Amberif Design Award 2016
Dzieło autorstwa Jolanty Kupniewskiej zostało nagrodzone przez jury pod przewodnictwem Nicolasa Estrada podczas 20. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award 2016. Zwyciężczyni otrzymała dziesięć tysięcy złotych ufundowane przez prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.Jury poddało ocenie 92 prace nadesłane na konkurs pod hasłem „Transition“, Stany przejściowe, przez 75 autorów z 19 krajów: Austrii, Belgii, Brazylii, Czech, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Indii, Izraela, Korei Płd., Meksyku, Niemiec, Polski, Szwecji, USA, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch.
Pierwszą nagrodę Amberif Design Award 2016 przyznano artystce, której udało się złamać panującą tendencję poprzez odwrócenie proporcji. Jolanta Kupniewska oprawiła złoto w bursztyn. Jak czytamy w uzasadnieniu, zderzyła surową bryłkę bursztynu z surowo ociosanym pozłacanym kawałkiem srebra. Udało jej się osiągnąć przejście z przeźroczystości w nieprzeźroczystość w połączeniu z ciekawą formą architektoniczną.
Nagrodę Bursztynową ufundowaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, czyli kilogram bursztynu, otrzymała Jelizaveta Suska. W pracy artystki jury spodobało się przejście patyn w bursztyn i to, jak miedź trzyma bursztyn. Doceniona została faktura zwietrzałej warstwy miedzi przechodzącej w fakturę zwietrzałej warstwy bursztynu. Natomiast Nagroda Srebrna – kilogram srebra – ufundowana przez KGHM Polska Miedź, przyznana została Kindze Sulej, której praca zrobiła wrażenie swoją organicznością. Jak uzasadniło jury konkursu, w dziele zachodzi przejście błękitu w żółto-zielony bursztyn, z miękkiej faktury w ostre, rozbite, agresywne kanty.
Wyróżnienia
Podczas tegorocznej edycji konkursu przyznane zostały także wyróżnienia. Otrzymała je Kim Ji Young za pracę, w której dostrzec można proces twórczy, Emilia Kohut-Jeż, artystka, której udało się połączyć syntetyczną żywicę z naturalnym bursztynem oraz Agnieszka Grupa i Karolina Matea, które zaakcentowały naturę. Stan y przej ściowe Tegoroczne hasło konkursu Transition, jak czytamy w komentarzu kurator konkursu Barbary Schmidt, konfrontują nas z momentem opóźnienia i wątpliwości. Na etapie tym nie czujemy się bezpiecznie, gdyż dawne odpowiedzi już się nie sprawdzają, a nowych jeszcze nie znaleźliśmy. Ten krótki okres – gdy wszystko jest jeszcze w toku, a my bylibyśmy władni na nowo ustalać zasady – bywa przez nas niewykorzystany.
ma