Artykuły z działu

Przeglądasz dział TEMAT MIESIĄCA (id:30)
w numerze 04/2009 (id:76)

Ilość artykułów w dziale: 5

Uniwersalny prezent

Jeszcze parę lat temu prezentami, które dominowały wśród komunijnych podarków, były rower i zegarek. Moda się zmienia, jednak, jak powszechnie wiadomo, klasyczne prezenty zawsze są najlepsze

Sklepy prześcigają się w wymyślaniu propozycji prezentów komunijnych, jednak wciąż jednym z najlepszych pozostaje zegarek, który nie tylko może sprawić dziecku radość, ale także być bardzo cenną pamiątką. A w salonach zegarmistrzowskich jest w czym wybierać. Można bowiem znaleźć odpowiedni podarunek już od 100 złotych.

Męskie zabawki

W polskich salonach pojawiły się już czasomierze, które będą idealnym prezentem pierwszokomunijnym. Jednym z nich jest zegarek Baby – G Casio, który charakteryzuje się sportowym designem, a w związku z tym jest doskonałym prezentem dla chłopca. Wyjątkowość zegarka podkreśla podświetlana tarcza oraz wbudowane gadżety, m.in. stoper, timer, oraz możliwość ustawienia podwójnego czasu. Jednak można także wybrać bardziej tradycyjny wzór i skłonić się raczej w kierunku klasycznego modelu, gdzie nowoczesna technologia połączona została z wyjątkowym, uznanym wyglądem. Przykładem może być zegarek Casio na czarnym pasku z pozłacaną kopertą i tarczą.


Kobieca elegancja i styl

Dla dziewczynek producenci zegarków przygotowali w tym sezonie bardzo kolorowe modele. Damskie zegarki charakteryzują się ciekawym designem oraz niekonwencjonalnymi rozwiązaniami technicznymi. Przykładem może być zegarek marki Lorus, którego koperta wykonana została ze stali i plastiku. Zegarek zabezpieczony został szkiełkiem hesalitowym, które zapewnia odporność na wszelkiego rodzaju upadki i uszkodzenia.


Zegarek dobry na wszystko

Prezenty komunijne ulegają modzie. Jednak dobry markowy zegarek zawsze będzie dobrym prezentem z okazji Pierwszej Komunii Świętej. W polskich salonach pojawiły się różnorodne kolekcje zegarków, które przygotowane były specjalnie z okazji pierwszych komunii. Nie można jednak ulec wrażeniu, że zegarki kupowane dzieciom nie mogą być ekskluzywne. Wprost przeciwnie – najlepiej byłoby wybrać taki model, który będzie towarzyszył obdarowanemu przez całe dorosłe życie.

Piękne, stylowe i oryginalne

W okresie I komunii wielu klientów
naszego sklepu będzie chciało znaleźć w nim coś niecodziennego, coś, co
będzie nie tylko niezwykłą pamiątką dla obdarowanego, ale także
wartościowym prezentem. Warto zastanowić się nad zamówieniem srebrnych
obrazków

Srebrne obrazki nie są tanie, a ich
wykonanie zajmuje jubilerowi bardzo wiele czasu, dlatego też warto
zdecydować się na zamówienie odpowiedniej liczby komunijnych pamiątek
jeszcze przed “inwazją” klientów, którzy w maju zaczną szturmować
sklepy jubilerskie w poszukiwaniu oryginalnego prezentu.


Wymagający klienci

Polacy coraz częściej wydając swoje pieniądze, chcą w zamian otrzymać niepowtarzalne i ciekawe wytwory jubilerskie, które nie będą dostępne na każdym napotkanym straganie. W swoich wyborach są coraz bardziej wymagający i zwracają dużą uwagę na jakość i oryginalność. Aby wyjść naprzeciw potrzebom klientów, warto w swojej ofercie prezentów komunijnych mieć srebrne, religijne obrazki. Obrazki te są zazwyczaj ręcznie robione i bardzo dopracowane, dlatego też cieszą się dużą popularnością, w opinii kupujących są bardzo dobrym prezentem, który będzie towarzyszył dziecku przez całe życie.


