III Festiwal Krzemienia Pasiastego
III Festiwal Krzemienia Pasiastego w Sandomierzu 9 września rozpoczęła konferencja naukowa zorganizowana w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu pod hasłem „50 lat krzemienia pasiastego w biżuterii”. Otwarcia konferencji dokonała w imieniu dyrektora Muzeum Zamkowego Kinga Kędziora-Palińska oraz prof. Anna Szylar, prezes Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego, które przy wsparciu dotacji z urzędu miejskiego było głównym organizatorem wydarzenia.Przez cały weekend sandomierzanie oraz przebywający w mieście turyści mogli przenieść się w czasie do neolitu za sprawą wioski neolitycznej, która stacjonowała przy skwerze Marcina z Urzędowa, naprzeciwko Zamku Królewskiego. Podczas widowiska uczestnicy mogli się dowiedzieć, jak żyli, ubierali się i czym dysponowali dawniej ludzie, a także jak wykonywali codzienne czynności.
Wystawy biżuterii
W piątek zorganizowany został pokaz mody z krzemieniem pasiastym w roli głównej oraz teatr ognia. W wydarzeniu wziął udział Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza, który zainicjował powtórne pojawienie się Festiwalu Krzemienia Pasiastego w kalendarzu imprez miejskich.
Podczas pokazu, który odbył się na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu, została zaprezentowana kolekcja Fundacji Artystycznej GA MON autorstwa Justyny Gamoń-Wesołowskiej, inspirowana krzemieniem pasiastym. Ponadto została zaprezentowana biżuteria sandomierskich twórców: Andrzeja Wilka, Cezarego Łutowicza, Ryszardy i Kamila Krzesimowskich oraz Mariusza Pajączkowskiego. Twórcy ci od wielu lat angażują się w promowanie krzemienia pasiastego, posiadają swoje galerie oraz pracownie na Rynku Starego Miasta, a ich działalność jest bardzo ważna dla miasta.
Statuet ka Amb asadora Optymizmu
Sobotni wieczór był również okazją do świętowania 50-lecia krzemienia pasiastego w biżuterii. Z okazji tego jubileuszu po raz drugi samorząd miejski przyznał statuetkę Ambasadora Optymizmu. Uroczysta gala była także pretekstem do uhonorowania 50-letniej pracy twórczej Cezarego Łutowicza. Ambasadorami krzemienia pasiastego w tym roku zostali producent oraz ekipa serialu „Ojciec Mateusz”.
Kolejną bardzo ważną częścią wydarzenia było wręczenie Cezaremu Łutowiczowi statuetki wykonanej przez jego przyjaciela Andrzeja Wilka z okazji 50-lecia pracy twórczej oraz działań promujących w Polsce i poza jej granicami krzemienia pasiastego. Podziękowania na ręce jubilata złożył burmistrz Marcin Marzec, który podkreślił niezwykle ważne miejsce Cezarego Łutowicza w społeczności miasta. Ostatnim, zamykającym akcentem Festiwalu Krzemienia Pasiastego był koncert Łukasza Jemioły – wokalisty, gitarzysty, kompozytora i autora tekstów – od lat czynnie koncertującego, odnoszącego sukcesy na międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach muzycznych.
Na podstawie materiałów prasowych