Elekroformowany bursztyn
Rozmowa z Błażejem Prokopiukiem, projektantem i autorem biżuterii artystycznej. Prokopiuk sztukę złotniczą zaczął zgłębiać w Wytwórni Antidotum, którą ukończył w 2015 r. Naukę kontynuuje na własną rękę, jak i z pomocą przyjaznych dusz. Obecnie prowadzi kursy z zakresu technik wytrawiania i ich zastosowania wraz z tradycyjnymi technikami złotniczymi w Wytwórni Antidotum. Od 2014 roku członek Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Od roku 2015 członek Rady Programowej STFZ. Twórca, właściciel i projektant marki ProKreate. Współczłonek grupy artystycznej Dwie Plus Jeden.Polski Jubiler: Jak zaczęła się pana przygoda z biżuterią?
Błażej Prokopiuk: Był to proces. Zawsze lubiłem coś tworzyć. I to tak ewoluowało. Najpierw zająłem się szyciem, później modelarstwem. Pewnego dnia w moje ręce wpadała instrukcja „jak zrobić pierścionek”. Tak zainteresowałem się metalem jako materią. Zacząłem szukać szkoły, w której mógłbym nauczyć się zawodu. I trafiłem do Wytwórni Antidotum, gdzie ukończyłem trzyletni kurs złotniczy, a następnie do Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, w której teraz kończę studia podyplomowe. Stale poszukuję, eksperymentuję.
Jak jest pana stosunek do bursztynu?
W ciągu ostatnich kilku lat bardzo się zmienił. Na początku mojej drogi zawodowej kojarzył mi się z „biżuterią starszych pań”. Jednak praca z nim sprawiła, że całkowicie się na niego otworzyłem a nawet zacząłem eksperymentować, szukając swojego sposobu wypowiedzenia się za jego pośrednictwem. Po latach poszukiwań udało mi się znaleźć przepis na bursztyn, czyli elektroformowanie bursztynu (nakładanie powłok galwanotechnicznych na bursztyn). Z tego co wiem, nikt w Polsce nie robi opraw bursztynu w taki sposób. Udało się dzięki tej technice stworzyć kolekcję biżuterii Alchemia, która swoją premierę miała podc [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).
Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
Prenumeratę możesz zamówić:
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
|
Rozmawiała Marta Andrzejczak