Rynek wtórny maszyn i narzędzi jubilerskich w naszym kraju niemal nie istnieje. Maszyny odsprzedane są po znajomości i rzadko można spotkać się z atrakcyjną ofertą sprzedaży starego sprzętu jubilerskiego. A popyt na tego typu usługi wśród polskich złotników jubilerów jest duży.
Każdy przedmiot bowiem, który trafia na rynek wtórny, w bardzo krótkim czasie znajduje kupca. Wszelkie narzędzia i maszyny jubilerskie, wyprzedawane z zamykanych zakładów jubilerskich, natychmiast znajdują nowych właścicieli. Wszystko za sprawą ogromnych kosztów, jakie pociąga za sobą kupno nowych maszyn jubilerskich. Warto zauważyć, że na polskim rynku z roku na rok pojawia się coraz więcej przedstawicieli handlowych, którzy umożliwiają kupno starych maszyn jubilerskich z zachodu Europy.
Wyciągi i palniki sprzedają się najlepiej
Na rynku wtórnym pojawiają się wszystkie maszyny, narzędzia i meble jubilerskie, które znajdują się na wyposażeniu zakładu jubilerskiego. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się wszelkiego rodzaju wyciągi jubilerskie, które służą do odsysania opiłków i pyłu przy stanowisku obróbki. Zakup takiego profesjonalnego urządzenia wiąże się z dużym wydatkiem, dlatego też gros osób chciałoby móc zaopatrzyć się w specjalistyczny sprzęt, przeznaczając na niego jak najmniej środków finansowych. Każdy używany przyrząd, którym można samodzielnie tworzyć bądź reperować biżuterię, znajduje się sferze zainteresowania osób zawodowo związanych z branżą jubilerską. Chętnych interesują palniki, wieszaki na żeliwnej podstawie, powiększarki czy urządzenia do kształtowania obrączek i pierścionków. – Najlepiej sprzedają się wyciągi jubilerskie i palniki, gdyż dzięki nim można swobodnie tworzyć biżuterię – mówi Magdalena Kopczyńska, pracownik sklepu Labdam. – Są one także stosunkowo drogie na rynku pierwotnym i wiele osób, chcąc zaopatrzyć swój warsztat w potrzebne urządzenia, woli sięgnąć po przedmioty, które kiedyś służyły komuś innemu – dodaje. Warto bowiem zauważyć, że osobami zainteresowanymi kupnem narzędzi i maszyn jubilerskich na rynku wtórnym są przede wszystkim jubilerzy posiadający własne punkty oraz projektanci biżuterii, którzy tworzą unikatowe egzemplarze biżuteryjne.
Popyt większy niż podaż
Na rynku wtórnym zainteresowanie klientów kupnem narzędzi i maszyn jubilerskich znacznie przekracza ofertę. Dlatego też w ostatnim czasie część firm zdecydowała się na sprowadzanie używanych maszyn i narzędzi jubilerskich zza naszej zachodniej granicy. Sprowadzany sprzęt cieszy się takim samym zainteresowaniem wśród klientów jak rodzime narzędzia. – Rynek wtórny maszyn i narzędzi jubilerskich jest bardzo chłonny – mówi Marian Kwiatkowski, importer maszyn jubilerskich. – Jeszcze długo nie zdołamy zaspokoić oczekiwań naszych klientów – przewiduje. Jak podkreślają jubilerzy, na narzędzia jubilerskie może pozwolić sobie niemal każdy, jednak zakup profesjonalnej maszyny jubilerskiej wiąże się z wydatkiem, na który pozwolić mogą sobie tylko nieliczni przedstawiciele branży. Maszyny używane bywają nawet o 50 proc. tańsze niż nowe, które możemy znaleźć w sklepach, a ich jakość i możliwości eksploatacyjne są nienaganne. Każdy sprzedawca używanego sprzętu udziela bowiem klientowi trzymiesięcznej gwarancji tzw. rozruchowej, która umożliwia sprawdzenie maszyny i w razie jakichkolwiek nieprawidłowości zwrócenie jej i odzyskanie pieniędzy. Wyma gania klientów – Osoby zainteresowane kupnem używanych narzędzi i maszyn jubilerskich można podzielić na dwie grupy – mówi Magdalena Kopczyńska. – Pierwsza grupa osób chce wyposażyć swój zakład jubilerski, aby móc rozpocząć własną działalność i tworzyć biżuterię, druga to funkcjonujący od wielu lat na rynku jubilerzy, którym zależy na zmianach w swoim warsztacie – wyjaśnia. Pierwsza i druga grupa klientów ma swoje preferencje. Początkujący jubilerzy i projektanci chcą kupować stoły jubilerskie i podstawowe narzędzia, a wieloletni uczestnicy rynku są zainteresowani maszynami, które usprawnią ich pracę i spowodują, że do ich salonów jubilerskich będzie przybywało więcej klientów detalicznych.
