Przeglądasz dział AKTUALNOŚCI (id:116) w numerze 02/2019 (id:172)
Ilość artykułów w dziale: 6
|
|
Ogromny sukces 36. edycji targów HKTDC Hong Kong International Jewellery Show (28 lutego-4 marca), które do centrum wystawienniczego Hong Kong Convention and Exhibition Centre przyciągnęły 55 tys. odwiedzających (wyłącznie biznes) ze 141 krajów i regionów. Od 28 lutego do 4 marca równolegle do targów w centrum wystawienniczym Asia World-Expo odbyła się szósta edycja targów HKTDC Hong Kong International Diamond, Gem & Pearl Show. Łącznie na obydwu imprezach kupcy mogli zapoznać się z ofertą ponad 4,6 tys. wystawców.
Targom towarzyszyły liczne pokazy mody, spotkania networkingowe oraz seminaria o trendach, certyfikatach jakości, technologiach oraz strategiach marketingowych w branży jubilerskiej. Na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród kupców,w nadchodzącym roku na największy wzrost sprzedaży może liczyć biżuteria modowa, w drugiej kolejności biżuteria artystyczna, następnie biżuteria ślubna i na specjalne okazje oraz wyroby jubilerskie o wysokiej wartości. Za najpopularniejsze materiały w 2019 r. uznano białe i różowe złoto, platynę oraz żółte złoto, a jeśli chodzi o kamienie i minerały, to na pozycji lidera uplasowały się niezmiennie diamenty (według 54 proc. respondentów), akwamaryn 18 proc., jadeit 17 proc. oraz perły 15 proc. Polskę wśród wystawców reprezentowało 12 firm jubilerskich w większości specjalizujących się w artystycznej biżuterii z bursztynem.
W maju Legnica znów będzie oddychać srebrem – 1 maja rozpoczyna się Legnicki Festiwal Srebro 2019, który potrwa do 9 czerwca. W programie jak zwykle wiele wystaw biżuteryjnych i wydarzeń towarzyszących.
Głównym wydarzeniem festiwalu pozostaje Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, w tym roku organizowany pod hasłem „Srebro”, mającym podkreślić jubileuszowy charakter obchodzącego swoje 40-lecie festiwalu. Organizator imprezy, Galeria Sztuki w Legnicy, zaprasza artystów do udziału w konkursie, a wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Legnicy w dniach kulminacji festiwalu – 17 i 18 maja 2019 r. Prace konkursowe można nadsyłać do 1 kwietnia br., a regulamin i więcej informacji można znaleźć na stronie festiwalu: silver.legnica.eu. Do zobaczenia!
Tekst przewodni konkursu: Pretekst jest zawsze istotny
Pretekst do podjęcia decyzji, do twórczego zaangażowania, do ujawnienia własnego zdania. Proponując konkursowe hasła/tematy/ uzasadnienia, corocznie szukaliśmy takich właśnie pretekstów, licząc, że staną się źródłem inspiracji, interakcji, ingerencji – twórców, odbiorców, obserwatorów. W ostatnich latach wspólnie zastanawialiśmy się nad: znaczeniem rytuałów (2012), społecznym i osobistym podłożem buntu (2013), kanonem klasyki (2014), barierami i transgresjami, jakie tworzą granice (2015), fenomenem miasta (2016), składnikami kulturowej tożsamości (2017) i wreszcie zjawiskiem iluzji w sztuce (2018). W tym roku postanowiliśmy nie poszukiwać pretekstu. Zmaterializował się sam (choć przecież był z nami nieustannie od 1979 r. – przez całe 40 lat historii legnickich festiwali srebra i wystaw autorskiej biżuterii). I właśnie dlatego jest tak istotny i wciąż aktualny.
Srebro /Argentum
Temat wymagający powrotu do źródeł, skupienia, cierpliwości i uwagi, wykonawczej perfekcji, reinterpretacji pojęcia „metal szlachetny” – w swojej fizycznej, chemicznej, historycznej, kulturowej, merkantylnej lub symbolicznej wartości.
W cyklu „Wystawa w otwartej szafie” 2 marca odbyło się otwarcie kolejnej wystawy autorskiej. Swoją realizację i myśl o biżuterii, opatrzoną bardzo ważnym komentarzem, pokazał Michał Fatyga
Kilkanaście prac, których centralną część stanowił w różny sposób rozdzielony obiekt centralny, było pretekstem do przywołania mocnego cytatu. Wśród nich były zdania zaczerpnięte z myśli Jana Józefa Lipskiego, Alberta Einsteina, Ryszarda Kapuścińskiego, Tomasza Jastruna, abp. Desmonda Tutu, ale również J.R.R. Tolkiena i serialowego dr. House’a. To nie jest wystawa „kolorowa”, to prezentacja z przesłaniem, udowadniająca, że biżuteria może być emocjonalna, pobudzająca refleksję publiczności, po prostu mądra. Nawet wówczas, gdy nie jest designerska, kolorowa, szlachetna w materiałach – prace Michała Fatygi zostały wykonane ze srebra i trocin.
