Przeglądasz dział AKTUALNOŚCI (id:116) w numerze 02/2016 (id:149)
Ilość artykułów w dziale: 5
|
|
Już od 27 kwietnia oglądać można w Legnicy wystawy prezentowane w ramach najnowszej, 37. edycji Legnickiego Festiwalu SREBRO. Festiwal od lat słynie z rozmachu organizacyjnego, rokrocznie prezentuje ponad 20 wystaw indywidualnych i grupowych artystów z całego świata, zobaczyć więc można na nim niemalże 2000 eksponatów.
Głównym wydarzeniem Festiwalu jest tematyczny Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej. Hasło przewodnie tegorocznego konkursu to MIASTO. Konkurs ma charakter otwarty i czysto artystyczny, preferuje zamysł i sens wypowiedzi twórcy na zadany temat. Ostateczny termin nadsyłania prac to 25 marca 2016 r.
Festiwalowe atrakcje
Obrady jury konkursu odbędą się w dniach 5-6 kwietnia br. Co roku w składzie jury zasiadają wielkie osobistości branży biżuteryjnej: artyści, teoretycy, wykładowcy i kuratorzy. W tym roku będą to: Melanie Isverding (Niemcy), Timothy Carson (Wielka Brytania), Otto Künzli (Szwajcaria / Niemcy) oraz Katarzyna Rzehak i Sławomir Fijałkowski (Polska). Nazwiska laureatów ogłoszone zostaną podczas finałowego wernisażu Festiwalu 21 maja br. Podczas dwudniowej kulminacji, która odbędzie się w dniach 20 – 21 maja 2016 r. odbędą się wernisaże wszystkich wystaw prezentowanych w ramach Festiwalu. W ramach cyklu Sylwetki Twórców zaprezentują się: Mari Ishikawa (Japonia), Jeemin Jamie Chung (Korea Płd.), Jorge Manilla (Meksyk), Tabea Reulecke i Daniela Malev (Niemcy), Felieke van der Leest (Holandia) oraz Polacy: Sergiusz Kuchczyński i Wojciech Rygało. Gościem specjalnym będzie Vered Kamiński z Izraela. W cyklu Debiuty zaprezentowane zostaną najnowsze prace Doroty Sokołowskiej. Wystawa Srebrne Szkoły pokaże biżuteryjne dokonania dwóch zagranicznych szkół: Central Saint Martins, University of the Arts London z Wielkiej Brytanii oraz HEAR école supérieure des Arts Décoratifs ze Strasburga we Francji. W pozacyklicznych prezentacjach obejrzymy: wystawę niemieckiej grupy JAC (Jewellery Art Concept); prace pedagogów i doktorantów Katedry Biżuterii ASP w Łodzi, wystawę absolwentów Le Arti Orafe z Florencji zorganizowaną z okazji 30. rocznicy istnienia szkoły (Włochy), prace polskiej grupy projektowej AU+ (M. Bogusław, B. Chmielewski, F. Jackowski, M. Wysocki), wystawę pokonkursową Amberif Design Award 2016, powarsztatową wystawę Hammerclub 2016 oraz wystawę W hołdzie prof. Irenie Huml zorganizowaną dla uczczeniu pamięci zmarłej w zeszłym roku wielkiej miłośniczki biżuterii artystycznej, przez wiele lat współpracującej z legnicką Galerią Sztuki. Festiwal to nie tylko wystawy, to również szereg wydarzeń towarzyszących. W tym roku będą to m.in. sesja popularnonaukowa z cyklu Granice Sztuki Globalnej, która od lat jest stałym elementem Festiwalu, wystawa fotograficzna i wystawa plakatów pn. MIASTO oraz plenerowe akcje artystyczne, projekcje filmów i koncerty.
Od 2 do 4 czerwca w Krakowie odbędzie się IX edycji Letnich Targów Biżuterii i Zegarków Jubinale. Jubinale to wiodące wydarzenie branży jubilerskiej w Europie Centralnej.
