Uwaga na szafiry Tanusorn
dr Włodzimierz ŁapotLaboratorium Gemmologiczne Uniwersytet Śląski
Bangkok to bez wątpienia jedno z ważniejszych światowych centrów obrotu kolorowymi kamieniami jubilerskimi. Na taką pozycję stolicy Tajlandii złożyło się szereg przyczyn. Jedną z nich z pewnością jest usytuowanie geograficzne, sprzyjające dynamicznemu rozwojowi miasta.
To tutaj biorą także p o c z ą t e k s z l a k i prowadzące do światowej sławy złóż rubinów i szafirów usytuowanych w Burmie (Mogok, Mong Hsu), Kambodży (Pailin), Wietnamie (Luc Yen, Quy Chau) i Tajlandii (Kanchanaburi, Battambang). To tutaj też odbywają się wielkie targi jubilerskie przyciągające uwagę światowych marek. Nie dziwi zatem, że to również tutaj już od kilku dziesięcioleci rozwijane są na coraz większą skalę coraz to doskonalsze sposoby traktowania kolorowych kamieni jubilerskich, w szczególności rubinów i szafirów.
Specjalne traktowanie kamieni
Niektóre z tych praktyk spowodowały, szczególnie w ostatnich latach, niemałe zamieszanie w handlu tymi kamieniami. Informacje o procederze traktowania korundów znalazły się także na łamach „Polskiego Jubilera” („PJ” 3/2009, „PJ” 5/2009). Jednak mijające miesiące i lata przynoszą kolejne „nowości” w tej dziedzinie, o których warto powiadomić czytelników „Polskiego Jubilera”. Z pewnością należą do nich praktyki traktowania szafirów szkłem ołowiowym barwionym kobaltem. Od pewnego czasu szafiry poprawione w ten sposób zaczęły pojawiać się z coraz większym nasileniem w obrocie rynkowym, a ich pierwotnym źródłem jest Tajlandia. Wprawdzie nie ma ich jeszcze zbyt wiele, ale warto być czujnym.
Nie szafiry, a szkło barwione na niebiesko
Pierwsza oficjalna informacja o nowej technice poprawiania szafirów została podana w październiku 2007 przez prof. Pornsawat Watanakul, doradcę technicznego laboratorium The Gem and Jevelry Institute of Thailand (GIT) w Bangkoku, na posiedzeniu Laboratory Manual Harmonization Committee (CIBJO LMHC) w Nowym Jorku. Według tej informacji, w regionie Kanchanaburi (Tajlandia), niebieskie szafiry o nazwie „Super Diffusion Tanusorn” są od pewnego czasu szeroko rozpowszechniane.
[...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).
Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
Prenumeratę możesz zamówić:
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
|
Włodzimierz Łapot