Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy opublikował „Bilans zasobów złóż kopalin w Polsce” pod redakcją zbiorową Marcina Szuflickiego, Agnieszki Malon i Marcina Tymińskiego, który przynosi dobre wieści dla polskiej branży bursztynniczej.
Zraportu wynika, że na koniec 2018 r. zasoby bursztynu zwiększyły się o 166,3 t, czyli o ponad 14 proc. w stosunku do roku ubiegłego, i wynoszą 1326,41 t. Zwiększenie ilości bursztynu związane jest z udokumentowaniem dwóch złóż bursztynu: w Kątach Rybackich, skąd pochodzi 6,9 t, oraz Rybakówki, gdzie udokumentowano 1,03 t surowca.
Złoża bursztynu
Z raportu wynika, że złoże Kąty Rybackie odkryto w związku z budową drogi wodnej między Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską, a złoże Rybakówka znaleziono na Wyspie Sobieszewskiej. Autorzy raportu zauważają także, że nowe złoża bursztynu jako kopaliny towarzyszącej piaskom i mułkom glaukonitowym znaleziono w powiecie lubartowskim: Górce Lubartowskiej VIII (7,54 t), Górce Lubartowskiej-Leszkowicach (31,83 t) oraz w Niedźwiadzie- -Kolonii I (139,64 t). Jak możemy przeczytać w raporcie, nowo odkryte złoża sąsiadują bądź obejmują część obszaru wcześniej udokumentowanego złoża Górka Lubartowska. Autorzy raportu informują, że w 2018 r. w wyniku robót wykonywanych w ramach zatwierdzonych projektów robót geologicznych bursztyn pozyskano w ilości: 424,49 kg na terenie woj. pomorskiego, 239,52 kg na terenie woj. lubelskiego i 18 kg na terenie woj. zachodniopomorskiego. Ponadto z zebranych informacji wynika, że w woj. lubelskim zatwierdzono cztery nowe projekty robót geologicznych (okolice miejscowości Górka Lubartowska i Niedźwiada), a pięć projektów zachowało ważność (okolice miejscowości Brzeźnica Książęca, Działyń, Górka Lubartowska, Juliopol, Leszkowice, Niedźwiada i Zabiele). W woj. zachodniopomorskim zatwierdzono trzy nowe projekty robót geologicznych (wszystkie w okolicy miejscowości Budzieszewice), a sześć projektów zachowało ważność (okolice miejscowości Babigoszcz, Budzieszewice, Rarwino, Stawno, Szumiąca). W woj. pomorskim zatwierdzono cztery nowe projekty robót geologicznych na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż bursztynu.
Przemyt bursztynu
Jednocześnie z informacji uzyskanej z Departamentu Ceł Ministerstwa Finansów wynika, że w roku 2018 Służba Celno- -Skarbowa zatrzymała łącznie 1236 kg bursztynu podczas prób przemytu na granicach zewnętrznych Polski (przejścia drogowe, morskie i lotnicze). Na licytacjach prowadzonych przez Izby Administracji Skarbowej w roku 2018 sprzedano łącznie 808 kg zatrzymanego bursztynu. Dodatkowo szacuje się, że corocznie możliwy jest uzysk bursztynu zbieranego na plażach w ilości 5-6 ton.
Mierzeja Wiślana – nowe złoża
Warto również zauważyć, że obecnie trwają prace na Mierzei Wiślanej, w wyniku których do 2022 r. ma powstać przekop. Zgodnie z założeniami, przekop ma umożliwić stworzenie drogi wodnej, poprawić dostęp do portu w Elblągu, a przede wszystkim zapewnić Polsce swobodny dostęp do Bałtyku z Zalewu Wiślanego, który dziś jest możliwy przez Cieśninę Piławską kontrolowaną przez Rosjan. Przekop Mierzei Wiślanej umożliwi pozyskanie bursztynu. Jak zauważył minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, na terenie przekopu znajduje się około 1,4 t bursztynu. Znajduje się on w dwóch złożach – w złożu A, które jest bliżej Zatoki Gdańskiej, i w złożu B. Z badań przeprowadzonych przez rządowych ekspertów wynika, że w złożu A jest ok. 900 kg, a w złożu B – ok. 500 kg bursztynu.
Wartość rynku bursztynu
Ceny bursztynu spadły. Na rynku pojawiło się więcej surowca do produkcji biżuterii, co spowodowało, że wartość bursztynu ustabilizowała się. Jednak z całą pewnością bursztyn jako materiał do produkcji biżuterii jest wciąż materiałem drogim i niejednokrotnie cena jednego grama bursztynu jest wyższa niż złota. Należy zauważyć, że bursztyn bursztynowi nie jest równy. Wycenie podlega każdorazowo poszczególny okaz. Nie można mówić więc o średniej cenie bursztynu – te różnią się od siebie bowiem diametralnie. Marta Andrzejczak Opracowano na podstawie „Bilans zasobów złóż kopalin w Polsce” Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego