Przeglądasz dział TEMAT MIESIĄCA (id:30) w numerze 01/2016 (id:148)
Ilość artykułów w dziale: 5
|
|
Pierścionki zaręczynowe coraz częściej tworzone są na zamówienie u artystów złotników albo wybierane w galeriach z biżuterią autorską. Polacy szukają oryginalnego wzornictwa oraz nowatorskich rozwiązań w łączeniu materiałów jubilerskich.
Właściciele salonów jubilerskich, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, zamawiają kolekcje biżuterii autorskiej, a także coraz częściej zatrudniają projektanta, który wraz z narzeczonymi tworzy idealny pierścionek zaręczynowy.
Im ciekawiej tym lepiej
– Bardziej świadoma część klientów salonów jubilerskich poszukuje na rynku autorskiej biżuterii przedmiotu, który poza wartością symboliczną będzie także dziełem sztuki złotniczej – mówi Władysław Chrząstka, pracownik salonu Jubiler. – Dzięki możliwości porównania oferty złotników na różnych portalach internetowych Polacy poszerzają swoją wiedzę na temat rynku jubilerskiego – dodaje. W dzisiejszych czasach narzeczeni starają się uzgadniać rodzaj pierścionka zaręczynowego, a na zakupy wybierają się razem. – Mężczyźni, jeśli już samodzielnie decydują się na zakup pierścionka, to dokonują go w dużych salonach jubilerskich, wybierając najczęściej klasyczny złoty pierścionek z brylantem – mówi Władysław Chrząstka. – Jeśli chcą wybrać nietradycyjną biżuterię, to zazwyczaj uzgadniają wybór z narzeczoną – dodaje. Podkreślenia wymaga fakt, że coraz więcej par po pierścionek zaręczynowy wybiera się do galerii z biżuterią autorską. Wyboru dokonują w niej ze względu na wzornictwo oraz rodzaj użytych materiałów. – Wybierając biżuterię autorską klienci nie kierują się ceną, ale projektem artystycznym – mówi Władysław Chrząstka. – Dlatego też ceny biżuterii ślubnej w galeriach autorskich są bardzo różne, od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych – dodaje. Dla klientów liczy się autorski projekt i fakt, że dany rodzaj biżuterii powstaje tylko w jednym egzemplarzu. Niektórzy narzeczeni decydują się na wykonanie pierścionka zaręczynowego u najwybitniejszych polskich złotników. Muszą oni liczyć się jednak z faktem, że na swój pierścionek będą czekali nawet kilka miesięcy, jednak będą mieli pewność, że nikt poza nimi nie będzie miał takiego pierścionka. Należy zauważyć, że klienci wybierając autorski pierścionek zaręczynowy nie boją się eksperymentować. Wybierają nieszablonowe rozwiązania formalne oraz nieoczywisty sposób łączenia materiałów. Nie przeszkadza im fakt, że złoto może zostać ozdobione plastikowym czy drewnianym oczkiem. Liczy się dla nich przede wszystkim pomysł.
Zamówienia specjalne
W galeriach z biżuterią autorską oraz warsztatach jubilerskich, poza możliwością kupna bądź wspólnego zaprojektowania pierścionka zaręczynowego, istnieje możliwość zakupu bądź stworzenia biżuterii ślubnej doskonale komponującej się z suknią ślubną. Jak podkreślają specjaliści, klientów polskich salonów jubilerskich można podzielić na dwie grupy: z jednej strony są to osoby, którym zależy na zrealizowaniu swojego pomysłu na posiadanie biżuterii, z drugiej natomiast osoby, którym zależy na podkreślaniu swojej indywidualności, dostosowaniu swojej biżuterii do potrzeb. A zamówienia na stworzenie projektów biżuterii pod konkretne oczekiwania klientów zdarzają się coraz częściej. Trudno bowiem znaleźć biżuterię, która będzie doskonale komponowała się z suknią ślubną. – Narzeczeni, którym udało się zrealizować swój pomysł na pierścionek zaręczynowy, bardzo często wracają do danej galerii bądź zakładu jubilerskiego, projektując biżuterię ślubną, ale także biżuterię ofiarowywaną z okazji urodzin dziecka czy innych uroczystości rodzinnych – mówi Władysław Chrząstka.