Drobne trudności

Zamawiając srebrne obrazki, należy pamiętać, że wytwory te są wykonywane w niewielkich seriach. Dlatego też zamawiając towar u producenta, należy liczyć się z tym, że na jego dostarczenie trzeba będzie poczekać. Bowiem rzadko który producent dysponuje srebrnymi obrazkami w odpowiednio dużej liczbie i będzie w stanie natychmiast przywieźć nam zamówioną ilość towaru. W większości wyroby te są przygotowywane indywidualnie, a zatem wymagają większego nakładu pracy i czasu. Oczekiwanie na towar u większości producentów wynosi 12 dni roboczych, jednak może się zdarzyć, że zamawiając dużą liczbę srebrnych obrazków, będziemy musieli z realizacją zamówienia poczekać nawet do 28 dni.


Niesprzedany towar

Mimo najlepszych chęci może się zdarzyć, że nie uda nam się sprzedać srebrnych obrazków. W takiej sytuacji najlepiej jest wybierać producentów, którzy przyjmują towar 30 dni po dacie zakupu. W tym przypadku mamy bowiem możliwość pozostawienia sobie odpowiedniej liczby obrazków, a ich nadmiar – w momencie gdy nie cieszą się one zbyt dużym zainteresowaniem – odsyłamy, bez ponoszenia dodatkowych opłat. Należy pamiętać, że zwrotowi nie podlegają zazwyczaj wyroby wykonane na indywidualne zamówienie.


Forma reklamacji

Wybierając producenta srebrnych obrazków, warto także bliżej przyjrzeć się formie gwarancji, jaką oferuje na swoje wyroby jubilerskie. Gwarancja na srebrne obrazki powinna obowiązywać przez co najmniej dwa lata oraz obejmować wszystkie uszkodzenia wyrobów, które wynikły z błędów wykonania. Najlepiej byłoby wybrać producenta, który poza gwarancją oferuje zwrot kosztów w przypadku, kiedy obrazek zostanie zwrócony do sklepu. Nie można bowiem wykluczyć sytuacji, w której obdarowanemu nie spodoba się prezent i będzie chciał wymienić go na inny lub też odzyskać gotówkę. Decydując się na zakup towaru od producenta, warto również zadbać, by zobowiązał się on do serwisowania oferowanych przez siebie produktów.


Najciekawsze wzory

Zazwyczaj srebrne obrazki przedstawiają Matkę Boską z dzieciątkiem lub Świętą Rodzinę. Obrazy wytłoczone z blachy srebrnej często są umieszczone na drewnianej podstawce, dzięki czemu mogą być one postawione oraz zawieszone na ścianie. Zdarzają się także złote obrazy bądź takie, które znamy z kościołów. Niezmiennie cieszą się one dużym zainteresowaniem klientów spragnionych oryginalności. W zależności od wielkości obrazu ceny w hurcie wahają się przeciętnie od 120 złotych do nawet 5500 złotych.

Złoty interes

Na całym świecie trwa nieprzerwany boom na złoto. W Polsce również. Popyt jest tak duży, że w Mennicy i Narodowym Banku Polskim brakuje złotych monet i inwestycyjnych sztabek złota. Na realizację zamówienia trzeba czekać kilka tygodni

Jak wynika z informacji Światowej Rady Złota, rok ubiegły był siódmym z rzędu, w którym rosły ceny tego szlachetnego kruszcu. Średnioroczna cena złota na londyńskiej giełdzie (London Gold Fixing) wyniosła w 2008 roku 871,96 dolarów za uncję i była wyższa w porównaniu z rokiem 2007 o 25,4 proc. Nic nie wskazuje na to, aby w tym roku miało się coś zmienić. 20 lutego 2009 r. – po upływie niemal równo roku – cena uncji złota w Nowym Jorku osiągnęła poziom 1007,70 dolarów i ponownie przekroczyła pułap 1000 dolarów. Ostatnie wzrosty cen złota świadczą o jego ponadczasowej wartości, która nie przemija w czasach wyrafinowanych produktów finansowych. W sytuacji, gdy indeks amerykańskiej giełdy papierów wartościowych spadł w porównaniu do września ub. roku o 40 proc., cena złota systematycznie rośnie.