Targi oferują swoim gościom niepowtarzalny wgląd w letnie trendy, które w nadchodzącym sezonie będą napędzały polski i europejski rynek jubilerski. IX edycja targów odbędzie się po raz trzeci już w nowoczesnej hali Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków przy ulicy Galicyjskiej 9 w Krakowie. Wystawcami targów są firmy z Polski oraz zagranicy – producenci, importerzy, hurtownicy, designerzy branży jubilerskiej i zegarkowej. Liczne grono kupców dociera do nas z Polski oraz krajów Europy Centralnej, jak: Słowacja, Czechy, Węgry, Ukraina, Niemcy, Litwa, Włochy, Austria ale również z takich krajów jak Chiny czy Australia. Międzynarodowość targów Jubinale staje się ich bardzo mocną stroną, tym samym zapewniając polskim firmom możliwość nawiązania kontaktów na skalę międzynarodową, co w dzisiejszych czasach silnej konkurencji na każdej płaszczyźnie, jest niezwykle ważne.
Japoński producent niezawodnych zegarków CITIZEN proponuje kolejny wariant modelu z serii Radio Controlled, w którym zastosowano przydatne w codziennej i niecodziennej eksploatacji funkcje.
Pomimo eleganckiego wyglądu, zegarek ma wodoszczelność 100 m oraz posiada odporne na zarysowania szafirowe szkło z podwójną powłoką antyrefleksyjną, zapewniające znakomitą przejrzystość przez wiele lat. Koperta i klamra wykonane zostały z wysokiej jakości stali szlachetnej – jednocześnie lekkiej i przyjemnej w dotyku. CITIZEN zastosował w zegarku wyjątkowy mechanizm z ogniwem fotowoltaicznym, czyli modułem Eco-Drive zapewniającym nieprzerwaną pracę zegarka przez minimum 100 dni po ośmiogodzinnej ekspozycji na światło dzienne. Jedną z najbardziej istotnych cech tego modelu CITIZEN jest możliwość odbioru sygnału wzorca czasu drogą radiową. Zegarek koryguje wskazanie czasu codziennie do wartości nadawanej przez jeden z kilku nadajników rozmieszczonych na całym świecie. Automatycznie koryguje również datę i czas letni.
model: CITIZEN AT8110-61E
cena: 2190 zł.
Dzieło autorstwa Jolanty Kupniewskiej zostało nagrodzone przez jury pod przewodnictwem Nicolasa Estrada podczas 20. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award 2016. Zwyciężczyni otrzymała dziesięć tysięcy złotych ufundowane przez prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.
Jury poddało ocenie 92 prace nadesłane na konkurs pod hasłem „Transition“, Stany przejściowe, przez 75 autorów z 19 krajów: Austrii, Belgii, Brazylii, Czech, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Indii, Izraela, Korei Płd., Meksyku, Niemiec, Polski, Szwecji, USA, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch.
Pierwszą nagrodę Amberif Design Award 2016 przyznano artystce, której udało się złamać panującą tendencję poprzez odwrócenie proporcji. Jolanta Kupniewska oprawiła złoto w bursztyn. Jak czytamy w uzasadnieniu, zderzyła surową bryłkę bursztynu z surowo ociosanym pozłacanym kawałkiem srebra. Udało jej się osiągnąć przejście z przeźroczystości w nieprzeźroczystość w połączeniu z ciekawą formą architektoniczną.
Nagrodę Bursztynową ufundowaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, czyli kilogram bursztynu, otrzymała Jelizaveta Suska. W pracy artystki jury spodobało się przejście patyn w bursztyn i to, jak miedź trzyma bursztyn. Doceniona została faktura zwietrzałej warstwy miedzi przechodzącej w fakturę zwietrzałej warstwy bursztynu. Natomiast Nagroda Srebrna – kilogram srebra – ufundowana przez KGHM Polska Miedź, przyznana została Kindze Sulej, której praca zrobiła wrażenie swoją organicznością. Jak uzasadniło jury konkursu, w dziele zachodzi przejście błękitu w żółto-zielony bursztyn, z miękkiej faktury w ostre, rozbite, agresywne kanty.
Wyróżnienia
Podczas tegorocznej edycji konkursu przyznane zostały także wyróżnienia. Otrzymała je Kim Ji Young za pracę, w której dostrzec można proces twórczy, Emilia Kohut-Jeż, artystka, której udało się połączyć syntetyczną żywicę z naturalnym bursztynem oraz Agnieszka Grupa i Karolina Matea, które zaakcentowały naturę. Stan y przej ściowe Tegoroczne hasło konkursu Transition, jak czytamy w komentarzu kurator konkursu Barbary Schmidt, konfrontują nas z momentem opóźnienia i wątpliwości. Na etapie tym nie czujemy się bezpiecznie, gdyż dawne odpowiedzi już się nie sprawdzają, a nowych jeszcze nie znaleźliśmy. Ten krótki okres – gdy wszystko jest jeszcze w toku, a my bylibyśmy władni na nowo ustalać zasady – bywa przez nas niewykorzystany.