Galeria z pomysłem
Oczywiście nie w każdej galerii autorskiej można wykonać pierścionek zaręczynowy zgodny z pomysłem klientów. Galerie oferują bowiem w większości gotową biżuterię wykonaną przez czołowych polskich artystów złotników. Jednak należy pamiętać, że aby spełnić wymagania klientów, wystarczy dysponować nowoczesnym oprogramowaniem komputerowym oraz specjalistą, który przenosi pomysły klientów z myśli na dysk komputera. Wykonanie biżuterii można bowiem zlecić producentom lub twórcom biżuterii.
Pierścionek przez internet
Należy zauważyć, że znaczna część Polaków zainteresowanych kupnem pierścionka zaręczynowego decyduje się na jego zakup przez internet. – Narzeczeni zafascynowani pracą danego artysty zamawiają u niego swój wymarzony pierścionek – mówi Władysław Chrząstka. – W przypadku sprzedaży przez internet autorskiego projektu większe ryzyko ponosi autor pierścionka niż kupujący, gdyż temu ostatniemu przysługuje prawo do zwrotu przedmiotu – dodaje. Polacy nie obawiają się zakupów biżuterii autorskiej przez internet, dlatego też w ten sam sposób wybierają pierścionki zaręczynowe. Podkreślenia wymaga fakt, że w sieci pojawia się coraz więcej sklepów oferujących prace artystów złotników, i to zarówno prywatne witryny autorskie, jak i sklepy, gdzie oferowane są prace kilkunastu twórców. A Polacy bardzo chętnie korzystają z oferty, gdyż poszukują pierścionków, które będę podkreślały ich indywidualizm. – Jeszcze do niedawna mało kto zwracał uwagę na fakt, że na biżuterię ślubną, która noszona jest przez całe życie, przeznacza się około trzech, może czterech tysięcy złotych, a na stroje ślubne założone tylko raz – niejednokrotnie kilka razy więcej – mówi Władysław Chrząstka. – Dziś sytuacja powoli ulega zmianie. Polacy chcą posiadać wartościową biżuterię, która będzie oddawała ich charakter oraz upodobania estetyczne – dodaje
Klienci wybierając obrączkę w salonie jubilerskim stają się coraz bardziej wymagający. Dobrze wiedzą ile przeznaczą na ich zakup, mniej więcej wiedzą, jaki model im się podoba, ale zaczynają eksperymentować z metalami, z których są one wykonane.
Najpopularniejsze są wciąż obrączki wykonane z białego lub żółtego złota. Dość dobrze sprzedają się obrączki wykonane z platyny, a także z tytanu. Pozornie wydaje się, że rynek obrączek jest rynkiem najbardziej ustabilizowanym, na którym trudno o zaskoczenie, ale niektóre wybory klientów wydają się przeczyć stereotypom.
Dwubarwne obrączki
Niezmiennie od wielu lat, jeśli nie dziesięcioleci, najchętniej kupowanymi obrączkami są te ze złota. Moda, jaka pojawia się na rynku obrączek, dotyczy raczej koloru złota oraz kamieni szlachetnych, którymi inkrustowane są damskie obrączki, a nie samego kruszcu.
Właściciele salonów jubilerskich zauważają nowy trend pojawiający się w modzie ślubnej – narzeczeni coraz częściej decydują się na biżuterię wykonaną ze srebra. Z jednej strony o wyborze decyduje cena produktu, z drugiej wyszukane wzornictwo. Dizajn w srebrnej biżuterii ślubnej jest bardziej wyszukany, a artyści starają się zaskoczyć swoich odbiorów.
Wzornictwo złotej biżuterii jest przewidywalne. Klienci otrzymują klasyczne obrączki i pierścionki z brylantowym oczkiem. Inaczej natomiast wygląda rynek biżuterii srebrnej, na którym artyści nie boją się eksperymentować.