Złoto ciągle na topie

Popyt na złoto zgłaszany w szeroko rozumianych celach inwestycyjnych (od sztabek do zabezpieczeń związanych z różnymi instrumentami finansowymi) w całym 2008 roku wyniósł 1090,7 ton i zwiększył się w porównaniu z rokiem 2007 o 64,3 proc. Szczególnie wysoką dynamikę zanotowano na rynku sztabek. Popyt na nie osiągnął 378,2 tony i był o 60 proc. wyższy niż w 2007 roku.

Wzrost zainteresowania złotem jako formą inwestycji spowodował znaczącą zmianę w strukturze popytu na złoto. Udział inwestycji w złoto w 2008 r. wyniósł 29,8 proc. i zwiększył się w porównaniu z 2007 rokiem o 11 proc. To przesunięcie odbyło się kosztem branży jubilerskiej, której udział wyniósł 58,4 proc. W roku 2008 jubilerzy zakupili łącznie 2137,5 tony złota, tj. o 263,1 tony mniej niż w 2007 r. A przy rosnących cenach oznacza to, że za mniejszą ilość zakupionego złota zapłacili o 6120 mln dolarów więcej niż w roku poprzednim. Analitycy renomowanych instytucji finansowych prognozują, że ceny złota będą nadal rosły. Przemawiają za tym m.in. takie czynniki, jak: zagrożenie wieloletnim dotkliwym kryzysem na świecie, zagrożenie wysoką inflacją, rosnący dług publiczny, rosnący popyt inwestycyjny, duży popyt jubilerski, szczególnie z krajów Środkowego i Dalekiego Wschodu (Indie, Chiny), wyczerpywanie dotychczas eksploatowanych złóż złota i brak nowych odkryć. Nic więc dziwnego, że złoto zapominane w czasach pokoju i stabilizacji wraca do łask podczas wojen i kryzysów.


Boom na sztabki

Jak więc najkorzystniej inwestować w złoto? Specjaliści od “złotych interesów” podpowiadają, że najlepiej jest kupować sztabki lub monety. Biżuteria nie jest najlepszą lokatą kapitału, gdyż koszt jej zakupu przewyższa wartość złota, z którego jest wykonana. Oznacza to, że sprzedając jakiś złoty drobiazg, otrzymamy tylko tyle, ile warte będzie złoto użyte do jego wyprodukowania. Mennica Polska produkuje i rozprowadza inwestycyjne sztabki złota o wadze 5g, 10g, 20g, 1 uncja (31,1g), 50g, 100g i 250g.

Sztabka jednouncjowa to wydatek ponad 3600 zł. Przy wyborze wagi sztabek należy wziąć pod uwagę fakt, że im wyższa waga sztabki, tym mniej płacimy za każdy gram złota w niej zawarty. Na koszt wyprodukowania sztabki złota składa się bowiem nie tylko wartość kruszcu, ale także koszty projektu, stempli, produkcji (robocizny) i oczywiście marża producenta. Koszty te inaczej wpływają na cenę sztabki 5-gramowej, a inaczej na cenę sztabki uncjowej; cena 1 grama złota w sztabce 5-gramowej jest wyższa niż w sztabce o wyższej wadze. Jednak – w razie potrzeby – sztabki mniejsze łatwiej jest sprzedać. Sztabki można kupić w sklepie firmowym “Świat Monet” oraz w sklepie internetowym – www.sklep.mennica.com.pl. Problem polega na tym, że Mennica już w styczniu sprzedała cały limit przewidziany do sprzedaży w pierwszym kwartale tego roku. Kupujący muszą zatem poczekać na produkcję dodatkowych sztabek.

