Artyści starają się zaskakiwać odbiorców wprowadzając na rynek coraz ciekawsze kolekcje biżuterii. Zaskakują odbiorców nie tylko wzornictwem, ale także materiałami wykorzystywanymi do produkcji biżuterii. Nikogo nie zaskakuje już fakt, że w kolekcjach biżuterii autorskiej pojawiają się materiały jubilerskie wraz z niejubilerskimi, że do wytwarzania biżuterii wykorzystuje się produkty ready made, nie dziwią materiały biodegradowalne.
D latego też artyści idą o krok dalej i wprowadzają do sprzedaży biżuterię, która nie tyle ma zszokować odbiorcę, ale również może zostać wykorzystana w zupełnie inny sposób. Twórcy starają się wykorzystywać materiały, które mogą być wykorzystane jako ozdoba biżuteryjna, ale także jako samodzielnie funkcjonujący przedmiot użytkowy czy dekoracyjny.
Przenośny dysk i słuchawki
Twórcy w swoich kolekcjach biżuterii starają się łączyć przedmioty użytkowe z biżuterią, tworząc tym samym funkcjonalną biżuterię. Niektórym z nich udaje się pójść o krok dalej i tworzyć biżuterię składaną: ozdobny, często wykonany z metali i kamieni szlachetnych, przenośny dysk – wisiorek, zawieszony na złotym czy srebrnym łańcuszku. Nowością na rynku jubilerskim jest biżuteria wykonana z żywych roślin. Amerykańska artystka Susan McCleary zaczęła tworzyć biżuterię z sukulentami. Rośliny wykorzystywane do produkcji biżuterii są bardzo wytrzymałe, mało absorbujące, a przy tym bardzo zróżnicowane. W biżuterii McCleary sukulenty wybierane są indywidualnie, zgodnie z upodobaniami klientów, można powiedzieć, że na oczach klienta tworzony jest biżuteryjny bukiet. Następnie rośliny mocowane są do podstawy naszyjnika, w którym mogą rosnąć nawet ponad miesiąc. „Biżuteria” nie wymaga specjalnego traktowania, podlewania. Można wykorzystywać ją jak zwykły naszyjnik. Po upływie miesiąca sukulenty można oddzielić od podstawy i zasadzić w doniczce. W ten sposób, jak zapewnia artystka, nie tylko posiadamy biżuterię, ale i zieleń, która zostanie z nami na długie lata i będzie przypominać o ofiarodawcy. Susan McCleary tworzy także biżuterię kwiatową, która stanowi „jednorazową” ozdobę i wykorzystywana jest najczęściej z okazji ślubów. Artystka wykonuje wielobarwne bukietowenaszyjniki czy bransoletki. Należy zauważyć, że rosnący naszyjnik nie jest pierwszą próbą wykorzystania roślin do produkcji biżuterii. Na rynku jubilerskim pojawiały się już pierścionki kolczyki, w których umieszczana była rosnąca trawa, jednak ta wymagała stałego podlewania i pielęgnacji.