Klienci stawiają na oryginalne produkty
Polacy odwiedzający salony jubilerskie szukając biżuterii ślubnej, wychodzą z nich z biżuterią srebrną. Nowotarskie formy i niekonwencjonalny sposób łączenia materiałów powodują, że klienci chętnie wybierają srebro, nawet jeśli początkowo chcieli kupić biżuterię ze złota. Jak podkreślają pracownicy salonów jubilerskich, srebrna biżuteria jest bardziej oryginalna. Pierścionek zaręczynowy powinien się wyróżniać. To nie jest zwykła biżuteria, którą można zastąpić. Ma on opowiadać historię, stać się symbolem. A modne brylantowe przedmioty są na tyle uniwersalne, że można zobaczyć je na palcach niejednej kobiety. Dla niektórych jest to argument za kupnem klasycznego pierścionka z brylantem, dla innych inspiracja do poszukiwania pierścionka niepowtarzalnego, który wykonany został przez artystę. A artyści złotnicy nie boją się eksperymentować i zaskakiwać klientów. Łączą srebro zarówno z kamieniami szlachetnymi, takimi jak diament, szafir czy rubin, ale także z bursztynem, krzemieniem, węglem, ale także z materiałami syntetycznymi. Coraz częściej na rynku jubilerskim można znaleźć pierścionki, w których połączono srebro z materiałami syntetycznymi, żywicami czy plastikiem. Twórcy podejmują ryzyko i oferują klientom także niekonwencjonalne wzornictwo, stąd na rynku można znaleźć pierścionki geometryczne, a nawet kinetyczne. Modne stają się wszelkie zaskakujące rozwiązania: możliwość wymiany kamienia, skrytki na zdjęcie ukochanej osoby schowane pod kamieniem, magnesowe „oczka”, które pozwalają na dowolne komponowanie biżuterii. Srebrna biżuteria ślubna to z całą pewnością biżuteria, której nie można nie zauważyć.
Obrączka ze srebra
Nieco mniejszą popularnością cieszą się obrączki wykonane ze srebra. O ile pierścionki zaręczynowe za sprawą swojego wzornictwa mają coraz większą rzeszę zwolenników, to sprzedaż srebrnych obrączek utrzymuje się na stałym poziomie. Klienci wybierają srebrne obrączki przede wszystkim ze względu na cenę. Ich ceny zazwyczaj wahają się w granicach 300-800 złotych. Srebrne obrączki nie przyciągają klientów dizajnem. Trudno bowiem stworzyć niezwykłą obrączkę ze srebra. Mimo że twórcy eksperymentują, oferując obrączki w formie kwadratów czy prostokątów, to odbiorców na ich projekty jest niewielu.
Rozmowa z Karoliną Zielonko, współwłaścicielka 79diamenty.pl, o „wydrukowanej” biżuterii oraz o przyszłości rynku jubilerskiego.
Polski Jubiler: Na jakiej zasadzie działają drukarki 3D drukujące złotą biżuterię? Na jakim materiale pracują? W jakiej postaci jest złoto, które poddane jest procesowi drukowania? Karolina Zielonko, współwłaścicielka 79diamenty.pl:
Drukarki drukują z wosku lub z żywicy. Pod wpływem lasera i ciepła krok po kroku dodawane są kolejne warstwy, aż otrzymujemy model pierścionka. Dalej mamy zwykłe odlewanie metodą wosku traconego i końcową obróbkę.
Druk 3D pozwala na precyzyjne wykonanie biżuterii. Niemożliwe są żadne błędy czy skazy wynikające z ludzkiej nieuwagi? Biżuteria wychodząca z drukarki jest idealna. Czy istnieją jakieś wady biżuterii, która powstaje dzięki drukarkom 3D?
Biżuteria może być niewłaściwie zaprojektowana, co skutkować będzie niemożliwością odlania. Mogą być też drobne niedokładności przy odlewaniu – wtedy odlewanie się powtarza albo błąd naprawia jubiler przy obróbce końcowej. A poza tym biżuteria 3D góruje nad tradycyjnymi metodami produkcji.
