Artykuły z działu

Przeglądasz dział AKTUALNOŚCI (id:116)
w numerze 02/2016 (id:149)

Ilość artykułów w dziale: 5

pj-2016-02

Nadchodzi legnicka inwazja srebra

Już od 27 kwietnia oglądać można w Legnicy wystawy prezentowane w ramach najnowszej, 37. edycji Legnickiego Festiwalu SREBRO. Festiwal od lat słynie z rozmachu organizacyjnego, rokrocznie prezentuje ponad 20 wystaw indywidualnych i grupowych artystów z całego świata, zobaczyć więc można na nim niemalże 2000 eksponatów.

pws-2016-03w-15

Głównym wydarzeniem Festiwalu jest tematyczny Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej. Hasło przewodnie tegorocznego konkursu to MIASTO. Konkurs ma charakter otwarty i czysto artystyczny, preferuje zamysł i sens wypowiedzi twórcy na zadany temat. Ostateczny termin nadsyłania prac to 25 marca 2016 r.

pws-2016-03w-16

Festiwalowe atrakcje

Obrady jury konkursu odbędą się w dniach 5-6 kwietnia br. Co roku w składzie jury zasiadają wielkie osobistości branży biżuteryjnej: artyści, teoretycy, wykładowcy i kuratorzy. W tym roku będą to: Melanie Isverding (Niemcy), Timothy Carson (Wielka Brytania), Otto Künzli (Szwajcaria / Niemcy) oraz Katarzyna Rzehak i Sławomir Fijałkowski (Polska). Nazwiska laureatów ogłoszone zostaną podczas finałowego wernisażu Festiwalu 21 maja br. Podczas dwudniowej kulminacji, która odbędzie się w dniach 20 – 21 maja 2016 r. odbędą się wernisaże wszystkich wystaw prezentowanych w ramach Festiwalu. W ramach cyklu Sylwetki Twórców zaprezentują się: Mari Ishikawa (Japonia), Jeemin Jamie Chung (Korea Płd.), Jorge Manilla (Meksyk), Tabea Reulecke i Daniela Malev (Niemcy), Felieke van der Leest (Holandia) oraz Polacy: Sergiusz Kuchczyński i Wojciech Rygało. Gościem specjalnym będzie Vered Kamiński z Izraela. W cyklu Debiuty zaprezentowane zostaną najnowsze prace Doroty Sokołowskiej. Wystawa Srebrne Szkoły pokaże biżuteryjne dokonania dwóch zagranicznych szkół: Central Saint Martins, University of the Arts London z Wielkiej Brytanii oraz HEAR école supérieure des Arts Décoratifs ze Strasburga we Francji. W pozacyklicznych prezentacjach obejrzymy: wystawę niemieckiej grupy JAC (Jewellery Art Concept); prace pedagogów i doktorantów Katedry Biżuterii ASP w Łodzi, wystawę absolwentów Le Arti Orafe z Florencji zorganizowaną z okazji 30. rocznicy istnienia szkoły (Włochy), prace polskiej grupy projektowej AU+ (M. Bogusław, B. Chmielewski, F. Jackowski, M. Wysocki), wystawę pokonkursową Amberif Design Award 2016, powarsztatową wystawę Hammerclub 2016 oraz wystawę W hołdzie prof. Irenie Huml zorganizowaną dla uczczeniu pamięci zmarłej w zeszłym roku wielkiej miłośniczki biżuterii artystycznej, przez wiele lat współpracującej z legnicką Galerią Sztuki. Festiwal to nie tylko wystawy, to również szereg wydarzeń towarzyszących. W tym roku będą to m.in. sesja popularnonaukowa z cyklu Granice Sztuki Globalnej, która od lat jest stałym elementem Festiwalu, wystawa fotograficzna i wystawa plakatów pn. MIASTO oraz plenerowe akcje artystyczne, projekcje filmów i koncerty.

pws-2016-03w-17

Targi w Krakowie

Od 2 do 4 czerwca w Krakowie odbędzie się IX edycji Letnich Targów Biżuterii i Zegarków Jubinale. Jubinale to wiodące wydarzenie branży jubilerskiej w Europie Centralnej.