Zainteresowanie monetami

Narodowy Bank Polski oferuje monety kolekcjonerskie i lokacyjne (bulionowe) czyli takie, których główną wartością jest kruszec w nich zawarty. Najpopularniejsze to tzw. “bieliki” (z wizerunkiem orła bielika) o nominale od 50 do 500 zł. Moneta o wadze jednej uncji i nominale 500 zł kosztowała 30 marca br. 3618,35 zł. Jednak i w tym przypadku potencjalni nabywcy muszą uzbroić się w cierpliwość. NBP informuje, że od początku bieżącego roku sprzedał złote monety – kolekcjonerskie i lokacyjne – o łącznej wadze 232 kilogramów. Dodatkowa emisja planowana jest w II kwartale bieżącego roku, ale przy tak nasilonym popycie znaczna część kupujących odejdzie z przysłowiowym kwitkiem.


Zabezpieczenie przyszłości

W sytuacji, gdy nie można kupić złota w NBP ani w Mennicy, co bardziej niecierpliwi klienci poszukują ofert sprzedaży w internecie. Na portalu aukcyjnym Allegro.pl można kupić monety bulionowe o wadze 1 uncji w ofercie “kup teraz” za 3969 zł (czyli około 300 zł drożej niż w Mennicy czy NBP). Można również skorzystać z ofert portali zajmujących się sprzedażą złota. Za ich pośrednictwem możemy zakupić złoto sprowadzane ze Szwajcarii czy Australii. A raz zakupione będzie stanowiło swego rodzaju polisę ubezpieczeniową. Jak powiedział lord William Rees Mogg “…kłamać zdarza się rządom, bankierom a czasem nawet audytorom. Tylko złoto mówi prawdę”.

Pamiątka z komunii


Najpopularniejszymi prezentami komunijnymi są odtwarzacze mp3, laptopy oraz aparaty cyfrowe. Często komunijni goście decydują się na zakup kursu językowego, polisy finansowej czy sztabki złota. Dodatkiem do prezentu stał się ostatnio medalik oraz łańcuszek. Coraz rzadziej wybierane są rowery i zegarki, które jeszcze parę lat temu były hitem sprzedażowym. Tak pokrótce można podsumować preferencje zakupowe Polaków przy wyborze prezentu komunijnego.

Nie zmienia to faktu, że wszyscy chcieliby obdarować dziecko w tym dniu czymś wyjątkowym i przekazać mu coś, co byłoby pamiątką tego niezwykłego wydarzenia. Sklepy jubilerskie nie mogą biernie obserwować pogoni za klientem, który zamierza wydać swoje pieniądze na prezent komunijny, i powinny rozszerzyć swoją ofertę, aby każdy mógł znaleźć w nich coś dla siebie.


Luksusowy prezent

Powszechnie przyjęło się, że na chrzest ofiarowuje się dziecku srebrną łyżeczkę, która ma zapewnić maluchowi szczęśliwe życie. Jednak w przypadku komunii świętej sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, nie ma bowiem rzeczy równie mocno kojarzonej z prezentem komunijnym jak w przypadku “chrzcielnej” łyżeczki. – Według krakowskiego zwyczaju na komunię ofiarowuje się cały zestaw sztućców: nóż, łyżkę, widelec i łyżeczkę z wygrawerowanym imieniem, nazwiskiem i datą komunii – mówi Krzysztof Wieczerzak, właściciel hurtowni biżuterii w Nadarzynie. – Zauważyłem, że coraz więcej osób jest zainteresowanych kupnem takiego właśnie prezentu, który będzie pamiątką dla dziecka – dodaje.

