Drugie oblicze węgla
Polski Jubiler: Biżuteria projektowana i tworzona przez broKat zachwyca niepowtarzalnością. Skąd wziął się pomysł, aby tworzyć biżuterię z węgla?Roma Skuza, Bogna Polańska, Gosia Staroń i Kaja Nosal: Sam pomysł narodził się dosyć dawno. Wyjeżdżając za granicę chciałyśmy zabrać ze sobą pamiątkę ze Śląska, żeby obdarować naszych znajomych. Nie znalazłyśmy na rynku gadżetów, które wydałyby się odpowiednie, dlatego podczas pierwszej burzy mózgów w naszej pracowni powstała idea, aby stworzyć coś samodzielnie i wykorzystać do tego to, co najcenniejsze w naszym regionie, czyli właśnie węgiel. Pomysłów było wiele, ale biżuteria wydała nam się najbardziej odpowiednia na prezent i jednocześnie najbardziej praktyczna.
Biżuteria artystyczna niesie ze sobą nie tylko wrażenia estetyczne, ale także pozwala na zaprezentowanie swojej osobowości. Jakie treści przekazuje pań biżuteria?
Węgiel to materiał od lat skrywany w piwnicach, zresztą nie tylko śląskich. Postanowiłyśmy odkryć jego drugie oblicze, bo przecież diament to nic innego jak odpowiednio przetworzony węgiel. Tym samym chciałyśmy nawiązać do wieloletniej tradycji obróbki węgla w naszym regionie. Prawie przy każdej kopalni pracował kiedyś rzeźbiarz węgla, tworzący węglowe przedstawienia górników, czy świętej Barbary. Dziś rzeźbiarzy w węglu pozostało niewielu, na szczęście dowiedziałyśmy się o warsztacie jednego z nielicznych, z którym rozpoczęłyśmy współpracę.
[...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).
Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
Prenumeratę możesz zamówić:
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
|