Nauka złotnictwa w Polsce od zawsze pozostawiała wiele do życzenia, tym bardziej, że placówki kształcące w tym kierunku można zliczyć na palcach jednej ręki. Braki w tym sektorze dostrzegli pomysłodawcy Wytwórni Antidotum – Alina Tyro-Niezgoda
i Roman Kowalkowski.
Wytwórnia Antidotum powstała w 2006 roku jako wyraz buntu przeciw artystycznej bylejakości otaczającej rzeczywistości – tworzenie rzeczy estetycznych i niesztampowych ma być nań odtrutką. Nic więc dziwnego, że głównym celem jej działania stało się kształtowanie gustów młodych twórców oraz wspieranie ich kreatywności. Twórcy Wytwórni zadbali o obie sfery kształcenia: zarówno teoretyczną, jak i praktyczną, zapraszając do współpracy znawców tematu. Zajęcia praktyczne odbywają się pod okiem uznanych artystów plastyków: Romana Kowalkowskiego, Piotra Małysza i Marcina Gronkowskiego.
W następnym semestrze do tego grona ma dołączyć także Jarosław Westermark. Przynajmniej raz w miesiącu odbywają się wykłady poświęcone zagadnieniom historii sztuki złotniczej, probiernictwa, projektowania czy też marketingu i reklamy. Wśród prelegentów są: Jan Suchodolski (artysta plastyk), Elżbieta Kochanek van Dijk (właścicielka Galerii Milano), Robert Szklarski (znawca historii i dawnej sztuki złotniczej) i Paweł Niezgoda (dyrektor generalny agencji reklamowej Testardo Red Cell).
Obecnie Wytwórnia Antidotum oferuje trzy rodzaje kursów projektowania i wykonywania technikami ręcznymi biżuterii ze srebra i kamieni jubilerskich:
- dwuletni kurs profesjonalny (480 godzin zajęć) – z rozbudowanym programem nauczania, adresowany do osób wiążących swą zawodową przyszłość ze złotnictwem oraz zainteresowanych doskonaleniem dotychczas zdobytych umiejętności. Po zakończeniu tego kursu jego uczestnicy otrzymają świadectwo sygnowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej;
- roczny kurs “light” (160 godzin zajęć) – skrócona wersja kursu profesjonalnego z naciskiem na podstawy projektowania i wykonywania biżuterii;
- trzymiesięczne warsztaty hobbystyczne (36 godzin zajęć) – pozwalają uzyskać podstawową wiedzę na temat wykonywania biżuterii oraz umiejętność wykonywania jej z gotowych elementów.
Ponadto organizowane są zajęcia indywidualne i kursy dodatkowe, np. repusowania (Robert Szklarski), rysunku perspektywicznego (Alina Tyro-Niezgoda) i nowych technologii (Piotr Małysz). Kursy profesjonalne są prowadzone w oparciu o autorski program nauczania stworzony przez Romana Kowalkowskiego. Warto przy tym podkreślić, że posiada on uprawnienia szkoleniowe Związku Polskich Artystów Plastyków oraz stopień nauczyciela mianowanego.
Kursy i warsztaty cieszą się ogromnym zainteresowaniem – próg pracowni przy ulicy Narbutta w Warszawie, gdzie odbywają się zajęcia, przestąpiło dotychczas ok. 80 osób, z czego 50 aktualnie w nich uczestniczy.
Zdecydowana większość z nich to kobiety, reprezentujące różne zawody i branże, których cechą wspólną jest chęć odkrywania i rozwijania własnych zdolności twórczych. Najstarsza z kursantek miała 70 lat, a najdalej mieszkająca to Polka z Tanzanii, która specjalnie przyjechała na trwające 2,5 miesiąca zajęcia indywidualne.
Działalność Wytwórni została wpisana do rejestru instytucji szkoleniowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie (numer ewidencyjny 2.14/00177/2006) i w związku z tym istnieje możliwość otrzymania dofinansowania.
Uczniowie biorą udział w konkursach wewnętrznych, jak również w krajowych i międzynarodowych.
Ich prace można było oglądać w marcu na targach Amberif w Gdańsku; będą także prezentowane na specjalnym stoisku w czasie targów Złoto Srebro Czas w Warszawie w październiku Stała wystawa ma miejsce na stronach internetowych www.wytornia.antidotum.pl. Zdjęcia dokonań absolwentów pierwszego roku kursu profesjonalnego autorstwa Romana Kowalkowskiego będzie można oglądać do 15 lipca (prace tylko na wernisażu 28. czerwca) w Cafe Karma na Pl. Zbawiciela
w Warszawie.