Topienie metali
Sposób topienia metali pozostawał prawie niezmienny od czasów antycznych aż do połowy ubiegłego wieku. Aby stopić metal, tygiel z topionym metalem ustawiany był na rozżarzonym węglu drzewnym, w który często nadmuchiwane było dodatkowo powietrze z dmuchawyTaką samą metodę stosowano jeszcze parę lat temu przy piecach koksowniczych. Ale nawet przy tym efektywnym paliwie ta metoda topienia metali była żmudna, czasochłonna, a nawet ryzykowna, ponieważ tygle łatwo pękały i trzeba było wyjmować rozlany metal szlachetny z popiołu. Zasadniczą zmianę w topieniu metali przyniosło dopiero rozpowszechnienie stosowania gazu miejskiego w drugiej połowie poprzedniego stulecia.
Topienie gazem miejskim
Złotnik do topienia niewielkich zazwyczaj ilości metalu używa najczęściej otwartego płomienia gazowego. Gazem tym może być gaz miejski, gaz ziemny, propan lub etylen. Do spalenia gazu można stosować sprężone powietrze pochodzące z elektrycznie napędzanej dmuchawy. W przypadku propanu i etylenu wystarcza, przy odpowiednio sprawnym palniku, zasysane powietrze. Dla trudnotopliwych metali, takich np. jak platyna, propan i etylen doprowadza się do specjalnych palników wraz z czystym tlenem. Można przy tym osiągać temperatury rzędu 2750ĄC - 3200ĄC. Wygoda polegająca na możliwości pobierania gazu miejskiego z sieci gazowniczej stanowi dużą zaletę. Jego wadą są niepożądane dodatki, które mogą ujemnie wpływać na topiony metal. Pistolet do topienia metali zbudowany jest zasadniczo tak jak pistolet lutowniczy. Jest on jednak większy i cięższy, ponieważ muszą być w nim stosowane większe średnice przewodów w celu zapewnienia odpowiednio dużego przepływu gazu i powietrza. Tylko wystarczająco duży płomień może zapewnić doprowadzenie wystarczającej ilości ciepła.
Palnik
Zwykłe palniki na propan są skonstruowane tak, że mają doprowadzenie przewodem tylko gazu z butli . Powietrze do spalania zasysają samoczynnie przez otwory w głowicy palnika. Trzeba koniecznie stosować się do przepisów dotyczących użytkowania palników. Szczególnie ważne jest zapewnienie zgodności ciśnienia na wylocie zaworu butli gazu z dopuszczalnym ciśnieniem palnika. Można stosować też powszechną przy spawaniu stali metodę acetylenową. Jest ona czysta, bardzo wydajna i umożliwia t [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).
Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
Prenumeratę możesz zamówić:
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
|