Znaleźć najlepszą ofertę
Pomimo że rynek wtórny narzędzi i maszyn jubilerskich cieszy się dużym zainteresowaniem klientów, bardzo trudno znaleźć oferty sprzedaży używanego sprzętu. Na polskim rynku ciągle brakuje wyspecjalizowanych firm, które zajmowałyby się sprzedażą narzędzi, mebli i maszyn. Firmy oferujące używane akcesoria jubilerskie traktują tę działalność jako dodatkową. Osobom chcącym kupić używane meble czy narzędzia pozostaje zazwyczaj czytanie ogłoszeń drobnych w gazetach lokalnych bądź obserwowanie aukcji internetowych. Jednak jeśli rynek wtórny będzie rozwijał się tak dynamicznie jak dotychczas, to można mieć nadzieję, że niebawem pojawią się firmy zajmujące się sprzedażą używanego sprzętu jubilerskiego. – Jubilerzy i projektanci najczęściej dowiadują się o likwidacjach zakładów jubilerskich pocztą pantoflową i natychmiast składają swoje oferty – mówi Magdalena Kopczyńska. – Zamykane zakłady jubilerskie już w momencie zakończenia działalności mają sprzedane wszystkie akcesoria – dodaje. Często zdarza się także, że osoby, które posiadają niepotrzebne akcesoria jubilerskie, zostawiają swoje oferty w szkołach i ośrodkach kształcących przyszłych projektantów biżuterii i jubilerów. – Posiadanie własnego stołu jubilerskiego wraz z podstawowymi narzędziami powoduje, że młodzi ludzie mogą próbować swoich sił w branży jubilerskiej – mówi Kajetan Mroziak, eksporter sprzętu jubilerskiego. – Jednak coraz częściej zdarza się, że zakup profesjonalnego sprzętu następuje już w momencie, gdy młody artysta chałupniczo stworzy i sprzeda parę sztuk biżuterii. Powoduje to, że niepotrzebnie wywarzają dawno otwarte na oścież drzwi – dodaje.
Rozwój rynku – nowe podmioty
W Polsce sprzedaje się coraz więcej używanego sprzętu jubilerskiego z zagranicy, szczególnie z Niemiec. Importerzy bardzo często przywożą maszyny na zamówienie klienta. Na naszym rynku nie działają jeszcze platformy informacyjne, na których można byłoby uzyskać informacje na temat sprzedawanych używanych maszyn i narzędzi jubilerskich. Warto pamiętać, że zainteresowaniem klientów cieszy się każdy sprzęt, który można znaleźć w zakładzie jubilerskim. – Po zainteresowaniu klientów używanymi maszynami jubilerskimi można wyciągnąć wniosek, że rynek jubilerski stale się rozwija, a jubilerzy starają się być profesjonalistami w każdym calu – mówi Marian Kwiatkowski.
Zysk z ma szyn
Naprawa biżuterii, jej konserwacja, rozciągnięcie bądź zmniejszenie pierścionków czy obrączek – to wymagania, jakie stawiają przed jubilerami klienci. A do tego celu potrzebne są maszyny i narzędzia jubilerskie. Dlatego też inwestycja we własne urządzenia może spowodować wzrost zysków w salonach i warsztatach jubilerskich. Właściciele salonów jubilerskich muszą pamiętać, że ich punkty nie są tylko sklepami, w których oferowana jest piękna biżuteria. W opinii klientów w salonie jubilerskim można bowiem nie tylko kupić unikatową biżuterię, ale także liczyć na kompetentną pomoc w zakresie wyceny biżuterii i jej naprawy. Jubiler, w powszechnym odczuciu klientów, to osoba, która zna się na biżuterii. Jednak nie wszystkie wymagania klientów jubilerzy będą mogli spełnić bez posiadania odpowiednich narzędzi i maszyn. – Klienci oczekują od jubilera, że będzie specjalistą od biżuterii – mówi Michał Wroński, właściciel salonu jubilerskiego Eldorado. – Nie tylko musimy znać się na kamieniach szlachetnych, ale także powinniśmy umieć naprawić i odrestaurować starą biżuterię oraz określić jej wiek i wartość rynkową – dodaje. Aby móc zadowolić klientów, jubilerzy muszą się stale dokształcać oraz posiadać w swoim zakładzie specjalistyczne narzędzia, które znacznie ułatwiają im pracę.
