Diamenty syntetyczne – przyszłość jubilerstwa czy zagrożenie dla tradycji?

Diamenty od wieków budziły zachwyt i pożądanie. Były symbolem władzy, miłości i wieczności. Ich niezwykła twardość, wyjątkowy blask oraz rzadkość sprawiły, że stały się najbardziej pożądanymi kamieniami szlachetnymi na świecie. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach diamenty syntetyczne – kamienie tworzone przez człowieka w laboratoriach – zaczęły zdobywać coraz większą popularność. Ale czy syntetyczne diamenty naprawdę mogą konkurować z naturalnymi? Czy jubilerzy i gemmolodzy powinni zacząć obawiać się o przyszłość swojego rzemiosła?

pj-2024-02-72901

Diamenty syntetyczne, znane również jako laboratoryjne, są kamieniami stworzonymi przez człowieka w kontrolowanych warunkach. Chociaż ich geneza różni się od naturalnych, oba typy mają identyczny skład chemiczny i fizyczny. Technologia produkcji diamentów syntetycznych opiera się głównie na dwóch metodach: HPHT (High Pressure High Temperature – wysokie ciśnienie i wysoka temperatura) oraz CVD (Chemical Vapor Deposition – proces osadzenia chemicznego z fazy gazowej). Obie te techniki pozwalają na stworzenie diamentów, które pod względem wyglądu, a także właściwości chemicznych i fizycznych są nie do odróżnienia od naturalnych dla większości ludzi. Tylko doświadczeni gemmolodzy lub jubilerzy mogą je rozróżnić, i to z pomocą specjalistycznych narzędzi.

pj-2024-02-480217

Czy jest to nowy temat dla branży jubilerskiej?


Tworzeniem diamentów syntetycznych naukowcy interesowali się już na początku XX wieku. Pierwsze spektakularne próby stworzenia diamentów syntetycznych przeprowadzono w latach 50. XX wieku, m.in. amerykański gigant General Electric był pionierem w tej dziedzinie. Początkowo diamenty syntetyczne były wykorzystywane głównie w przemyśle ze względu na ich twardość i zdolność do cięcia najtrwalszych materiałów. Z biegiem lat technologia produkcji diamentów syntetycznych znacząco się rozwinęła. Od początku XXI wieku, dzięki postępom w metodzie CVD, zaczęto produkować coraz większe i czystsze kamienie, co pozwoliło na ich szersze zastosowanie w jubilerstwie i przemyśle.

pj-2024-02-213174

[...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Rajmund Nowak, właściciel firmy Novvak Jewellery