Artykuły z działu

Przeglądasz dział PRAWO (id:40)
w numerze 04/2013 (id:123)

Ilość artykułów w dziale: 1

pj-2013-08-00

Prawo dla jubilerów

Każdy rodzaj biżuterii wykonany z metali szlachetnych, zanim znajdzie się w sklepie, musi zostać zbadany i ocechowany w urzędzie probierczym.

Polskie prawodawstwo nakłada na sprzedawców biżuterii obowiązek oznaczenia cechą przedmiotów wykonanych ze srebra, złota i platyny, których waga przekracza pięć gram. Waga biżuterii nie uwzględnia kamieni, które użyte zostały do jej stworzenia.

pj-2013-08-21

Informacje zawarte na biżuterii
Cecha probiercza jest znakiem urzędowym potwierdzającym wykonanie badania przez urząd probierczy. Cecha informuje klientów o rodzaju metalu szlachetnego, zawartości metalu szlachetnego w wyrobie a także o urzędzie, w którym wykonywano badanie. W Polsce funkcjonują cztery rodzaje cech probierczych: podstawowa, która określa rodzaj metalu szlachetnego i jego próbę, dodatkowa, która umieszczana jest wówczas gdy wyrób składa się z kilku połączonych ze sobą części z tego samego metalu szlachetnego lub w skład wyrobu wchodzą części wykonane z innych metali szlachetnych niż część zasadnicza wyrobu. Ustawodawca zezwolił także na umieszczenie na produkcie cechy pomocniczej, której zadaniem jest potwierdzenie ważności krajowych cech probierczych umieszczonych wcześniej oraz cechy głównej. Podkreślenia wymaga fakt, że z obowiązku zgłoszenia do badania i cechowania zwolnieni są sprzedawcy, którzy wprowadzają do obrotu biżuterię dawną mającą wartość historyczną lub artystyczną. A także sprzedawcy narzędzi i aparatów, służących do celów naukowych i przemysłowych, sprzedawcy wyrobów medycznych, odznak, orderów, odznaczeń państwowych, inkrustacji, monet, chociażby stanowiły części składowe wyrobów z metali szlachetnych, surowców i półfabrykatów.

Badanie w Urzędzie
Urząd probierczy ma za zadanie zbadać zawartość metali szlachetnych w wyrobie jubilerskim, który zostanie wprowadzony do obrotu. Jeszcze do niedawna w większości urzędów badania dokonywane były metodami analitycznymi, tzn. metodą kupelacyjną dla stopów złotych i metodą potencjometryczną dla stopów srebrnych, jak też metodą przybliżoną, na kamieniu probierczym i metodą fluorescencji rentgenowskiej. A cechowanie wykonywane były ręcznie. Jednak teraz coraz większa liczba urzędów decyduje się na zakup nowoczesnych urządzeń umożliwiających dokładne a co ważniejsze wiarygodne badanie metali szlachetnych oraz precyzyjne cechowanie.