Artykuły z działu

Przeglądasz dział AKTUALNOŚCI (id:116)
w numerze 06/2017 (id:160)

Ilość artykułów w dziale: 5

pj-2017-06

Prezentacje 2017 rozstrzygnięte

18 listopada w Muzeum Sztuki Złotniczej, Oddziale Muzeum Nadwiślańskiego rozstrzygnięty został 17. Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Artystycznej Prezentacje 2017. Tegoroczną laureatką została Aleksandra Rybak, nagrodzona za pracę „Czerw”.

pj-2017-06e-06

Prezentacje są ogólnopolskim konkursem biżuterii artystycznej. Od 2001 do 2016 r. Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych współorganizowało konkurs z Międzynarodowym Centrum Targowym. Jednak od 2017 r. nowym współorganizatorem przedsięwzięcia stało się Muzeum Sztuki Złotniczej, Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. I to właśnie w tym miejscu odbył się wernisaż wystawy konkursowej oraz ogłoszenie wyników.

Laureaci konkursu

Prezentacje są wydarzeniem artystycznym, które na stałe wpisało się w kalendarz wystaw i konkursów w naszym kraju. Co roku w konkursie bierze udział kilkudziesięciu twórców z całej Polski. W tym roku artyści musieli zmierzyć się z tematem „Srebro i Papier”. Do konkursu wpłynęły 34 prace wykonane przez 27 twórców. Do wystawy konkursowej zostało zakwalifikowanych 29 prac 23 artystów. Jury w składzie: prof. Andrzej Szadkowski, Anna Augustyniak, Aniela Ryndziewicz, Monika Szpatowicz, Krzysztof Gińko oraz Tomasz Zaremski, zdecydowało, że pierwszą nagrodę Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym oraz wyróżnienie firmy Walcownia Metali „Grako” otrzymała Aleksandra Rybak za pracę „Czerw”. W werdykcie czytamy, że praca została doceniona za harmonijne połączenie inspirowane naturą, perfekcję formy i połączenie srebra z papierem. Nagrodę Prezesa STFZ oraz wyróżnienie firmy Hopea za naturalne połączenie papieru ze srebrem i głębokie odniesienie kulturowe otrzymał Jan Suchodolski. Andrzej Jacyszyn został laureatem Nagrody Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy oraz zdobył wyróżnienie firmy Rodent za pracę „Dzienny komplet pierścionkowy”, w której zbudował zestaw połączony anegdotą użytkowania oraz zwariantowaniem form nałożonych na kwadratową szynę. Nagrodę „Otwartego Krzemienia” Galerii Otwartej w Sandomierzu oraz Nagrodę Międzynarodowych Targów Gdańskich za lekkość i finezję elementu głównego oraz za uwolnienie wyobraźni odbiorców otrzymał Marcin Tymiński. Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Lubelskiego za zintegrowanie cienia w przemyślaną formę oraz uzyskanie efektu twardości z nietrwałego materiału otrzymała Beata Ciesielska. Nagrodę Specjalną Sekretarz Województwa Lubelskiego za precyzję wykonania i wyrafinowaną multiplikację koła otrzymała Anna Betley za pracę „Myśli”. Jury zdecydowało się także na przyznanie wyróżnia od firmy Jasper Katarzynie Krasuskiej za wizualne i dźwiękowe odniesienie do natury.

O konkursie

Konkurs Prezentacje jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów złotniczych organizowanych w Polsce. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych. Jest to jedyne stowarzyszenie skupiające najlepszych polskich projektantów biżuterii. Powstało w 1991 r. i obecnie liczy 165 członków. Celem stowarzyszenia jest promocja współczesnego polskiego wzornictwa, biżuterii autorskiej w kraju i za granicą oraz zapewnienie członkom STFZ szerokiego dostępu do informacji branżowych, sieci kontaktów i aktualnych oraz archiwalnych materiałów branżowych. Od początku celem Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Artystycznej Prezentacje była prezentacja – stąd nazwa – najnowszych prac polskich twórców biżuterii i – choć sporo się w międzyczasie zmieniło – cel ten jako nadrzędny przyświeca mu do dziś. Jako że jest on adresowany do wszystkich osób zajmujących się szeroko pojętą sztuką złotniczą, stał się swoistą trampoliną dla osób młodych, zaczynających swoją przygodę ze złotnictwem. Jednak oprócz nowych, często początkowo nieznanych nazwisk, pojawiają się tu również nazwiska uznanych artystów plastyków i projektantów biżuterii. 

