Artykuły z działu

Przeglądasz dział PROBLEM BRANŻY (id:58)
w numerze 03/2012 (id:108)

Ilość artykułów w dziale: 1

Kosztowności z papieru

Rynek sztuki współczesnej zdominowany został przez dzieła wykonane z surowców wtórnych. Artyści w przestrzeni muzealnej prezentują obiekty wykreowane wyłącznie ze starych, zniszczonych przedmiotów, które zostają przez nich przetworzone w dzieło sztuki współczesnej.

 

Podobnie sytuacja wygląda na polskim rynku sztuki użytkowej. Nikogo nie dziwi już fotel i kanapa wykonana z makulatury, czy też żyrandol skonstruowany z butelek. Moda na ponowne wykorzystanie przedmiotów oraz nadanie im nowego wyrazu wkroczyła także do biżuterii współczesnej i coraz częściej możemy spotkać się z kolekcjami, które należy określić mianem biżuterii z recyklingu.

 

Kapsle i butelki

Polscy projektanci biżuterii starają się wprowadzać na polski rynek biżuterię inspirowaną najnowszymi dokonaniami sztuki współczesnej. Dość często można spotkać się z biżuterią wykonaną z kapsli z butelek po napojach, przeczytanych gazet, czy starych książek. Do stworzenia nowatorskiej biżuterii służą także nierzadko stare jeansy, popsute zegarki, a nawet meble. Twórcy wykorzystują niemal każdy rodzaj materiału, który wpadnie im w ręce, tworząc tym samym oryginalne kolekcje biżuterii nowoczesnej. Taki rodzaj biżuterii jest nie tylko odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku, czy modowym gadżetem, ale także formą artystycznego wyrazu. Artystom tworzącym swoje kolekcje biżuterii zależy nie tylko na ochronie środowiska naturalnego, ale także na wyrażeniu siebie poprzez tworzenie sztuki nawiązującej do pop-artu i dadaizmu. Niektórzy z nich tworzą biżuterię posługując się przedmiotami ready -made, inni starają się przetworzyć wybrany przez siebie materiał w taki sposób, aby z puszek, kapsli czy gazet powstały eleganckie kolczyki, broszki czy naszyjniki, które w niczym nie przypominają pierwowzoru. Dzięki pracy artystów z plastikowych butelek, aluminiowych puszek czy kapsli powstają małe dzieła sztuki jubilerskiej. Jeszcze niedawno najczęściej na polskim rynku jubilerskim dominowała biżuteria wykonana z filcu, teraz jej miejsce zajmuje ta wykonana ze sprasowanego papieru, czyli tektury. Kolorowa biżuteria w finezyjnych kształtach powoli zaczyna zdobywać uznanie wśród Polaków. Niektórzy artyści, a wśród nich Magdalena Godawa czy Anna Stefaniszyn, swoją papierową biżuterię wyplatają, tworząc unikatowe kolekcje biżuteryjne.

 

Wykorzystanie metali szlachetnych

Nie można zapominać, że polscy projektanci coraz częściej w swoich kolekcjach poza materiałami z odzysku wykorzystują także metale i kamienie szlachetne. Artystom udaje się połączyć dwa zupełnie różne materiały i oddać w ręce odbiorców współczesne dzieła sztuki złotniczej. Twórcy, łącząc niekonwencjonalne materiały, pokazują, że tworzenie biżuterii z materiałów z odzysku oraz złota i kamieni szlachetnych może być okazją do zamanifestowania nie tylko swoich poglądów, ale także popisania się kunsztem tworzenia arcydzieł sztuki złotniczej. Jedną z polskich projektantek, która łączy papier i kamienie szlachetne jest Anna Frankowska. Ceniona, trójmiejska projektantka idzie w swoich kolekcjach nieco dalej niż inni artyści i do stworzenia swoich kosztowności używa papieru wytworzonego przez Andrzeja S. Prokopiuka, ojca artystki. Papier zrobiony jest z glinki, lnu i bawełny, dzięki czemu biżuterię można nosić w każdych warunkach, zarówno w deszczu, jak i przy palącym słońcu. Artystka łączy papier z kamieniami szlachetnymi, srebrem i złotem, dlatego jej kolekcje biżuterii zachwycają oryginalnością. Nie można także zapominać, że część twórców sięgnęła po bursztyn i łączy go nie tylko z papierem, ale także kapslami czy przetworzonymi na materiał jubilerski albuminowymi puszkami po napojach. Pomysłowość artystów zdaje się nie mieć końca. W ich kolekcjach można znaleźć bowiem zarówno ekstrawagancką, klasyczną biżuterię, jak i nowoczesne wzornictwo.

 

Papier dla wszystkich

Papierowa biżuteria staje się coraz popularniejsza. Mimo że klienci galerii z biżuterią artystyczną nie są do końca przekonani, czy kupno biżuterii z papieru czy puszek połączonych z kamieniami szlachetnymi będzie dla nich doskonałą lokatą kapitału, biżuteria ta sprzedaje się dość dobrze. O jej popularności świadczą z całą pewnością coraz powszechniej organizowane warsztaty tworzenia biżuterii z materiałów wtórnych. Kosztowności wykonane z surowców wtórnych doskonale wpisują się w dzisiejsze, szybko zmieniające się czasy, gdzie przydatność przedmiotu liczona jest na sezony, a nie na lata.