Właściciele sklepów jubilerskich powinni być przygotowani na takie potrzeby swoich klientów i mieć w swoim asortymencie przynajmniej parę “komunijnych zestawów”. – Coraz częściej zdarza się, że klienci życzą sobie oryginalnego i drogocennego prezentu z okazji pierwszej komunii i dlatego też w naszej ofercie znajdują się srebrne ramki na zdjęcia, duże ramy ze srebra na obrazy, pozłacane albumy czy srebrne i pozłacane grawerowane statuetki – mówi Magdalena Kuśniar, właścicielka sklepu JuART. – Klienci są bardzo zadowoleni w momencie, gdy mogą ofiarować dziecku niepowtarzalny prezent, który będzie doskonałą pamiątką a także lokatą kapitału – kontynuuje Kuśniar.


Jeśli nie medalik, to co?

– Bardzo modne stało się noszenie literki będącej inicjałem imienia, znaku zodiaku, serduszka i gwiazdki – mówi Krzysztof Wieczerzak. – Przed najgorętszym okresem komunijnym zauważyłem znaczny wzrost zamówień właśnie takich zawieszek – dodaje. Jest to uniwersalny prezent zarówno na komunię, jak i z okazji urodzin i imienin dziecka.

Największym zainteresowaniem wśród kupujących cieszą się wszystkie zawieszki wykonane ze złota, znaczniej rzadziej wybierane są te wykonane ze srebra. – W zeszłym roku sprzedaliśmy bardzo dużo małych, złotych aniołków, które kupowane były z okazji Pierwszej Komunii Świętej – mówi Magdalena Kuśniar. – W tym roku myślę, że będzie podobnie, ponieważ gusty naszych klientów nie zmieniają się z sezonu na sezon – kontynuuje.


Komunijne standardy

Pierścionki z brylantem są biżuterią, która kupowana jest zazwyczaj z okazji zaręczyn, jednak coraz częściej pierścionkami obdarowywane są dziewczynki idące do komunii. – Ostatnio dotarła do nas moda nakazująca pierwszy pierścionek wręczyć dziewczynce znacznie wcześniej niż z okazji zaręczyn, stąd, moim zdaniem, kupuje się je w prezencie na komunie – uważa Krzysztof Wieczerzak.

Oczywiście, pierścionki nabywane z okazji komunii są znacznie skromniejsze od tych zaręczynowych oraz nie mają zazwyczaj oczek z brylantów, jednak przeważnie są one złote i bardzo delikatne, aby nie szpeciły dłoni małej dziewczynki. Niekwestionowanym liderem wśród komunijnych prezentów są kolczyki. – Moi klienci najczęściej decydują się na małe, delikatne, z żółtego lub białego złota kolczyki, które mogą być samodzielnym prezentem lub dodatkiem do zawieszki i łańcuszka.

W związku z tym mamy w ofercie zarówno same srebrne i złote kolczyki, jak i komplety biżuterii – mówi Karolina Grzegorzewska, pracownica sklepu Goldart. – W tej dziedzinie bardzo trudno mówić o jakiejkolwiek modzie, ponieważ wszystko zależy od gustu wybierającego. Równie często klienci wybierają małe kwiatki na sztyfcie, jak i wiszące, duże kolczyki – dodaje.


Prezent na zamówienie

Rodzice i chrzestni bardzo często starają się ofiarować dziecku coś niepowtarzalnego i dlatego komponują specjalną, autorską biżuterię. Wykonana jest zazwyczaj z gotowych półfabrykatów, jednak często robione są także odlewy ze srebra w kształtach zamówionych przez klienta. Biżuteria taka nie cieszy się w Polsce dużą popularnością, jednak stopniowo sytuacja się poprawia. – Rzadko się zdarza, żeby klienci pytali o imożliwość indywidualnego zaprojektowania prezentu lub biżuterii z okazji pierwszej komunii – mówi Magdalena Kuśniar. – Takie prośby zdarzają się przy wyborze prezentu ślubnego, a nie komunijnego – dodaje. Rezygnując jednak z takiej oferty w naszym sklepie, nie należy zapominać, że biżuteria na zamówienie oznacza prestiż i elegancję.