Świąteczne spotkanie branży

Od 7 do 8 listopada na nowoczesnych terenach targowych EXPO Kraków odbyła się trzecia edycja spotkania handlowego Jubinale Christmas. Udział w nim wzięło 61 wystawców z Polski, Indii, Anglii, Estonii, Czech, Austrii i Niemiec, prezentujących szeroki wachlarz biżuterii odwiedzającym m.in. z Polski, Chin, Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec i Włoch. Po raz kolejny potwierdziła się słuszność typowo handlowej formuły spotkania, która umożliwia bezpośredni wybór najlepszego asortymentu do sklepów i przygotowanie się do gorączki sezonu świątecznego.

pj-2017-06e-05

Tegoroczna edycja gościła większą liczbę kupców niż w roku ubiegłym, a wystawcy podkreślali zwłaszcza wzrost liczby odwiedzających z Czech, Słowacji i Węgier. Potwierdza to, że miniony rok promocji spotkania ukierunkowany właśnie na te rynki przyniósł spodziewany efekt, a Jubinale Christmas wpisuje się w kalendarze branżowe naszych południowych sąsiadów. Zaplanowane na kolejny rok działania z pewnością sprawią, że liczba odwiedzających z tych właśnie krajów będzie nadal rosła. Bardzo pozytywnym sygnałem i dobrym prognostykiem na następne lata stała się także obecność odwiedzających z bardziej odległych krajów, takich jak Słowenia, Chorwacja i Rosja. Po pierwszym dniu pracy wystawcy spotkali się podczas wspólnej kolacji w krakowskim browarze Lubicz, gdzie w luźnej atmosferze, przy smacznym poczęstunku i pysznym chmielowym napitku mogli wymienić doświadczenia i zacieśnić więzi ze znajomymi z branży. 

Targi w Monachium 2018

Od 16 do 19 lutego w Monachium odbędzie jedna z największych imprez targowych branży jubilerskiej, a mianowicie Inhorgenta Munich – Międzynarodowe Targi Biżuterii i Zegarków.

Zeszłoroczna edycja zgromadziła 987 wystawców, a wśród nich 47 z Polski. Organizatorzy spodziewają się 30 tys. kupców z 75 państw. Największą grupę będą stanowić odwiedzający z Niemiec, Austrii, Włoch, Szwajcarii, Holandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii. Swoją ofertę zaprezentuje ponad 900 wystawców. Atrakcją tegorocznych targów będzie pokaz biżuterii. Na tegorocznej edycji nie może zabraknąć firm z Polski. Należy bowiem wykorzystać każdą okazję, aby promować biżuterię „made in Poland”.

Nowa kolekcja zegarków Lacoste Constance

Na rynku zegarmistrzowskim pojawiła się kolekcja Lacoste Constance.

pj-2017-06e-04

Charakteryzuje się wyjątkowym połączeniem ciekawych barw, eleganckiego minimalizmu oraz wyszukanych akcentów, które dają poczucie wyjątkowości. Zegarki z tej serii swobodnie dopasują się do każdej stylizacji. Idealnie zgrają się z szykownym strojem na wieczorne wyjście, ale również z codziennym ubiorem do pracy czy na spotkanie z przyjaciółmi. Dlatego Lacoste Constance to trafiony pomysł na wspaniały prezent dla stylowej i romantycznej kobiety. Zegarki z kolekcji Constance wykonane są z doskonałej jakości stali szlachetnej oraz wyposażone w dokładny mechanizm kwarcowy. Średnica koperty każdego modelu to 38 mm, klasa wodoszczelności – 30 m. 

Wspólny Punkt Widzenia

Już po raz szósty w Galerii Otwartej w Sandomierzu odbyło się spotkanie absolwentów Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

pj-2017-06e-03

Wbieżącym roku swoje prace pokazało siedmioro artystów: Agata Bieńkowska, Pola Chrobot, Magdalena Kowalczyk, Błażej Prokopiuk, Aleksandra Puchacz, Katarzyna Ratajczyk oraz Emilia Zapotoczna-Kremiec. Od roku 2012 projekt „Wspólny Punkt Widzenia” prowadzi dr Jarosław Kolec, który od ponad 30 lat jest wykładowcą łódzkiej ASP. Cykl pokazów objęty jest patronatem honorowym Jolanty Rudzkiej- Habisiak, rektora ASP w Łodzi, oraz Marka Bronkowskiego, burmistrza Sandomierza. Wernisaż wystawy odbył się 25 listopada 2017 r. w Galerii Otwartej w Sandomierzu.

Ciąg dalszy wieczoru nastąpił w Winiarni Łazarczyka w hotelu Pod Ciżemką, a spotkanie uświetnił swoim pokazem zaprzyjaźniony Teatr Ognia Grupy Cerberus. Był to również dzień prezentacji katalogu towarzyszącego wystawie. Obok zdjęć prac, informacji o projekcie i autorach znalazł się w nim ciekawy dodatek – mały słownik terminów złotniczych przygotowany przez kuratora wystawy, Jarosława Kolca.

We wstępie do katalogu zaprasza on czytelników do wzbogacania słownika o nowe terminy definiowane na potrzeby nowoczesnych technologii. Prosi, aby propozycje nadsyłać na adres mailowy celok@wp.pl. Jak pisze w katalogu, „wszyscy będziemy autorami poszerzonej wersji słownika »Warto pamiętać«, który planuję wydać w listopadzie 2018 roku”. Obiecuje, że podanie nawet jednego terminu gwarantuje znalezienie się na liście współtwórców. 