Artykuły z działu

Przeglądasz dział PROBLEM BRANŻY (id:58)
w numerze 04/2013 (id:123)

Ilość artykułów w dziale: 1

pj-2013-08-00

Warsztat od podstaw

Trudno wyobrazić sobie warsztat złotniczy, w którym brakowałoby podstawowych narzędzi i maszyn jubilerskich. Dostępne na polskim rynku nowoczesne maszyny znacznie ułatwiają pracę jubilerom i złotnikom a także sprawiają, że zakłady stają się atrakcyjniejsze dla klientów.

pj-2013-08-14

Właściciele salonów jubilerskich, zarówno ci z ugruntowaną pozycją na rynku, jak również ci, którzy stawiają na rynku pierwsze kroki, dążąc do stworzenia najpiękniejszej biżuterii, muszą dysponować możliwie najnowocześniejszym sprzętem jubilerskim.

Podstawowe narzędzia
Polski rynek jubilerski stale się powiększa. Wraz z rosnącym wśród klientów zainteresowaniem biżuterią autorską na rynku pojawiają się małe, najczęściej rodzinne, warsztaty jubilerskie, w których tworzona jest unikatowa biżuteria. Osoby, które stawiają pierwsze kroki w zawodzie złotnika, stają przed dylematem, w jakie narzędzia wyposażyć swój nowopowstały zakład jubilerski. – Podstawowe wyposażenie salonu jubilerskiego to stół złotniczy, lampa oświetleniowa, wszystkiego rodzaju młotki, kleszcze, szczypce, cążki, pilniki i iglaki, pincety, rylce, uchwyty, oprawki oraz brzeszczoty, przeciągadła do drutu i cęgi jubilerskie, formy odlewnicze/ wlewaki, palnik, kształtownice i puncyny, kształtownice rowkowe, kastowniki, kowadełko i imadło, silniki z wałkiem giętkim, młotki udarowe oraz stojak wiertarski, suwmiarka, trzpienie miarowe oraz powiększarka do obrączek – mówi Damian Magosz z firmy PAT Bugała Sp.j. – Kolejnymi rzeczami są już bardziej profesjonalne urządzenia oraz narzędzia. Należy do nich np. spawarka jubilerska PUK4, dzięki której w bardzo szybki i prosty sposób możemy pospawać biżuterię – dodaje.

Koszty wyposażenia
Nie należy zapominać, że wyposażenie warsztatu jubilerskiego wiąże się z dużymi wydatkami. Na specjalistyczne maszyny jubilerskie, znacznie usprawniające produkcję biżuterii, które mogłyby znaleźć się w nowopowstałym zakładzie jubilerskim, należy przeznaczyć nawet milion złotych. Jednak można urządzić warsztat jubilerski za znacznie mniejsze pieniądze, wszystko zależy od tego, co i w jaki sposób będzie w danym salonie produkowane. – W zeszłym roku zgłaszało się do nas do firmy wiele osób, które posiadały fundusze unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej w wysokości 20 tysięcy złotych i szczerze mówiąc to była to optymalna kwota na podstawowe narzędzia, które mogły im się przydać – mówi Damian Magosz. Jak podkreślają specjaliści kwota jaką należy przeznaczyć na zakup podstawowych narzędzi zależy w dużej mierze od umiejętności osób wykonujących biżuterię. – Im więcej człowiek umie tym mniej specjalistycznych narzędzi potrzebuje – zauważa Bogdan Wyżykiewicz, jubiler. – Złotnik nie potrzebuje specjalistycznego oprogramowania komputerowego, aby wykonać projekt biżuterii. Nowoczesna technologia umożliwia pracę początkującym jubilerom i zakładom produkującym biżuterię w seriach – dodaje. Warto zauważyć, że część firm umożliwia kupno specjalistycznego sprzętu na raty. Dzięki temu rozwiązaniu właściciele zakładów jubilerskich mogą pozwolić sobie na zakup drogiego, specjalistycznego sprzętu jubilerskiego. – Jako firma handlowa nie prowadzimy sprzedaży ratalnej, jednak chętnie pomagamy w sprzedaży maszyny poprzez leasing – mówi Damian Magosz. – Dzięki firmie leasingowej, z którą współpracujemy już od bardzo dawna, udaje się od czasu do czasu sprzedać specjalistyczny sprzęt jubilerski – dodaje.

Nowości na rynku
Warto zauważyć, że na rynku maszyn i narzędzi jubilerskich pojawia się wiele nowoczesnych technologii znacznie ułatwiających pracę w salonach jubilerskich. Dlatego też decydując się na wymianę sprzętu w warsztacie jubilerskim należy dokładnie zapoznać się z ofertą. – Z nowości, ze względu na bardzo rosnący popyt a co za tym idzie podaż na obrót metalem szlachetnym, na rynek wprowadziliśmy kilka nowych maszyn do analizy stopu danego metalu, czyli spektrometry rentgenowskie – mówi Damian Magosz. – Dzięki nim w prosty i bardzo szybki sposób jesteśmy w stanie określić procentowy lub karatowy skład pierwiastkowy badanego metalu – dodaje. Na polskim rynku w ostatnim czasie pojawiło się także wiele narzędzi umożliwiających wykonanie odlewu biżuterii, specjalistyczne aparaty do fotografowania kosztowności czy drukarki 3D do budowy modeli woskowych. – Coraz częściej udaje się sprzedać nowe urządzenie do „domowej” rafinacji złota – mówi Damian Magosz. Maszyny i narzędzia jubilerskie w Polsce należy kupić tylko wyspecjalizowanych salonach sprzedaży. Trudno bowiem znaleźć na rynku maszyny używane. – Generalnie handlujemy tylko i wyłącznie narzędziami nowymi, pochodzącymi prosto od producenta, ze względu na fakt, że bardzo rzadko zdarza się, aby firma jubilerska została zamykana, a co za tym idzie używane maszyny były wyprzedawane – mówi Damian Magosz. – Czasem jednak zdarza się, że któryś z klientów prosi nas o pomoc w sprzedaży jakiejś maszyny na rzecz zakupu czegoś bardziej nowoczesnego lub większego. Wówczas dysponujemy używanym sprzętem, na który najczęściej szybko znajdujemy kupca – dodaje. Wraz z rozwojem rynku biżuteryjnego w Polsce zwiększa się zapotrzebowanie na narzędzia i maszyny jubilerskie. Specjaliści podkreślają, że rynek narzędzi i maszyn jubilerskich będzie się poszerzał i nie wykluczone, że w najbliższej przyszłości będziemy mogli mówić o rynku wtórnym. Warto zauważyć, że kupno nowoczesnych maszyn jubilerskich nie tylko znacznie ułatwia pracę, ale także sprawia, że dany warsztat odwiedzany jest przez większą liczbę klientów. Profesjonalnie wyposażony warsztat jubilerski świadczy o wysokiej jakości biżuterii w nim wykonanej.