Dewocjonalia w sklepie jubilerskim

Polska jest jednym z nielicznych krajów Unii Europejskiej, która może się pochwalić dużą sprzedażą wszelkiego rodzaju dewocjonaliów. Właśnie rozpoczyna się okres pierwszych komunii świętych, a w związku z tym wszyscy właściciele sklepów jubilerskich powinni zaopatrzyć się w wystarczającą liczbę złotych i srebrnych łańcuszków, medalików oraz krzyżyków Bardzo trudno wyobrazić sobie uroczystość komunii świętej bez obowiązkowych biżuteryjnych drobiazgów, które powinno posiadać każde dziecko.

Biżuteria komunijna to zarówno różaniec, medalik, krzyżyk a także łańcuszek do tego medalika, pierścionek, bransoletka czy kolczyki. To, z jakich materiałów będzie wykonana biżuteria komunijna, zależy od stopnia zamożności kupujących, jednak należy pamiętać, że w sklepie jubilerskim asortyment powinien być bardzo zróżnicowany. Sklepy jubilerskie powinny oferować swoim klientom dewocjonalia wykonane z różnych materiałów, od posrebrzanego metalu, poprzez srebro, aż do złota.


Moda komunijna

Od wielu lat najczęściej wybieraną biżuterią komunijną jest ta wykonana ze złota lub srebra, ponieważ tylko ona gwarantuje trwałość. Osoby kupujące komunijny prezent chcą także, aby był on elegancki oraz wartościowy. – W czasie majowych komunii odnotowujemy znaczny wzrost sprzedaży srebrnych i złotych łańcuszków – mówi Karolina Grzegorzewska, pracownica sklepu Goldart. – Należy pamiętać, że poświęcony w trakcie liturgii łańcuszek komunijny przeznaczony jest do codziennego noszenia i w związku z tym klienci bardzo często kupują dwa łańcuszki, jeden ze srebra, żeby nie stanowił zachęty dla złodziei, i drugi złoty, który dziecko będzie zakładało na wyjątkowe okazje – kontynuuje. Klienci wybierają przeważnie łańcuszki nieprzekraczające długości 45 centymetrów, najczęściej zamawianymi długościami są zawieszki mające 38, 40 i 42 centymetry.


Medalikowe szaleństwo

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, hitem w sprzedaży są i najprawdopodobniej będą tzw. papieskie medaliki. Mają one na awersie wizerunek Matki Boskiej, a na rewersie Jana Pawła II. – W zeszłym roku medaliki papieskie były najlepiej sprzedającymi się akcesoriami komunijnymi, klienci sklepów jubilerskich pytali tylko o nie – mówi Krzysztof Wieczerzak, właściciel hurtowni biżuterii w Nadarzynie. – Już teraz mogę powiedzieć, że bardzo dużo sklepów zamawia także medaliki z wizerunkiem Chrystusa, które sprzedają się znacznie lepiej niż tradycyjne krzyżyki – dodaje. Medaliki mają wyjątkowe znaczenie religijne i w związku z powyższym są najczęściej wybieranym prezentem komunijnym przez Polaków. Według tradycji chrzestni powinni dać dziecku symboliczną pamiątkę z pierwszej komunii i jak wynika z badań OBOP, jest to najczęściej medalik lub Pismo Święte. – Medaliki są najlepiej sprzedającym się artykułem z tak zwanej biżuterii religijnej. Klienci kupują je nie tylko z okazji komunii św., ale także chrztu czy ślubu – uważa Krzysztof Wieczerzak. – Dlatego też sklepy jubilerskie już w styczniu zamawiają dużą liczbę złotych i srebrnych medalików oraz łańcuszków, które z pewnością znajdą swoich nabywców – dodaje.

