Polski diament
Krzemień pasiasty do niedawna był lekceważony, a teraz stanowi jedno z polskich dóbr eksportowych. Podbija rynki europejskie i powoli staje się jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek. Istnieje szansa, że w najbliższym czasie odbierze palmę pierwszeństwa bursztynowi.Dawniej krzemień służył do wyrobu prymitywnych siekierek i grotów strzał, dziś wiemy, że składnikami krzemienia pasiastego są opal i chalcedon oraz że posiada trzy najważniejsze cechy kamienia jubilerskiego, czyli rzadkość występowania, dekoracyjność oraz twardość - 6,5 w skali Mosha.
Krzemień dobrem luksusowym
Początkowo biżuterią z krzemienia pasiastego zachwycili się Niemcy i Austriacy, następnie przyszła kolej na Włochów, teraz śmiało można powiedzieć, że cała Europa Zachodnia jest pod wrażeniem polskiego skarbu.
A wszystko to za sprawą Cezarego Łutowicza, jubilera z Sandomierza, który jako pierwszy zastosował krzemień jako kamień dekoracyjny w swojej biżuterii. - Biżuteria to nie tylko ozdoba, to nośnik emocji, relacji człowiek-kamień, człowiek-człowiek, człowiek-grupa. To poznawanie historii, funkcji, roli tego konkretnego kamienia w życiu człowieka neolitu. To czynnik magiczny, nierozerwalnie związany z tym kamieniem - napisał Cezary Łutowicz o biżuterii z krzemienia pasiastego.
Niezwykłość biżuterii powstałej z krzemienia pasiastego podkreśla fakt, że występuje on tylko w Polsce, na północny wschód od Gór Świętokrzyskich. Biżuteria z krzemieniem pasiastym cieszy się dużym uznaniem wśród jubilerów zza naszej zach [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).
Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
Prenumeratę możesz zamówić:
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
|
Marta Andrzejczak