Artykuły z działu

Przeglądasz dział AKTUALNOŚCI (id:116)
w numerze 05/2020 (id:181)

Ilość artykułów w dziale: 4

pj-2020-05

Niekontrolowane. Rzeźba blisko ciała

Wystawa twórczości Beaty Szczepaniak „Niekontrolowane. Rzeźba blisko ciała” w Galerii YES potrwa od 24 września do 15 listopada 2020 r. Wystawę można oglądać indywidualnie oraz w wybranych terminach również w towarzystwie artystki. Co ciekawe, wernisaż można było oglądać online.

Wystawa twórczości Beaty Szczepaniak skupiona jest wokół formy organizującej przestrzeń oraz koncentruje się na kontekście ciała. Ekspozycja obejmuje różne dziedziny sztuki: rzeźbę, performance utrwalony na filmie oraz sztukę użytkową. Biomorficzne obiekty rzeźbiarskie Beaty Szczepaniak nacechowane są osobliwą siłą wyrazu. Płynne, nieokreślone kształty, zastygłe plamy, sugerują organiczne materie. Wykonane z ceramiki, żywicy i gipsu obiekty utrwalają niekontrolowane procesy, którym są poddawane podczas nadawania im ostatecznej postaci. Pozorna przypadkowość tych kształtów podkreśla fizyczne właściwości materiałów, z których wykonane są rzeźby. Paleta barw – biel, pastelowy róż, brąz, czerń – dopełnia siły wyrazu, balansując na kontrastach estetyki i antyestetyki. Ekspresja opiera się na przeciwieństwach piękna i brzydoty, delikatności i siły, lekkości oraz ciężaru. Niefiguratywne, nieokreślone rzeźby przypominające biologiczną materię nadają wnętrzu niezwykły, nieoczywisty i zadziwiający charakter. Gra układem kompozycyjnym rzeźb w przestrzeni, relacjami kształtów i kolorów zmienia percepcję otoczenia. Cielesność tych obiektów jest niepokojąca. 

Swarovski i Wonder Woman

Swarovski we współpracy z markami Warner Bros. i DC uświetnia nadchodzącą premierę filmu „Wonder Woman 1984” dwiema nowymi, olśniewającymi kolekcjami. Najnowsza oferta obejmuje pełną blasku biżuterię zainspirowaną kultową złotą zbroją i orlimi skrzydłami Wonder Woman.

pj-2010-04v-04

Swarovski we współpracy z markami Warner Bros. i DC składa hołd Wonder Woman – przedstawicielce uwielbianego na całym świecie grona superbohaterów – tworząc dwie nowe, roziskrzone kolekcje, które poszerzą ofertę Atelier Swarovski oraz podstawowy asortyment jego sklepów. Debiut kolekcji poprzedza planowaną na październik 2020 r. premierę filmu „Wonder Woman 1984”, będącego wyczekiwaną przez widzów kontynuacją kinowego przeboju „Wonder Woman” z 2017 r. Kolekcje, zainspirowane kultową złotą zbroją i orlimi skrzydłami superbohaterki, wyrażają jej kobiecość, siłę i determinację. Linia biżuterii Swarovski obejmuje całą gamę elementów będących nawiązaniem do kultowych już atrybutów Wonder Woman. Całość jest w kolorze złota i została ozdobiona lśniącymi kryształami Swarovskiego. Znalazły się tutaj m.in. bransolety w formie mankietu, kolczyki kreole oraz charakterystyczny podwójny pierścionek.

Szóste Targi Biżuterii Jubinale Christmas

Szósta edycja Targów Biżuterii Jubinale Christmas odbędzie się w Krakowie 27-28 listopada 2020 r.

pj-2010-04v-03

Koniec roku to ważny czas dla branży jubilerskiej, dlatego nasi wystawcy niezwykle starannie przygotowują się na spotkanie z kupcami, którzy przyjeżdżają do Krakowa m.in. z Polski, Słowacji, Czech, Węgier, Ukrainy, Litwy, Chin, a nawet odległej Australii. Wśród bogatej oferty każdy znajdzie coś dla swojego sklepu. Prezentowane są biżuteria złota, srebrna, bursztynowa, kamienie jubilerskie, perły, koral, biżuteria designerska oraz fashion, jak również bursztynowe przedmioty użytkowe.

Bursztynnik Roku 2019 – Michał Kosior

Michał Kosior został nagrodzony przez bursztynników najwyższym polskim wyróżnieniem w tej branży – został Bursztynnikiem Roku. Tytuł Bursztynnika Roku przyznawany jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinach: twórczości artystycznej, badań naukowych, popularyzacji wiedzy o bursztynie czy pracy społecznej w środowisku bursztynników.

Michał Kosior został nagrodzony przez bursztynników za wieloletnią pracę na rzecz popularyzacji wiedzy o bursztynie. Swoje kontakty z branżą jubilerską i jednocześnie bursztynniczą rozpoczął w 1999 r. od współpracy przy katalogu „Polska Biżuteria”, a w kolejnych latach współpracował z innymi polskimi mediami branżowymi. W 2006 r. podpisał deklarację członkowską Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, jednocześnie intensyfikując działania, które przyczyniły się do popularyzacji bursztynu bałtyckiego. W latach 2008-2019 jako dyrektor biura MSB kierował jego pracami, dodatkowo przez dwie kadencje pełnił funkcję sekretarza i wiceprezesa Zarządu MSB. To, co było najbardziej zauważalne w pracy Michała, to zaangażowanie, które znacząco wykraczało poza zakres jego obowiązków. Przez 11 lat pracy dał się poznać nie tylko jako rzetelny dyrektor Biura MSB, ale również perfekcyjnie opanował wszystkie bursztynowe informacje oraz „bursztynowe pułapki” i dołączył do grona rzeczoznawców. W bardzo krótkim czasie bursztyn i środowisko bursztynnicze stały się dla Michała nie tylko miejscem pracy, ale i pasją. To właśnie wiedza i pasja pozwoliły na tworzenie rzetelnego wizerunku Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników i bursztynu w internecie, mediach społecznościowych, a także podczas międzynarodowych spotkań, w których uczestniczył, reprezentując stowarzyszenie. 