Dzieło Mariusza Drapikowskiego w Jerozolimie
W pracowni Mariusza Drapikowskiego na gdańskiej Zaspie wre praca. - Mam już mało czasu - mówi znany polski artysta. Tryptyk i monstrancja do Kaplicy Najświętszego Sakramentu w Jerozolimie przy IV Stacji Drogi Krzyżowej muszą być gotowe na jesieni br. Całość poświęci papież Benedykt XVI podczas swojej wizyty w Jerozolimie pod koniec tego rokuWarto wiedzieć, że III i IV Stację Drogi Krzyżowej w Jerozolimie odbudowali po II wojnie światowej żołnierze armii generała Andersa. Motywem przewodnim realizacji Mariusza Drapikowskiego jest Apokalipsa wg św. Jana, gdzie opisane jest idealne miasto zsyłane z nieba przez Boga. Jego fundamenty wznosiły się z drogocennych kamieni na planie kwadratu. - Święty Jan opisuje Niebiańską Jerozolimę jak przepiękną biżuterię - opowiada artysta. - Mimo że jej obraz ewangelista skonstruował na podstawie skończonych ziemskich wzorców, to jednak zlokalizował ją w wymiarze nieskończoności. Barwa, kształt, liczba, mury, bramy, wieże, wyposażenie i wystrój miasta Bożego przekazywały określone, lecz ukryte treści.
Tryptyk - brama
Nastawa ołtarzowa z Jerozolimy ma charakter tryptyku - bramy. Gdy jest on otwarty, symbolizuje przejście [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).
Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
Prenumeratę możesz zamówić:
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
|
Diana Bartnicka