Szkoły branżowe
Do marca 2018 r. będą przygotowane przepisy, których celem jest stworzenie nowoczesnych szkół branżowych.W konsultacje nad reformą bardzo aktywnie zaangażował się Związek Rzemiosła Polskiego, który podnosił problemy branży jubilerskiej i złotniczej.
Nowe zasady będą zn ane na wiosnę
Ministerstwo Edukacji Narodowej prowadziło konsultacje środowiskowe zmian w kształceniu zawodowym z pracodawcami i stowarzyszeniami zawodowymi. Podczas spotkań dyskutowano na temat zawodów oraz branż, w których należy prowadzić kształcenie młodych ludzi. Zastanawiano się również nad sposobami weryfikacji wiedzy oraz umiejętności uczniów. Poruszano także kwestie finansowania kształcenia przez pracodawców i MEN. Na szkolnictwo branżowe i techniczne rząd przeznaczył 9 mld zł subwencji oświatowej. Z założeń ministerstwa wynika, że szkoła branżowa ma być szkołą zbudowaną na wzorze niemieckim, w którym przyszły pracodawca ma wpływ na program kształcenia przyszłego pracownika oraz uczestniczy czynnie w jego edukacji.
Zgodnie z założeniami, pracodawca stanie się egzaminatorem oraz będzie przygotowywał pod swoje potrzeby podstawę programową. MEN stworzyło ramy prawne pozwalające pracodawcom na uruchomienie klasy bądź założenie szkoły branżowej. Ministerstwo zmieniło również Kartę nauczyciela oraz uwolniło pensje nauczycielowi, który u [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).
Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
Prenumeratę możesz zamówić:
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
|