Drogocenny różaniec

Różaniec komunijny to znacznie więcej niż prezent komunijny, to narzędzie modlitwy. Wielu gości zapraszanych na komunię ofiarowuje dziecku pierwszy różaniec, który towarzyszyć mu będzie przez długie lata. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na wybór różańca wykonanego z drogocennych materiałów. Najpopularniejszym obecnie jest różaniec wykonany z hodowlanych pereł i srebra. – Moi klienci kupują różańce wykonane ze srebra i bursztynowych koralików, jednak nie należy ukrywać, że kupując taki prezent, należy liczyć się z wydatkiem co najmniej 300 złotych – mówi Magdalena Kuśniar, właścicielka sklepu JuART. Niektórzy kupują także różańce złote, jednak z uwagi na swoją cenę nie jest to prezent w Polsce bardzo popularny. – Wyjątkowo rzadko spotykam się z zamówieniem na złote różańce, niestety taka biżuteria w Polsce nie sprzedaje się – mówi Krzysztof Wieczerzak. Warto jednak zatroszczyć się, aby w sklepie jubilerskim znalazła się oryginalna biżuteria komunijna, która będzie w stanie skusić nawet najbardziej wymagającego klienta. Należy także pamiętać, że oferując swoim klientom komunijne ozdoby, musimy mieć w swojej ofercie również odpowiednie pudełka do ich opakowania. Okolicznościowe pudełko na różaniec jest zazwyczaj w kształcie książeczki do nabożeństwa lub serduszka. Natomiast pudełko na łańcuszek i medalik wykładane jest safianem i ozdobione zazwyczaj wizerunkiem hostii.

Nowa tradycja?

– W zeszłym roku wielu klientów pytało o pierścień dziewictwa. Nie wiem, czy moda przetrwa próbę czasu, jednak w tym roku wprowadziliśmy go do naszego sklepu – mówi Karolina Grzegorzewska reprezentująca Goldart. U nas pierścienie czystości funkcjonują jako pierścienie błogosławionej Karoliny. Na pomysł ich rozprowadzania wpadł ksiądz Zbigniew Szostak, a chętnych nie brakuje. Są ładnie wykonane ze srebra, widnieją na nich kwiaty lilii. Ich cena wynosi około 50 złotych. Moda na noszenie pierścienia czystości, nazywanego także pierścieniem dziewictwa, przyszła do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Pierścienie mają być znakiem, że nosząca go osoba postanowiła, zgodnie z chrześcijańskimi zasadami, wytrwać w czystości seksualnej aż do ślubu. – Nie wydaje mi się, żeby wielu klientów było zainteresowanych kupnem pierścienia czystości. Moim zdaniem zainteresowanie nimi w ubiegłym roku było przelotnym trendem, który zniknął równie szybko jak się pojawił – mówi Magdalena Kuśniar, właścicielka sklepu JuART. – W związku z tym w naszej ofercie zamiast nich znalazły się złote zawieszki z ulubionymi przez dzieci motywami zwierzątek i postaci bajkowych, które niezależnie od mody zawsze podobają się najmłodszym – kontynuuje.

Komunijni klienci

Mimo że moda ciągle się zmienia, to złota i srebrna biżuteria ciągle jest jednym z najczęściej wybieranych prezentów komunijnych. Osoby ją kupujące zazwyczaj widzą w niej pamiątkę po tym niezwykłym w życiu dziecka wydarzeniu. Tak więc wszyscy właściciele sklepów jubilerskich mogą z całą pewnością liczyć na szturm klientów szukających prezentów komunijnych. Dlatego też warto zapoznać się z ofertami hurtowników, którzy starają się być na bieżąco z modą i wyczuwać wszystkie, nawet najmniejsze trendy, aby zadowolić swoich odbiorców. Hurtownie przygotowały całą masę “komunijnego asortymentu”, od medalików, na ozdobnych pudełkach kończąc. – W swojej ofercie mamy zarówno srebro i złoto, jak i metale posrebrzane, ponieważ w przypadku prezentów komunijnych często nie liczy się jakość produktu, a tylko jego funkcjonalność – mówi Krzysztof Wieczerzak. – Pojęcie biżuteria komunijna obejmuje zestaw wszystkich dodatków, w jakie wyposażamy dziecko idące do pierwszej komunii, dlatego jestem pewien, że w tym sezonie nie grozi nam w tej dziedzinie kryzys ekonomiczny – dodaje.