Podczas wernisażu zrodziła się refleksja, że biżuteria może być piękna, droga i szlachetna w swym wykonaniu (od wieków), designerska w klimacie i teorii przełomu XX i XXI wieku, ale jej nieuniknioną przyszłością będzie ozdoba, być może bardzo prosta, ale niosąca istotną myśl i treść. Biżuteria inteligentna. Nowa w komunikacji XXI wieku, nieczerpiąca z klimatów wymęczonych przez dziesięciolecia. Michał Fatyga chyba to czuje i nie tylko z piasku i trocin chce budować swoje prace, ale przekazuje też bardzo osobisty stosunek do odbiorcy. Prawda, że nie do każdego odbiorcy. Jedynie do tych, którzy nie tylko na formę zwrócą uwagę przelotnym spojrzeniem… Bo „…mimo reanimacji, człowiek zmarł…”
Zapraszamy wszystkich złotników do spotkania, które może stać się wyjątkowym. Po raz dziewiąty ci ze złotniczej braci, którzy poprzez swoją pracę chcą wyrazić swoje zdanie, spotkają się w miejscu, które jest bardzo ważne. To Galeria YES w Poznaniu. I to spotkanie nastąpi niebawem, gdyż wernisaż, dyskusja i wymiana myśli naszym złotniczym językiem rozpocznie się już 4 kwietnia.
Zawsze warto do Galerii YES przyjechać, ale tym razem będzie nieco głośniej. Kilkudziesięciu autorów z kraju i z zagranicy doceniło pomysł przedstawienia „biżuterii z komunikatem”, chciało coś powiedzieć publicznie, i to w sposób wyjątkowy – poprzez swoją złotniczą realizację. Po miesiącach rozwoju projektu to naprawdę mocny i różnorodny przekaz. Tak mocny, że nawet zorganizował kilka osób, które bardzo go „nie lubią” i dają temu kuluarowy wyraz. Czyli jest „dyskusyjnie”, choć tych ukrytych form wypowiedzi w projekcie jakoś nie przewidzieliśmy. Przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby krytykować projekt publicznie. I jest jeszcze kilka innych osób, które rozpoczynają starania, aby wystawa odbyła się też u nich.
W kraju i za granicą (szczegóły niebawem, na stronie www.moimzdaniem.info). Dziś na pewno możemy już zaprosić do miejsca, w którym w ostatnich latach działo się bardzo wiele. W czasie maksymalnej frekwencji odwiedzających, w lipcu i sierpniu br., projekt „Moim zdaniem…” zaprezentuje się w salach Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. W tych samych murach, gdzie na przełomie lat 2015 i 2016 została pokazana największa powojenna wystawa współczesnej sztuki złotniczej. A była to kolekcja Magdy Marii Kwiatkiewicz. To, po Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym, kolejna placówka muzealna doceniająca projekt.
A przed nami kolejne pokazy muzealne. Z kolei w czerwcu spotkamy się w miejscu, w którym projekt rozpoczął swoją drogę – na targach Jubinale w Krakowie 13-15 czerwca. Galeria YES, poprzez osobę Marii Magdaleny Kwiatkiewicz, jej działania, kolekcję i świadomość, czym jest biżuteria i sztuka złotnicza, jest jednym z najważniejszych miejsc, w których można się spotkać. Kilkudziesięciu autorów będzie tego dnia chciało przekazać swoje myśli i emocje. A jeżeli chcesz włączyć się do projektu i chcesz, aby twoje zdanie zostało usłyszane/ zobaczone – zapraszamy. Dołączyć do wystawy można w każdej chwili.
Możesz zdążyć nawet do Poznania. Katalog otwierający wystawę doczekał się już czterech uzupełnień, folder „Uzupełnienie 5” zostanie zaprezentowany 4 kwietnia. A kolejna publikacja papierowa – już w czerwcu. Termin nadsyłania prac, które zostaną sfotografowane i opublikowane dzięki PB Studio, to koniec maja. Chcesz coś powiedzieć? Masz coś do powiedzenia? Czy tylko chcesz zdobić i zarobić?
27 lutego odbyła się premiera nowej kolekcji biżuterii W. Kruk. Roślina ohelo stała się inspiracją dla autorskiej kolekcji Ewy Chodakowskiej. Wykonana ze złota, srebra i mosiądzu biżuteria stanowi kompozycję motywów charakterystycznych dla wulkanicznej jagody oraz emblematu Ohelo (OH). Jest symbolem zmiany i wytrwałości w dążeniu do realizacji marzeń, nawet w najtrudniejszych warunkach.
Ohelo Ewy Chodakowskiej jest siódmą kolekcją ambasadorską W. Kruk. Dotychczas powstały kolekcja autorska Przyjaźń Magdaleny Cieleckiej i Mai Ostaszewskiej, Freedom oraz Freedom Wolf Edition Martyny Wojciechowskiej, Eos autorstwa Alicji Bachledy-Curuś, Vis, do której inspiracje stworzyła Kinga Rusin, oraz Vocalise zaprojektowana we współpracy z Anną Marią Jopek. W kolekcji Ewy Chodakowskiej główną rolę odgrywa jagoda ohelo, odwzorowana w wersji bezkamieniowej oraz w naturalnym turkusie i mineralitach. Zaprezentowano je w kolorach wulkanicznej czerni oraz pożądanym w tym sezonie odcieniu koralowej czerwieni, gorącej jak lawa.
Na polskim rynku jubilerskim pojawiła się możliwość zakupu biżuterii dawnej podczas prowadzonych raz w miesiącu licytacji. Dom aukcyjny Eppli proponuje wszystkim podmiotom gospodarczym funkcjonującym na polskim rynku jubilerskim możliwość zakupu biżuterii dawnej po bardzo okazyjnych cenach
Eppli od lat współpracuje ze złotnikami i jubilerami, którzy dostrzegli nowe możliwości, jakie stwarza aukcja biżuterii dawnej. Centrum Eppli zlokalizowane jest Stuttgarcie. Towary aukcyjne są wystawiane w danym domu aukcyjnym do wglądu. Zainteresowane osoby mogą składać pisemne oferty, brać udział w aukcji lub licytować na żywo ze swojego domowego komputera.