Artykuły z działu

Przeglądasz dział WYSTAWA (id:138)
w numerze 04/2018 (id:167)

Ilość artykułów w dziale: 1

pj-2018-04

Związmek między pudełkiem a biżuterią

W Galerii GEDOK w Stuttgarcie zorganizowana została niezwykle ciekawa wystawa prac artystów plastyków i złotników „Jewellery in Case”, na której zaprezentowana została ich współpraca w tworzeniu biżuterii i opakowania do niej. Artyści złotnicy oraz rzeźbiarze i plastycy nawiązali współpracę, w wyniku której powstały doskonale skomponowane dzieła sztuki plastycznej. Wystawa była elementem Munich Jewellery Week: Schmuck und Hülle.

pj-2018-06a-26

Współbrzmienie biżuterii i opakowania zostało osiągnięte dzięki doskonałej współpracy między twórcami. A celem, jaki postawiono przed uczestnikami, było osiągnięcie idealnej harmonii między dziełem jubilerskim i uwypuklającym jego walory opakowaniem.

Dążenie do doskonałości

Artyści, stając przed bardzo trudnym zadaniem, jakim bez wątpienia jest stworzenie harmonii między biżuterią a opakowaniem, w którym zostanie ona zamknięta, musieli poszukiwać złotego środka. W obiektach zaprezentowanych podczas wystawy widać pracę artystów, która przede wszystkim polegała na przedefiniowaniu pojęcia biżuterii. Artyści zaczęli ponownie zastanawiać się nad związkiem między biżuterią, artystą i odbiorcą. Taka redefinicja była obowiązkowa, aby ukazać biżuterię zamkniętą w pudełku jako samodzielne dzieło sztuki, które musi oddziaływać na odbiorcę. Jak czytamy w materiałach organizatora, niezwykle trudne było także wypracowanie wspólnego punktu widzenia między złotnikiem a rzeźbiarzem.

Artyści musieli bowiem wzajemnie przekonać się do swoich racji, wspólnie zaprojektować obiekt, który ze zdwojoną siłą miał wpływać na odbiorcę. Mimo trudności efekty pracy artystów są imponujące. Udało się bowiem stworzyć duety artystów, którzy za pośrednictwem swojej sztuki wysyłają światu wspólny komunikat. Należy podkreślić, że artyści tworzyli swoje działa rozpoczynając od zera. Ich zadaniem było zaprojektowanie i pudełka, i biżuterii w taki sposób, aby ich wspólne dzieło stało się samodzielnym dziełem sztuki. I większości się to udało. Dzieła powstałe w wyniku kooperacji artystów stanowiły samodzielną całość i tworzyły narrację, która potrafiła wciągnąć zwiedzającą wystawę publiczność.