Artykuły z działu

Przeglądasz dział PRAWO (id:40)
w numerze 01-02/2010 (id:84)

Ilość artykułów w dziale: 1

Rok 2010 i zmiany w prawie podatkowym

Marek Piotrowski
prawnik,
doradca podatkowy

Nowy rok tradycyjnie obfituje w zmiany prawa podatkowego. “Zwyczaj” ten dla wielu przedsiębiorców stanowi źródło szeregu komplikacji.
Konieczne bowiem staje się zapoznanie z nowymi regulacjami, które nierzadko prowadzą do powstania szeregu wątpliwości a także wdrożenie nowych zasad i procedur w zakresie poprawnego rozliczania się z budżetem.


Zmiany w zakresie podatku VAT

Największe zmiany w zasadach opodatkowania wprowadzone zostały z dniem
1 stycznia 2010 roku w zakresie regulacji ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Szczególnie ważną zmianą, z punktu widzenia drobnych przedsiębiorców, jest nowelizacja skutkująca podniesieniem limitu obrotów uprawniających do korzystania z tzw. zwolnienia podmiotowego (dotychczas do 50 000 złotych).

Ustawodawca postanowił, że od 1 stycznia 2010 roku z tego zwolnienia korzystać mogą podatnicy, u których wartość obrotów nie przekroczyła 150 000 złotych. Jednak niezwykle ważną jest informacja, że w samym roku 2010 kwota osiągniętego obrotu uprawniająca do zwolnienia wynosi 100 000 złotych, przy czym z tego zwolnienia korzystać mogą również podatnicy, których wartość obrotów w 2009 roku przekroczyła limit 50 000 złotych, a nie wyniosła więcej niż 100 000 złotych.

Podobne zasady znajdują zastosowanie także w stosunku do podatników, którzy w roku 2009 rozpoczęli wykonywanie czynności opodatkowanych, a którzy wartość obrotu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia podmiotowego ustalają przy zachowaniu proporcji limitu obrotów w stosunku do okresu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu w roku podatkowym.


VAT, a miejsce świadczenia usług

Kolejnym, niezwykle istotnym obszarem nowelizacji w zakresie VAT, jest zmiana zasad ustalania miejsca świadczenia usług. Według nowego prawodawstwa podstawową staje się zasada, która wskazuje na miejsce świadczenia usługi miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, przy czym podobnie jak w poprzednim, również aktualny stan prawny przewiduje szereg wyjątków i odstępstw nakazujących stosowanie odmiennych rozwiązań w stosunku do wymienionych przedmiotowo usług.

Taka zmiana podejścia w zakresie ustalania miejsca świadczenia usług wywołuje daleko idące następstwa w opodatkowaniu usług wykonywanych na rzecz odbiorcy z innego kraju, ponieważ w aktualnym stanie prawnym prowadzi z jednej strony do wyłączenia z opodatkowania w Polsce szeregu usług, które wykonywane są na rzecz podmiotów zagranicznych, z drugiej zaś skutkuje opodatkowaniem w Polsce wielu usług nabywanych od zagranicznych wykonawców je świadczących na rzecz polskiego podatnika. Pewną nowością jest także konieczność wykazywania w prowadzonej przez podatników ewidencji opisu usługi wykonywanej poza terytorium kraju.


Procedury w UE

Wymieniając nowelizacje podatku VAT, należy wskazać także na wdrożenie nowych procedur w zakresie składania informacji podsumowujących, wynikających z rozliczeń transakcji wewnątrzunijnych. Otóż trzeba pamiętać, że aktualnie (tj. w roku 2010) informacje takie powinny być składane w Urzędzie Skarbowym do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy wynikający z tych czynności.

Jednak również obecnie informacje mogą być składane za okresy kwartalne (tj. do 15 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy), przy czym taki sposób rozliczania dostępny jest jedynie dla podatników, którzy z tytułu transakcji wewnątrzwspólnotowych nie osiągnęli ustalonego progu obrotów.


Zmiany w rozliczeniu
podatku dochodowego

Pomimo szeregu wcześniejszych zapowiedzi, nadejście roku 2010 nie przyniosło ze sobą istotnych zmian w zakresie podatków dochodowych. Warto jednak pamiętać, że nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych (PIT, CIT) z końca roku 2008, przewidywała wejście w życie w roku 2010 oczekiwanej przez wielu przedsiębiorców likwidacji tzw. podwójnej zaliczki na podatek dochodowy, czyli zaliczki płaconej za ostatni miesiąc lub kwartał roku w wysokości odpowiadającej zaliczce za miesiąc poprzedni lub III kwartał roku podatkowego na rzecz finalnej zapłaty podatku przy rozliczeniu rocznym. Niemniej ustawą z dnia 23 października 2009 roku wprowadzenie tej zmiany zostało przełożone na 1 stycznia 2012 roku, co oznacza, że zarówno w roku 2010, jak i 2011 przedsiębiorcy będą nadal płacili podwójną zaliczkę na podatek dochodowy.