Na polskim rynku jubilerskim pojawia się coraz więcej osób chcących zawodowo zająć się tworzeniem biżuterii. Nie wszystkim wystarczają proste sposoby tworzenia ozdób, które polegają na nawlekaniu koralików na druty jubilerskie. Ci, którym zależy na osiągnięciu w swojej działalności perfekcyjności, decydują się na zakup programów do projektowania biżuterii.
Komputerowe wspomaganie projektowania biżuterii, zwane potocznie CAD (Computer Aided Design) staje się w Polsce coraz popularniejsze, gdyż umożliwia twórcom biżuterii pełne wykorzystanie umiejętności oraz sprawia, że w pracy nie obowiązują ich niemal żadne granice.
Problemy z odpowiednim programowaniem
Dużą przeszkodą w przypadku komputerowego projektowania biżuterii jest wysoka cena programów designerskich. Jednak nie można zapominać, że nawet jeśli twórców nie stać na zakup odpowiedniej jakości oprogramowania, może skorzystać z wersji online udostępnionej na większości stron internetowych, gdzie poruszana jest tematyka projektowania biżuterii za pomocą nowoczesnych technologii. Taka forma obcowania z programami do projektowania biżuterii oferowana jest użytkownikom całkowicie za darmo, dzięki czemu pozwala zapoznać się z poszczególnymi programami, nauczyć się sposobu ich działania i w efekcie stworzyć biżuterię wykonaną według własnego projektu. Korzystanie z darmowych programów ma także wady. Przede wszystkim darmowe programy nie są wyposażone w pełną paletę możliwości graficznych, co oznacza, że twórca nie będzie wstanie wprowadzić w życie wszystkich swoich pomysłów ani wykorzystać w swoim projekcie dowolnych materiałów do produkcji biżuterii. Zazwyczaj programy te pozbawione są także możliwości wydruku, a także zapamiętania stworzonego przez siebie projektu biżuterii. – Darmowe programy służą przede wszystkim do zapoznania się z narzędziem, który zamierzamy kupić – mówi Mariola Brzebiesiewicz, projektantka biżuterii. – Umożliwiają sprawdzenie naszych umiejętności oraz uczulają na problemy, które mogą wyniknąć z pracy z nim – dodaje. Część osób wykorzystuje darmowe wersje oprogramowania CAD do nauki tworzenia biżuterii za pomocą komputera. Programy umożliwiają bowiem zmierzenie się z problemami, które mogą wyniknąć w przypadku własnoręcznego robienia biżuterii. Warto zauważyć, że programy kształtują wyobraźnię przestrzenną i pozwalają sprawdzić, jakie problemy mogą wyniknąć przy prawdziwej realizacji projektów. Dzięki programom początkujący twórcy mogą także zmierzyć się z problemami, jakie mogą powstać w przypadku tworzenia skomplikowanych wzorów biżuterii.
Nie tylko miłośnicy biżuterii
– Z darmowego oprogramowania do projektowania biżuterii coraz częściej korzystają osoby prywatne, którym zależy na posiadaniu pierścionka zaręczynowego bądź obrączki wykonanej według ich wskazań – mówi Mariola Brzebiesiewicz. – Tworzenie własnych pierścionków staje coraz popularniejsze wśród osób zdecydowanych na wzięcie ślubu – dodaje. Taki sposób wpływania na proces tworzenia oryginalnej biżuterii ślubnej pozwala znacznie ograniczyć koszty. Młodzi ludzie coraz częściej przychodzą do jubilera z własnym szkicem pierścionka czy obrączki, który udało im się zaprojektować dzięki darmowym programom do projektowania biżuterii. – Takie rozwiązanie daje młodej parze możliwość wpływania na ostateczny kształt pierścionka czy obrączki – mówi Mariola Brzebiesiewicz. – Jednocześnie bardzo często stawia twórcę, złotnika w trudnej sytuacji wytłumaczenia klientom, że połączenie zastosowane w projekcie może nie udać się zrealizować w praktyce – dodaje.
Czas na twórców
Warto wspomnieć, że współcześnie coraz więcej osób decyduje się na naukę projektowania biżuterii za pośrednictwem komputera. Współczesne narzędzia umożliwiają twórcom pełne wykorzystanie zarówno materiałów jakimi dysponują, jak i swoich pomysłów. Młodzi twórcy znacznie częściej w swojej pracy wykorzystują komputerowe oprogramowanie niż stosują metody pracy oparte na robieniu szkiców biżuterii. Warto zauważyć, że CAD znacznie skraca czas pracy nad projektem biżuterii oraz umożliwia dostosowanie modeli biżuterii do konkretnych oczekiwań klientów. – Wszyscy początkujący twórcy biżuterii powinni zacząć od projektowania biżuterii przy wykorzystaniu darmowych narzędzi – mówi Mariola Brzebiesiewicz. – A dopiero potem decydować się na zakup kosztownego oprogramowania – dodaje. Na polskim rynku istnieje wiele rodzajów oprogramowań, które mogą okazać się niezbędne w pracy projektanta biżuterii i złotnika. Jednym z popularniejszych jest JewelCAD, który umożliwia kreację artystyczną niemal każdego pomysłu. JewelCAD posiada wybudowaną bibliotekę zawierająca podstawowe oprawy, kamienie szlachetne czy kruszce. Kolejnym popularnym programem wykorzystywanym do projektowania biżuterii jest Rhinoceros i RhinoGold, które służą do profesjonalnego tworzenia biżuterii w technologii 3D. Podobnie jak JewelCAD w programach tych można tworzyć, edytować czy dowolnie modelować w formacie 3D. Programem Rhino bardzo łatwo się posługiwać i – co szczególnie podkreślają użytkownicy – nie wymaga on specjalistycznego komputera. Biżuterię można tworzyć na zwykłym laptopie, co w przypadku niektórych programów graficznych jest niemożliwe. W Polsce dużą popularnością cieszy się także program 3design, który umożliwia projektowanie trójwymiarowych modeli biżuterii, zegarków i wszelkiego rodzaju dodatków. Warto zauważyć, że niemal każda firma oferująca na polskim rynku oprogramowanie do projektowania biżuterii prowadzi także specjalistyczne szkolenia, których celem jest nauczenie użytkowników pełnego wykorzystania programu. Decydując się jednak na zakup specjalistycznego oprogramowania warto skorzystać z darmowych wersji online, które pozwolą na zorientowanie się, czy dana metoda tworzenia biżuterii jest metodą najlepszą.