i Radosław Wójcik. Swoje prace pokażą również pracownicy/absolwenci ASP w Łodzi: prof. Andrzej Boss, kierownik Katedry Biżuterii, dr Ewa Effenberg, mgr Aleksandra Ignasiak, mgr Marcin Nowak oraz pozostali absolwenci: Ewa Diuczko, Marta Rudnicka i Joanna Hryniewicz.

Kurs jubilerski – podstawowe techniki

Na polskim rynku księgarskim pojawiała się nowa pozycja „Kurs Jubilerstwa – podstawowe techniki” Carlesa Codiny.

Jest to praktyczny poradnik, ukazujący procesy i techniki wykorzystywane w świecie jubilerów. Zbiór porad opatrzony jest zdjęciami i rysunkami, które pomagają w wyjaśnieniu każdego z przedstawianych procesów.

pj-2013-01-14

 

W tomie poświęconym technikom omówione zostały podstawy metalurgii metali szlachetnych, jak również podstawowe wzory, które każdy złotnik – jubiler powinien znać i opanować. Pokazano również szczegółowo każdy z procesów w pracy jubilera, od najbardziej elementarnych, jak lutowanie czy szlifowanie, aż do budowy zapięć.

Nowa odsłona Legnicy

Do 29 marca można przesyłać prace na 22. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej BUNT/ REVOLT, który odbędzie się w ramach Legnickiego Festiwalu Srebra.

Ta największa artystyczna impreza związana ze złotnictwem swoją inaugurację będzie miała jak zawsze w maju w Legnicy. Celem konkursu jest szeroka prezentacja najnowszych dokonań współczesnej sztuki biżuterii. Prace winny być biżuterią w szerokim znaczeniu, zawierać oryginalną koncepcję twórczą oraz reprezentować wysoki poziom artystyczny i wykonawczy.

Platforma internetowa

1 marca odbędzie się oficjalna premiera unikatowej platformy internetowej do obrotu kruszcami metali szlachetnych – Argento Trade.

Argento to opatentowany, wyjątkowy system zawierania transakcji z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań informatyczno-technologicznych, będący wielomiesięcznym wysiłkiem międzynarodowej grupy ekspertów. Na początek firma proponuje dwa modele obrotu granulatem srebra: sprzedaż bezpośrednią do Argento oraz zupełną nowość – zawieranie transakcji kupna i sprzedaży pomiędzy innymi uczestnikami rynku korzystając z platformy Argento Trade. W kolejnym etapie spółka zamierza wprowadzić do obrotu złoto, platynę i pallad.

Konkurs z krzemieniem w roli głównej

Od 7 września do 30 października w Sandomierzu odbywać się będzie II Festiwal Krzemienia Pasiastego, podczas którego zorganizowany zostanie II Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Autorskiej „Krzemień pasiasty – kamień optymizmu”.

pj-2013-01-13

 

Organizatorem konkursu jest Galeria Otwarta Mariusza Pajączkowskiego, przy wsparciu: GOLD & SILVER GALLERY Cezarego Łutowicza, Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych oraz Urzędu Miasta Sandomierz. W konkursie mogą wziąć udział wszystkie osoby i firmy, które do 11 czerwca 2013 złożą swoje prace w Galerii Otwartej. Do konkursu można zgłaszać pojedyncze przedmioty oraz komplety i zestawy biżuterii – wykonane z wykorzystaniem technik złotniczych i pokrewnych, z metali – w tym szlachetnych, a także kamieni szlachetnych i ozdobnych oraz innych materiałów.

 

Warunkiem niezbędnym jest zastosowanie w pracy krzemienia pasiastego. Komplety i zestawy zgłoszone na jednym formularzu będą traktowane jako jedna praca. Celem konkursu jest popularyzacja współczesnego złotnictwa w Polsce, krzemienia pasiastego jako wyjątkowego kamienia we współczesnej biżuterii, poszukiwanie nowych technik, rozwiązań formalnych, aktywizacja środowisk twórczych.