Kurs gemmologiczny w Wysokiej Radzie Diamentów w Antwerpii
W ramach umowy z Wysoką Radą Diamentów w Antwerpii, w dniach od 4 do 19 czerwca 2015 r. odbył się zorganizowany i przetłumaczony w całości na język polski (łącznie z podręcznikiem kursowym) kurs gemmologiczny Gemmology Basic HRD Antwerp, adresowany do osób z branży chcących rozwijać się i zdobywać wiedzę gemmologiczną na najwyższym światowym poziomie.W kursie wzięło udział czworo polskich studentów, posiadających już tytuł Ceritified Diamond Grader HRD Antwerp, czyli Certyfikowanego Rzeczoznawcy Diamentów Instytutu HRD Antwerp. Wykładowcą była senior lector education Katerina Deliousi – dyplomowana gemmolog.
Zajęcia edukacyjne
Kurs trwał prawie trzy tygodnie. Słuchacze mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach zarówno teoretycznych, jak i praktycznych. Wykłady i ćwiczenia odbywały się w profesjonalnie wyposażonej sali wykładowej w budynku HRD przy ulicy Hoveniersstraat 22 w Antwerpii. Każdy ze studentów posiadał własne laboratorium składające się z mikroskopu gemmologicznego, refraktometru, polaryskopu, spektroskopu, dychroskopu, konoskopu, lampy światła dziennego D65, lupy aplantyczno-achromatycznej i pincety jubilerskiej. Do dyspozycji były też wagi hydrostatyczne, konieczne do obliczania gęstości niezbędnej do prawidłowej identyfikacji kamieni jubilerskich, a także lampy długiego (366 nm) i krótkiego (254 nm) UV. Podczas zajęć teoretycznych studenci poznali optykę i fizyczne właściwości jubilerskich kamieni szlachetnych, krystalografię i mineralogię kamieni szlachetnych, przyrządy gemmologiczne i metody identyfikacji kamieni jubilerskich, klasyfikację inkluzji kamieni kolorowych, systematyczną klasyfikację minerałów oraz systematyczną klasyfikację najważniejszych jubilerskich kamieni kolorowych: grupę korundu (rubin i szafir) / szmaragdy i inne beryle / aleksandryt i inne chryzoberyle / grupę spinela / grupę granatu / grupę kwarcu (cytryn i ametyst) / topaz / turmalin / perydot. Uczestnicy poznali także metodę syntezy Verneuila oraz metodę syntezy Czochralskiego. Poznali właściwości syntetycznych rubinów, szafirów i spineli, metody identyfikacji naturalnego i syntetycznego rubinu, szafira i spinela. Podkreślenia wymaga fakt, że każdy uczestnik kursu zdał go z bardzo dobrymi wynikami (85,6 – 91,6 proc. skuteczności) – co, jak podkreśliła na rozdaniu dyplomów szefowa działu edukacji dr Katrien De Corte, było swoistym ewenementem, gdyż egzamin polegał na identyfikacji 20 różnych kamieni, naturalnych, syntetycznych i składanych, oraz odpowiedzi na pytania teoretyczne. Każdy z uczestników otrzymał znany na całym świecie certyfikat Gemstone Identification.
Plany na przyszłość
W przyszłym roku wszyscy studenci, którzy ukończyli w/w kurs, a już teraz gemmolodzy, wezmą udział w jego kolejnym, zaawansowanym etapie: Gemmology Advanced HRD Antwerp, który odbędzie się w kwietniu 2016 roku. Miesiąc wcześniej odbędzie się kolejna edycja kursu Gemmology Basic HRD Antwerp
Grzegorz Jurkun, dyplomowany gemmolog HRD Antwerp