Z informacji, które od państwa otrzymałam, wynika że proces wykonania biżuterii za pomocą drukarki 3D – od momentu stworzenia projektu w programie CAD aż do umieszczenia w nim kamienia i wykończenia pierścionka – trwa zaledwie 7 godzin. Jak maszyna radzi sobie z osadzeniem kamienia?
Drukarka 3D w ogóle nie ma do czynienia ze złotem lub kamieniami. Robi to jubiler na etapie końcowej obróbki, kiedy już pierścionek jest odlany. Proszę zwrócić uwagę, że wszystkie określenia w rodzaju „drukowanie biżuterii” są skrótami myślowymi.
Czym z punktu widzenia klienta różni się biżuteria wykonana w tradycyjnym salonie jubilerskim od biżuterii wydrukowanej? Jakie zalety posiada?
Biżuteria 3D jest unikatowa – tradycyjni jubilerzy preferują produkcję półseryjną z „zagumowanych” wzorów. Produkcja jest jednostkowa – każdy pierścionek jest dostosowany do wymogów danego klienta i produkowany dla niego. Druk jest szybszy, przez co zdecydowanie tańszy w produkcji. Ponadto można w komputerze zaprojektować indywidualny wzór pierścionka i klient widzi od razu, jak będzie wyglądał dany wyrób projektowany dla niego. W przypadku jubilerów tradycyjnych wzór obejrzeć można wtedy, gdy jest on w produkcji seryjnej (z gumy) albo można uwierzyć jubilerowi na słowo, że wyjdzie wyrób ładny, według ustaleń i klient „będzie na pewno zadowolony”.
Czy klienci dokonujący zakupów w państwa salonach mają możliwość samodzielnego zaprojektowania np. pierścionka, który państwo następnie drukujecie?
Oczywiście. Współpracujemy z absolwentami łódzkiej ASP, którzy również posługują się tą technologią. W ofercie są już przygotowane przez nich autorskie projekty, są też w stanie stworzyć coś dla danego klienta, zgodnie z wizją lub potrzebami.
Moda na nowoczesne technologie dotarła na rynek pierścionków zaręczynowych i obrączek ślubnych. Klienci salonów jubilerskich coraz częściej pytają o biżuterię wykonaną przy użyciu technologii 3D.
Polacy chcą posiadać, szczególnie w przypadku biżuterii ślubnej, przedmiot niekonwencjonalny. A takie, przynajmniej na razie, są klejnoty 3D. Jak podkreślają specjaliści, upowszechnienie się drukarek 3D może spowodować niemal całkowity zanik rzemiosła, jednak obecnie na rynku znajdujemy stosunkowo mało „wydrukowanej” biżuterii.
Reklama dźwignią handlu
Producenci biżuterii ślubnej jako chwyt reklamowy stosują informację o możliwości wydrukowania w ich salonach pierścionka bądź obrączki. Mimo że dotąd nie powstała drukarka umożliwiająca wydrukowanie złotej biżuterii, to klienci i tak chętnie wybierają przedmioty, które powstały przy użyciu nowinek technologicznych. Podkreślenia wymaga fakt, że żaden pierścionek czy obrączka 3D nie może zostać wykonana bez pracy wykwalifikowanego jubilera. To on bowiem nadaje ostateczny kształt „wydrukowanemu” przedmiotowi oraz oprawia kamienie szlachetne. Tak więc druk złotej biżuterii wydaje się bardziej hasłem marketingowym niż realną możliwością, jednak Polacy, którzy nie zwracają uwagi na szczegóły, chętniej decydują się na zakup reklamowanych przedmiotów. Ich decyzja spowodowana jest także wzornictwem, jakie możemy spotkać w przypadku wydrukowanej biżuterii. Zazwyczaj mamy bowiem do czynienia z klasyczną biżuterią ślubną – pierścionkami z białego złota inkrustowanymi diamentami. Co oznacza, że klienci otrzymują upragnioną przez siebie biżuterię, wykonaną nowoczesną technologią i, co godne uwagi, zazwyczaj tańszą od biżuterii klasycznej. Tłumaczy to wzrost zainteresowania Polaków wydrukowaną biżuterią. Jak zauważają właściciele salonów jubilerskich oferujących biżuterię wykonaną przy użyciu nowoczesnych technologii, można spodziewać się, że w najbliższym czasie pojawi się wiele podmiotów gospodarczych oferujących możliwość wydrukowania pierścionka czy obrączki. Należy bowiem podkreślić, że klientów, wybierających się do salonów z biżuterią, trudno zaskoczyć, a nowe rozwiązania technologiczne przy zachowaniu klasycznego wzornictwa sprawiają, że rośnie popyt na tego rodzaju ozdoby.