Targi oferują swoim gościom niepowtarzalny wgląd w letnie trendy, które w nadchodzącym sezonie będą napędzały polski i europejski rynek jubilerski. IX edycja targów odbędzie się po raz trzeci już w nowoczesnej hali Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków przy ulicy Galicyjskiej 9 w Krakowie. Wystawcami targów są firmy z Polski oraz zagranicy – producenci, importerzy, hurtownicy, designerzy branży jubilerskiej i zegarkowej. Liczne grono kupców dociera do nas z Polski oraz krajów Europy Centralnej, jak: Słowacja, Czechy, Węgry, Ukraina, Niemcy, Litwa, Włochy, Austria ale również z takich krajów jak Chiny czy Australia. Międzynarodowość targów Jubinale staje się ich bardzo mocną stroną, tym samym zapewniając polskim firmom możliwość nawiązania kontaktów na skalę międzynarodową, co w dzisiejszych czasach silnej konkurencji na każdej płaszczyźnie, jest niezwykle ważne.

Sterowanie radiowe zasilane światłem

Japoński producent niezawodnych zegarków CITIZEN proponuje kolejny wariant modelu z serii Radio Controlled, w którym zastosowano przydatne w codziennej i niecodziennej eksploatacji funkcje.

pws-2016-03w-13

Pomimo eleganckiego wyglądu, zegarek ma wodoszczelność 100 m oraz posiada odporne na zarysowania szafirowe szkło z podwójną powłoką antyrefleksyjną, zapewniające znakomitą przejrzystość przez wiele lat. Koperta i klamra wykonane zostały z wysokiej jakości stali szlachetnej – jednocześnie lekkiej i przyjemnej w dotyku. CITIZEN zastosował w zegarku wyjątkowy mechanizm z ogniwem fotowoltaicznym, czyli modułem Eco-Drive zapewniającym nieprzerwaną pracę zegarka przez minimum 100 dni po ośmiogodzinnej ekspozycji na światło dzienne. Jedną z najbardziej istotnych cech tego modelu CITIZEN jest możliwość odbioru sygnału wzorca czasu drogą radiową. Zegarek koryguje wskazanie czasu codziennie do wartości nadawanej przez jeden z kilku nadajników rozmieszczonych na całym świecie. Automatycznie koryguje również datę i czas letni.

model: CITIZEN AT8110-61E
cena: 2190 zł.

Amberif Design Award 2016

Dzieło autorstwa Jolanty Kupniewskiej zostało nagrodzone przez jury pod przewodnictwem Nicolasa Estrada podczas 20. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award 2016. Zwyciężczyni otrzymała dziesięć tysięcy złotych ufundowane przez prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.

pws-2016-03w-11

pws-2016-03w-12

Jury poddało ocenie 92 prace nadesłane na konkurs pod hasłem „Transition“, Stany przejściowe, przez 75 autorów z 19 krajów: Austrii, Belgii, Brazylii, Czech, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Indii, Izraela, Korei Płd., Meksyku, Niemiec, Polski, Szwecji, USA, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Pierwszą nagrodę Amberif Design Award 2016 przyznano artystce, której udało się złamać panującą tendencję poprzez odwrócenie proporcji. Jolanta Kupniewska oprawiła złoto w bursztyn. Jak czytamy w uzasadnieniu, zderzyła surową bryłkę bursztynu z surowo ociosanym pozłacanym kawałkiem srebra. Udało jej się osiągnąć przejście z przeźroczystości w nieprzeźroczystość w połączeniu z ciekawą formą architektoniczną.

Nagrodę Bursztynową ufundowaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, czyli kilogram bursztynu, otrzymała Jelizaveta Suska. W pracy artystki jury spodobało się przejście patyn w bursztyn i to, jak miedź trzyma bursztyn. Doceniona została faktura zwietrzałej warstwy miedzi przechodzącej w fakturę zwietrzałej warstwy bursztynu. Natomiast Nagroda Srebrna – kilogram srebra – ufundowana przez KGHM Polska Miedź, przyznana została Kindze Sulej, której praca zrobiła wrażenie swoją organicznością. Jak uzasadniło jury konkursu, w dziele zachodzi przejście błękitu w żółto-zielony bursztyn, z miękkiej faktury w ostre, rozbite, agresywne kanty.

Wyróżnienia

Podczas tegorocznej edycji konkursu przyznane zostały także wyróżnienia. Otrzymała je Kim Ji Young za pracę, w której dostrzec można proces twórczy, Emilia Kohut-Jeż, artystka, której udało się połączyć syntetyczną żywicę z naturalnym bursztynem oraz Agnieszka Grupa i Karolina Matea, które zaakcentowały naturę. Stan y przej ściowe Tegoroczne hasło konkursu Transition, jak czytamy w komentarzu kurator konkursu Barbary Schmidt, konfrontują nas z momentem opóźnienia i wątpliwości. Na etapie tym nie czujemy się bezpiecznie, gdyż dawne odpowiedzi już się nie sprawdzają, a nowych jeszcze nie znaleźliśmy. Ten krótki okres – gdy wszystko jest jeszcze w toku, a my bylibyśmy władni na nowo ustalać zasady – bywa przez nas niewykorzystany.