Podstaw owy asortyment
Jubilerzy zazwyczaj w swoich salonach posiadają podstawowe narzędzia, dzięki którym mogą wykonywać swoją pracę. Jednak coraz częściej można spotkać się z zakładami, do których jubilerzy dokupują maszyny znacznie bardziej zaawansowane technologicznie i podstawowy sprzęt jubilerski. Zależy im, aby sprzęt, który posiadają w swoim salonie, był nowoczesny i pozwalał im na spełnienie oczekiwań nawet najbardziej wymagających klientów. – Jubilerzy zamawiają silniki jubilerskie, które umożliwiają osadzanie kamieni, młotkowanie, wykonywanie faktur na biżuterii – opowiada Kajetan Mroziak. – Znacznie częściej niż w latach ubiegłych jubilerzy zamawiają mikrospawarki, nowoczesne lutownice czy lasery – dodaje. Nowoczesne maszyny umożliwiają jubilerowi wykonywanie skomplikowanych prac przy biżuterii. Na przykład najnowsze mikrospawarki są urządzeniami, dzięki którym bez trudu można spawać elementy z metali szlachetnych, dowolnie dodawać metalu przy odbudowie kształtu lub wypełniać porowatości. Umożliwiają one także łączenie metali szlachetnych, stali nierdzewnej, tytanu czy stopy cyny. Maszyna pozwala łączyć metale wszędzie tam, gdzie lutowanie jest utrudnione lub wprost niemożliwe. – Jubilerzy zainteresowani są coraz bardziej zaawansowanym technologicznie sprzętem jubilerskim – stwierdza Kajetan Mroziak. – Zauważyli, że jest to inwestycja, która przynosi zyski – tłumaczy.
Wzrost znaczenia salonu
– Salony jubilerskie nie mogą w dalszym ciągu odgrywać roli sklepów z biżuterią – uważa ekonomista Marek Nowotnik. – Muszą stać się specjalistycznymi punktami, w których można obcować ze sztuką biżuteryjną, kupić piękny drobiazg, ale także poszerzyć swoją wiedzę na temat biżuterii oraz naprawić starą biżuterię czy dowiedzieć się o niej czegoś więcej – dodaje. Właściciele salonów jubilerskich zauważyli, że muszą wyróżniać się na rynku czymś więcej niż tylko posiadaniem w swoim salonie biżuterii. Dzięki inwestycjom w swoje punkty i zakupowi specjalistycznych narzędzi do pracy podjęli walkę o klienta z galeriami, które w ostatnim czasie opanowały polskie ulice. – W galeriach można kupić piękną biżuterię – mówi Michał Wroński. – Salony jubilerskie to coś więcej, u jubilera można dowiedzieć się czegoś więcej o posiadanej biżuterii, zreperować pierścionek, który stanowi rodzinną pamiątkę, czy zamówić parę unikatowych obrączek – wyjaśnia. Jubilerzy nie mogą stać się tylko sprzedawcami biżuterii, muszą posiadać niezbędną wiedzę, aby mogli ją dowolnie przekształcać i tworzyć.
Urządzenia, które zmieniają oblicze biżuterii
Inwestycja w specjalistyczne narzędzia jubilerskie może przynieść właścicielom salonów jubilerskich zyski i sprawić, że pozyskają oni nowych klientów. Zakup maszyn i otwieranie nowych perspektyw rozwoju dla swojej działalności to także większa szansa na stanie się konkurencyjnym graczem na rynku jubilerskim. Warto więc przeszukiwać ofertę firm specjalizujących się w sprzedaży maszyn i urządzeń jubilerskich na rynku wtórnym. Kupno narzędzi jest niezbędne dla rozwoju własnej firmy. Właściciele salonów jubilerskich muszą zdawać sobie sprawę, że bez nich ich oferta nie będzie konkurencyjna na rynku. Klienci bowiem coraz częściej wybierając biżuterię, decydują się na jej zakup za pośrednictwem internetu, a do salonu jubilerskiego udają się, aby stworzyć nietuzinkową ozdobę albo naprawić posiadane kosztowności. Aby spełnić ich oczekiwania, w salonach i warsztatach jubilerskich muszą znajdować się nowoczesne maszyny jubilerskie.