Wygrywa biżuteria z diamentami
Klienci, wybierając „wydrukowaną” biżuterię, najczęściej kupują pierścionki z diamentami. Brylantowe klejnoty w oprawie z białego złota są sprzedażowym hitem i nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie moda ta miałaby się zmienić. Jak podkreślają specjaliści, pierścionki z diamentem są już typowymi pierścionkami zaręczynowymi. Rzadko kto decyduje się kupić na zaręczyny pierścionek z rubinem czy szafirem, a jeśli już, są to klienci, który cenią sobie unikatowe wzornictwo. Wybierając pierścionek zaręczynowy klienci kierują się ceną produktu, a ta oczywiście uzależniona jest od wielkości diamentu. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy pierścionek powstał przy pomocy drukarki 3D, czy wykonany został w sposób konwencjonalny, wybór najczęściej dyktuje cena, a także sposób oprawienia kamienia. Najchętniej kupowane są kamienie oprawione w klasyczny sposób. Najczęściej zatem kupowane są pierścionki, w których zastosowana została oprawa punktowa, czyli taka, w której brylant umieszczony w centralnym miejscu trzymany jest przez cztery bądź sześć krap. Klienci decydują się także na oprawę pełną, czyli taką, która otacza cały kamień.
Projekt owanie biżuterii 3D
W salonach, w których istnieje możliwość wydrukowania biżuterii, istnieje także możliwość samodzielnego jej zaprojektowania. Klienci chętnie korzystają z tej opcji, gdyż pozwala im ona na stworzenie „swojego” pierścionka. Chcą mieć wpływ na kształt biżuterii, szczególnie w przypadku obrączek. Zależy im, aby obrączki ślubne były wyjątkowe. Najczęściej decydują się na umieszczenie w nich „rytów” przypominających obrazy, które dzięki nowoczesnym technologiom w dzisiejszych czasach można wykonać w dość prosty sposób. Klienci mogą samodzielnie wykonać projekt biżuterii i przynieść go ze sobą do salonu, gdzie dana biżuteria będzie wykonana, bądź stworzyć ją wraz z projektantem biżuterii zatrudnionym przez salon. Obie opcje cieszą się sporym zainteresowaniem. Należy jednak podkreślić, że „początkujący projektanci” nie szaleją w swoich projektach. Zależy im na stworzeniu biżuterii symbolicznej, a nie biżuterii o niekonwencjonalnym wzornictwie.
Przyszłość branży ślubnej
Można domniemywać, że w najbliższym czasie biżuteria ślubna będzie „drukowana”. Im szerzej rozprzestrzeni się druk 3D tym więcej osób będzie chciało brać udział w tworzeniu pierścionka zaręczynowego czy obrączek. Jak wieszczą specjaliści drukarki 3D już niedługo staną się ogólnodostępnym dobrem i każdy będzie mógł wydrukować swoje projekty w domu. Należy pamiętać, że trwają prace nad stworzeniem drukarki, która będzie bezpośrednio drukowała ze złota i srebra. Już bowiem możliwe jest drukowanie tytanowych ozdób bezpośrednio w domu. Należy zauważyć, że niezwykle szybko rozwija się rynek projektowania 3D, które pozwala na eksperymentowanie z tworzeniem biżuterii przed monitorem komputera. Z całą pewnością w niedalekiej przyszłości do salonów jubilerskich będą przychodzić klienci posiadający z zaprojektowaną albo przez siebie albo przez projektanta biżuterią ślubną. A właściciele salonów jubilerskich muszą być na tę sytuację przygotowani.