Polscy wystawcy coraz silniej zarysowują swoją obecność na targach INHORGENTA MUNICH

Na cztery dni Monachium stało się stolicą biżuterii i zegarków za sprawą odbywających się w terminie 12-15 lutego targów Inhorgenta Muni ch. W tym czasie targi odwiedziło 26 tys. branżowych kupców z 75 państw. Największą grupę odwiedzających stanowili kupcy z Niemiec, Austrii, Włoch, Szwajcarii, Holandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii. Wzrosła liczba odwiedzających z Rosji, Chin, Izraela, a także z Polski. Swoją ofertę zaprezentowało 940 wystawców z 33 państw, wśród których znalazło się 36 firm z Polski.

pws-2016-03w-04

pws-2016-03w-05

Główną atrakcją tegorocznych targów był pokaz biżuterii, w którym wzięła udział także polska marka PZ STELMACH prezentująca nową linię pierścionków z platyny. W zorganizowanych w hali B1 pokazach zaprezentowana została biżuteria łącznie 30 wystawców z hali Fine Jewelery. Na podkreślenie zasługuje konwencja pokazu, podczas którego biżuteria była zakładana na modelki bezpośrednio na scenie, dzięki czemu nawet bardzo efektowne kreacje nie były w stanie odwrócić uwagi widza od prezentowanej biżuterii.

pws-2016-03w-06

pws-2016-03w-07

Polskie akcenty podczas targów Inhorgenta Munich

Obecność polskich marek na targach była mocno zauważalna – goście idący na tereny targowe od strony metra i parkingu witani byli przez rząd plakatów marek EvaStone, Marcin Zaremski oraz Dorota Cenecka, a po przekroczeniu progu targów uwagę odwiedzających przykuwały wielkoformatowe plakaty Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych zawieszone w czterech przejściach między halami. Po raz pierwszy na targach wspólne stoisko zorganizowało Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, w ramach którego swoje prace zaprezentowało 6 projektantów: Marcin Tymiński, Jacek Byczewski, Radek Szwed, Alicja i Jakub Wyganowscy, Jola i Andrzej Kupniewscy i Dorota Cenecka. – Targi INHORGENTA od wielu lat były dla nas symbolem światowego designu i miejscem, gdzie zawsze chcieliśmy się znaleźć. Wielu z nas pośrednio prezentuje swoje prace na INHORGENCIE od jakiegoś czasu, nie jest to jednak to samo co bezpośredni kontakt z najlepszymi klientami i galeriami na świecie – podsumował targi Marcin Tymiński, prezes Stowarzyszenia Twórców Form Złotnicznych. – Wymiana opinii na temat swoich prac i oczekiwań klienta pozwala na rozwój i jest bardzo potrzebna każdemu twórcy. Dlatego też bardzo chcieliśmy znaleźć się w tym miejscu i podkreślić swoją obecność jako grupa STFZ. Nie było to proste, ale nie było też niemożliwe. Dzięki współpracy i uprzejmości organizatora udało się. Od 2016 jesteśmy! Teraz pozostało jedynie kontynuować i realizować plan – dodaje Tymiński. Polski akcent odwiedzający mogli odnaleźć także na stoisku marki Bastian Inverun, dla której specjalną kolekcję zaprojektował Arek Wolski. Sygnowana nazwiskiem projektanta kolekcja miała na monachijskich targach swoją premierę, a główna grafika marki na stoisku przedstawiała modelkę w naszyjniku projektu polskiego designera. W sobotnie popołudnie zaproszeni goście spotkali się na stoisku marki PZ STELMACH, gdzie po raz trzeci zorganizowane zostało spotkanie w niezobowiązującym charakterze koktajlu pod auspicjami WPHiI Ambasady RP w Berlinie. W spotkaniu wzięli udział polscy wystawcy, przedstawiciele prasy polskiej i zagranicznej między innymi dziennikarze z Niemiec, z Holandii oraz blogerzy z Wielkiej Brytanii. Event uświetniła swoją obecnością Stefanie Maendlein – dyrektor targów INHOR GENTA, a także Tobias Groeber, dyrektor pionu targów dóbr konsumpcyjnych w Monachium. Zabierając głos Stefanie Maendlein podkreśliła, iż Polska obecność na targach z roku na rok jest coraz bardziej widoczna. Polski koktajl na stałe wpisał się w targowy kalendarz – zarówno jego zapowiedź, jak i relację z wydarzenia można było zobaczyć w targowym magazynie INHOR GENTA MUNICH Daily.

pws-2016-03w-09

pws-2016-03w-10