Na cztery dni Monachium stało się stolicą biżuterii i zegarków za sprawą odbywających się w terminie 12-15 lutego targów Inhorgenta Muni ch. W tym czasie targi odwiedziło 26 tys. branżowych kupców z 75 państw. Największą grupę odwiedzających stanowili kupcy z Niemiec, Austrii, Włoch, Szwajcarii, Holandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii. Wzrosła liczba odwiedzających z Rosji, Chin, Izraela, a także z Polski. Swoją ofertę zaprezentowało 940 wystawców z 33 państw, wśród których znalazło się 36 firm z Polski.
Główną atrakcją tegorocznych targów był pokaz biżuterii, w którym wzięła udział także polska marka PZ STELMACH prezentująca nową linię pierścionków z platyny. W zorganizowanych w hali B1 pokazach zaprezentowana została biżuteria łącznie 30 wystawców z hali Fine Jewelery. Na podkreślenie zasługuje konwencja pokazu, podczas którego biżuteria była zakładana na modelki bezpośrednio na scenie, dzięki czemu nawet bardzo efektowne kreacje nie były w stanie odwrócić uwagi widza od prezentowanej biżuterii.
Polskie akcenty podczas targów Inhorgenta Munich
Obecność polskich marek na targach była mocno zauważalna – goście idący na tereny targowe od strony metra i parkingu witani byli przez rząd plakatów marek EvaStone, Marcin Zaremski oraz Dorota Cenecka, a po przekroczeniu progu targów uwagę odwiedzających przykuwały wielkoformatowe plakaty Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych zawieszone w czterech przejściach między halami. Po raz pierwszy na targach wspólne stoisko zorganizowało Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, w ramach którego swoje prace zaprezentowało 6 projektantów: Marcin Tymiński, Jacek Byczewski, Radek Szwed, Alicja i Jakub Wyganowscy, Jola i Andrzej Kupniewscy i Dorota Cenecka. – Targi INHORGENTA od wielu lat były dla nas symbolem światowego designu i miejscem, gdzie zawsze chcieliśmy się znaleźć. Wielu z nas pośrednio prezentuje swoje prace na INHORGENCIE od jakiegoś czasu, nie jest to jednak to samo co bezpośredni kontakt z najlepszymi klientami i galeriami na świecie – podsumował targi Marcin Tymiński, prezes Stowarzyszenia Twórców Form Złotnicznych. – Wymiana opinii na temat swoich prac i oczekiwań klienta pozwala na rozwój i jest bardzo potrzebna każdemu twórcy. Dlatego też bardzo chcieliśmy znaleźć się w tym miejscu i podkreślić swoją obecność jako grupa STFZ. Nie było to proste, ale nie było też niemożliwe. Dzięki współpracy i uprzejmości organizatora udało się. Od 2016 jesteśmy! Teraz pozostało jedynie kontynuować i realizować plan – dodaje Tymiński. Polski akcent odwiedzający mogli odnaleźć także na stoisku marki Bastian Inverun, dla której specjalną kolekcję zaprojektował Arek Wolski. Sygnowana nazwiskiem projektanta kolekcja miała na monachijskich targach swoją premierę, a główna grafika marki na stoisku przedstawiała modelkę w naszyjniku projektu polskiego designera. W sobotnie popołudnie zaproszeni goście spotkali się na stoisku marki PZ STELMACH, gdzie po raz trzeci zorganizowane zostało spotkanie w niezobowiązującym charakterze koktajlu pod auspicjami WPHiI Ambasady RP w Berlinie. W spotkaniu wzięli udział polscy wystawcy, przedstawiciele prasy polskiej i zagranicznej między innymi dziennikarze z Niemiec, z Holandii oraz blogerzy z Wielkiej Brytanii. Event uświetniła swoją obecnością Stefanie Maendlein – dyrektor targów INHOR GENTA, a także Tobias Groeber, dyrektor pionu targów dóbr konsumpcyjnych w Monachium. Zabierając głos Stefanie Maendlein podkreśliła, iż Polska obecność na targach z roku na rok jest coraz bardziej widoczna. Polski koktajl na stałe wpisał się w targowy kalendarz – zarówno jego zapowiedź, jak i relację z wydarzenia można było zobaczyć w targowym magazynie INHOR GENTA MUNICH Daily.